Zabawki ekologiczne - prawdziwy hit czy sezonowy trend?

Ekologiczne zabawkiNa licznych blogach parentingowych ciągle czytamy o zaletach drewnianych zabawek.

Rodzice nie wychodzą z zachwytu i często ma się wrażenie, że sami chętnie takimi gadżetami by się pobawili. Ale jak jest naprawdę? Czy rzeczywiście trzeba kupować droższe zabawki? Czy atuty zabawek z drewna istnieją naprawdę, a może to wszystko jest tylko niezłym chwytem marketingowym, dzięki któremu od rodziców można wyciągnąć nieco więcej pieniędzy? Przekonajmy się.

Historia zabawek drewnianych

Okazuje się, że to właśnie zabawki z drewna jako pierwsze służyły zabawie dzieci. Oczywiście były też czasy, w których maluchy bawiły się jedynie kamieniami czy błotnistymi kulami, ale jeśli chodzi o rozwój sektora produktów tworzonych specjalnie z myślą o dzieciach, to właśnie drewno jest prekursorem.

Wszystko dlatego, że odpowiednie gatunki drewna są na tyle miękkie, że można w ich kawałkach dowolnie rzeźbić. Dzięki temu maluchy mogły bawić się drewnianymi kukiełkami, samochodami czy klockami.

Drewno zostało też docenione za trwałość. Raz nabytymi zabawkami bawiły się kolejne pokolenia.

Dlaczego zabawki z drewna?

Jesteśmy za tym, by wręczać dzieciom zabawki drewniane. Są one ekologiczne, w pełni bezpieczne dla dziecka. I nie chodzi tu jedynie o materiał, z jakiego są wykonane. Nawet kiedy pokrywane są kolorową farbą, to i tak jest ona ekologiczna.

Bierzmy też pod uwagę, że zabawki drewniane to najczęściej produkt stworzony z jednego kawałka. Nie posiada małych części czy ostrych elementów. To najczęściej zabawki wykonywane ręcznie, dlatego mogą cieszyć się doskonałą jakością.

Jakość a moda

To fakt, że dzisiaj produkty modne są coraz lepszej jakości. Po prostu Polacy mają coraz większą świadomość w kwestii dokonywania zakupów. Nie zawsze stawiamy na niską cenę, bo za nią stoi przeważnie chiński bubel. Nasze społeczeństwo coraz bardziej się bogaci, stać nas teraz na produkty lepszej jakości. W przypadku zabawek drewnianych można śmiało powiedzieć, że są one inwestycją na przyszłość. Tymi samymi klockami mogą bawić się z powodzeniem kolejne pokolenia.

Kreatywność, a nie brak aktywności dziecka

Wrażenia nie robią już na nas komputery, tablety ani interaktywne zabawki, których jedyną cechą jest wydawanie dźwięków czy świecenie całą paletą barw. Wiemy już, że to nie takie zabawki wpływają na rozwój dziecka. Najlepsza zabawa to taka, podczas której maluch ma pobudzać wyobraźnię. Proste zabawki z drewna są w takim przypadku idealne.

Naprawdę cieszy fakt, że po czasach plastikowych zabawek, które wręcz zalewały sklepowe półki, przyszedł znowu czas na promowanie jakości i produktów, które są rzeczywiście dobre dla naszych dzieci. Przecież w przypadku zabawek, które znane są od setek lat, nie można mówić o czasowej modzie. To bezpieczeństwo maluchów jest od zawsze najważniejsze dla dorosłych i widać to doskonale właśnie poprzez poparcie dla zabawek z drewna. To nie moda, ale powrót do korzeni, ucieczka od wirtualnego świata, który coraz bardziej próbuje być obecny w życiu całych rodzin.

Artykuł przygotowany w oparciu o ofertę sklepu internetowego Kabum zawierającą zabawki kreatywne dla dzieci oraz pomoce dydaktyczne.

Ocena: 5.0