Wzdęcia przeszkadzają Ci w powrocie do pracy? Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć!

WzdęciaWzdęcia brzucha to bardzo częsty objaw, który dotyka od 10-30% ludzi na całym świecie. Niektórym ciężko jest opisać charakter dolegliwości, ale w większości wzdęcia wiążą się z wizualnym rozdęciem brzucha, niekiedy połączonym z bolesnością i nieprzyjemnym uczuciem pełności. Takie objawy znacząco pogarszają komfort życia, utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków oraz stają się przyczyną wycofania z relacji towarzyskich.

Jakie schorzenia mogą powodować wzdęcia?

Chociaż wzdęcia mogą być spowodowane organicznymi chorobami przewodu pokarmowego, w których występują nieprawidłowości anatomiczne lub strukturalne, to zdecydowana większość osób doświadcza funkcjonalnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych takich jak: aerofagia (połykanie powietrza), dyspepsja czynnościowa, zespół jelita drażliwego, czynnościowe wzdęcia brzucha lub zaparcia czynnościowe. Wzdęcia na tle czynnościowym dotyczą zwykle nieprawidłowości w ruchliwości przewodu pokarmowego oraz nadmiernej percepcji ruchów jelitowych (nadwrażliwość trzewna). Z kolei nietolerancja laktozy, infekcja pasożytnicza, przerost flory bakteryjnej, zaburzenia wchłaniania, celiakia, niedrożność jelit to przykłady organicznych chorób przewodu pokarmowego, które mogą powodować wzdęcia. Ponadto wzdęcia mogą być również jednym z objawów menstruacji.

Jak dochodzi do wzdęć?

Istnieje kilka elementów, które przyczyniają się do wzdęć. Najczęściej to czynniki fizyczne, które wpływają na objętość treści w jamie brzusznej. Aby zrozumieć, jak to działa, warto wyobrazić sobie dwie gumowe rurki, jedna w drugiej. Jeśli rurką wewnętrzną są jelita, a rurką zewnętrzną jest ściana brzucha, wszelkie zmiany w objętości i ciśnieniu rury wewnętrznej wpłynie na rurkę zewnętrzną. Gdy zawartość jelit zwiększa się z powodu stałego (twardy stolec), gazu lub cieczy (płynny stolec), mogą się zdarzyć trzy rzeczy: objętość brzucha może się zwiększyć, przepona zostanie uniesiona do klatki piersiowej i ciśnienie w brzuchu może wzrosnąć. Niektóre problemy, takie jak połykanie dużych ilości powietrza, opóźnione opróżnianie żołądka z powodu niestrawności, powolny transport gazów w jelitach z towarzyszącym gromadzeniem się gazów i zaleganie stolca, może powodować zmianę objętości przewodu pokarmowego, co z kolei powoduje zmianę w rurce zewnętrznej, powodując rozdęcie brzucha.

Jak można sobie poradzić ze wzdęciami?

Wzdęcia często można skutecznie leczyć, jeśli da się określić przyczynę, ale nie zawsze jest to łatwe. Zwykle to objawy towarzyszące dają lekarzowi wskazówkę co do konkretnej choroby przewodu pokarmowego odpowiedzialnej za wzdęcia. Natomiast gdy ciężko jest ustalić wyraźną przyczynę, leczenie zwykle obejmuje unikanie określonych produktów spożywczych wywołujących ból brzucha i gazy, aktywność fizyczną 2-3 razy w tygodniu, a czasami nawet terapie psychologiczne. Natomiast w farmakoterapii pomocne będą środki zmniejszające napięcie powierzchniowe gazów w jelitach, leki rozkurczowe, a także preparaty probiotyczne oraz ziołowe leki na zaburzenia czynnościowe np. Iberogast.

Komentarze