Wypadanie włosów? Sprawdź czy nie dotyczy Cię łysienie androgenowe!

Łysienie androgenoweŁysienie jest przykrą dolegliwością, z jaką zmaga się znaczna część społeczeństwa. Z jednej strony, łysienie może dotyczyć niedoborów mineralnych i nierównowagi gospodarki hormonalnej organizmu, a z drugiej może być nie tyle samą chorobą, co jej objawem. Najczęściej występującą postacią łysienia jest łysienie androgenowe, co w praktyce oznacza nadwyżkę dihydrotestosteronu (DHT), bądź enzymu 5-alfa-reduktazy, która odpowiada za przejście męskiego hormonu - testosteronu do jego pochodnej, która przyczynia się do wypadania włosów.

Faktem jest, że DHT powinien oddziaływać wyłącznie na cebulki włosowe okolic intymnych, które na ogół są znacznie silniejsze, niż te, występujące na skórze głowy. Niestety, za sprawą wadliwych genów, w nadmierną ilość receptorów oddziaływujących na DHT, zostały wyposażone mieszki włosowe skóry głowy. Problem inaczej wygląda u mężczyzn, a inaczej prezentuje się u kobiet.

W przypadku mężczyzn łysienie objawia się tzw. "wysokim czołem", a potem pojawiają się pierwsze zakola, aż ostatecznie powstaje łysina. U kobiet natomiast, obserwuje się najpierw delikatne prześwity na czubku głowy, potem znaczne przerzedzenie, a ostatecznie wielkie łyse pole na wierzchołku głowy. Oczywiście, objawy łysienia można leczyć. Wykorzystuje się inhibitory 5-alfa-reduktazy, które blokują działalność enzymu, w związku z czym, nie dochodzi do przekształceń. Objawy łysienia androgenowego, z oczywistych przyczyn, częściej zauważa się u panów, niż u płci pięknej. Właśnie ten typ łysienia dotyka 70 % pacjentów gabinetów dermatologicznych.

O ile, w przypadku mężczyzn łysienie androgenowe jest nierozerwalnie związane z fizjologią organizmu, o tyle, u kobiet problem może dotyczyć nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego, takich jak tarczyca czy przytarczyce. Ponadto, problem na ogół dotyczy kobiet, u których zdiagnozowano zapalenie szyjki macicy czy policystyczne jajniki. Sytuację pogarsza nadmierny stres, z uwagi na to, że nadnercza wytwarzają wówczas zawyżone ilości kortyzolu, a także, papierosy, alkohol, dopalacze, nieprawidłowa dieta. zbyt ciasne wiązanie włosów, napięta skóra i niewłaściwe kosmetyki.

Przed tego typu łysieniem, nie można w żaden sposób się uchronić. Problem jest na ogół zapisany w genach, dlatego też leczenie nierzadko przynosi jedynie doraźne efekty. W farmakoterapii stosuje się środki, które blokują 5-alfa-reduktazę, albo sam dihydrotestosteron. Rynkowo dostępne są natomiast, szampony, które wzmacniają cebulki włosowe i łodygę samego włosa. Aby, jednak znaleźć dla siebie skuteczny środek i wdrożyć najlepszy z możliwych, programów leczenia należy udać się do trychologa, czyli do lekarza dermatologa ze specjalizacją z zakresu schorzeń dotykających skórę głowy. Lekarz obejrzy skórę i włosy pod dermatoskopem, a następnie, jeśli, będzie miał ku temu wskazania, zaleci wykonanie specjalistycznych badań czy morfologii krwi. Pamiętaj, że wyłącznie prawidłowa diagnoza, jest w stanie zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i powstrzymać wypadanie włosów.

Artykuł pod redakcją serwisu http://androgenowe.net.pl.

Ocena: 5.0