Zabawki dla dzieci w wieku 0-1 - co wyróżnia zabawki dla niemowląt?

Zabawki dla dzieciZabawa jest jednym z podstawowych sposobów na zapewnienie dziecku optymalnych warunków do rozwoju. Zabawy ruchowe i zabawki dla niemowląt wspierają rozwój psychomotoryczny. Dzięki nim dziecko uczy się nowych zachowań i przystosowuje się do otoczenia. Jednak wybranie bezpiecznych zabawek dla noworodków i niemowląt nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Dowiedz się co warto wybrać!

Od najwcześniejszych tygodni

Pluszaki, przytulanki oraz pokryte miękkim materiałem pozytywki są pierwszymi z zabawek dla noworodków. Pozwalają one dziecku na odkrycie pierwszych interesujących je kolorów, faktur oraz melodii. Miłe, ciepłe w dotyku pluszowe zabawki dla noworodków są jednym z najlepszych rozwiązań w pierwszych tygodniach życia, ponieważ pomagają dziecku w sposób bezpieczny i rozwijający poznawać otaczający je świat. Części szeleszczące lub grzechoczące sprawią, że zabawki 0-1 zajmą uwagę dziecka na długi czas.

Mniej bezpośrednią alternatywą dla pluszaków są mobile i zawieszki, które pomagają w nauce skupienia wzroku na obiekcie i rozwijają motorykę dziecka. Dziecko, leżąc w kołysce, wózku lub łóżeczku zawsze chętnie przygląda się wielobarwnym kształtom, wyciągając po nie rączki. Jedyną zabawką tego typu, którą niemowlę bawi się bezpośrednio, jest zawieszka do smoczka. Wykonana zazwyczaj z miłego w dotyku materiału, pozwala na zabawę licznymi dodatkami podczas ssania smoczka.

Przestrzeń do rozwoju

Nie bez przyczyny maty do zabawy również zaliczane są do zabawek 0-1 - zapewniają one dziecku interaktywną przestrzeń wyposażoną w liczne elementy, które rozwijają jego wyobraźnię. Szeleszcząca folia, plusz, a nawet ruchome części, które dziecko może dowolnie przesuwać gwarantują, że dziecko będzie bawić się doskonale. Na macie można położyć również zabawki dla niemowląt, takie jak pluszaki, grzechotki czy gryzaki oraz, co najważniejsze, bawić się razem z dzieckiem, ucząc je interakcji i zacieśniając więzi.

Zabawy w wodzie

Wbrew pozorom, zabawa z niemowlęciem w basenie lub brodziku jest całkowicie bezpieczna. Należy jednak zwracać przy jej okazji szczególną uwagę na zachowanie dziecka i cały czas być w pobliżu. Poziom wody powinien być na tyle płytki, żeby niemowlę bezpiecznie mogło się poruszać, utrzymując znaczną część ciała nad powierzchnią wody. Alternatywnie, basen można umieścić w pomieszczeniu, wypełniając go różnego rodzaju zabawkami dla niemowląt lub piłeczkami, by pełnił rolę dmuchanej zamkniętej maty dla dziecka.

Ocena: 5.0