Zabieg kapsulotomii laserowej w leczeniu zaćmy

Zabieg kapsulotomii laserowejZaćma jest obecnie najczęstszą przyczyną rozwoju ślepoty na całym świecie i odpowiada za niemal połowę przypadków jej występowania. Może występować już od dnia narodzin bądź mieć charakter nabyty, gdy objawy narastają wraz z biegiem lat. Na szczęście, istnieją obecnie skuteczne metody rozpoznawania i leczenia zaćmy. O ile nie istnieje farmakologiczne leczenie zaćmy, o tyle zabieg operacyjny polegający na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpienie go sztuczną jest gwarancją przywrócenia dobrego widzenia. Zdarza się jednak, że zaćma pojawia się ponownie- wówczas rozwiązanie stanowi wykonanie zabiegu kapsulotomii laserowej.

Objawy zaćmy wtórnej są zwykle takie same jak w przypadku zaćmy, która jest rozpoznawana u pacjenta po raz pierwszy. Dochodzi do stopniowego pogorszenia widzenia oraz osłabienia ostrości wzroku, której nie poprawia zmiana szkieł korekcyjnych w okularach. Typowe jest także widzenie "jak przez mgłę' oraz charakteryzowane przez pacjentów jako widzenie jak "zza brudnych szyb". Objawów takich nie należy bagatelizować, ponieważ istnieje bardzo prosta i ogólnie dostępna metoda leczenia zaćmy wtórnej. Wiąże się ona z wykonaniem zabiegu za pomocą lasera neodymowo-jagowego (ND:YAG)

Dlaczego dochodzi do rozwoju zaćmy wtórnej?

"Zaćma wtórna (więcej informacji pod adresem: https://www.tourmedica.pl/blog/zacma-wtorna-leczenie-laserem) powstaje po operacji zaćmy właściwej. Jest to stan, kiedy pozostałość po operacji zaćmy ulega zmętnieniu. W oku po operacji zaćmy pozostaje cienka błonka, ja ją porównuję do celofanu, która przez niefizjologiczny układ- ponieważ w tą błonkę wszczepiana jest soczewka wtórna, sztuczna- ulega mętnieniu. Powstaje struktura, która ma kolor biały i ulega włóknieniu" tłumaczy dr Mikołaj Krajewski. W ten sposób powstaje struktura, która nie przepuszcza prawidłowo promieni świetlnych, przez co powoduje ich niewłaściwe skupianie się na siatkówce. Powstaje obraz rozmazany, niewyraźny i pozbawiony ostrości. Zaćma wtórna może rozwinąć się kilka tygodni, miesięcy lub lat po wykonaniu operacji z powodu zaćmy pierwotnej. Na zmętnienie pozostawionej torebki tylnej soczewki bardziej narażone są osoby cierpiące na zaburzenia metaboliczne takie jak niedoczynność tarczycy lub cukrzyca.

Jak przebiega zabieg kapsulotomii laserowej?

W leczeniu zaćmy wtórnej zabieg kapsulotomii laserowej jest postępowaniem z wyboru. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny, nie jest również przeprowadzany w warunkach sali operacyjnej, a w gabinecie lekarskim. Pacjent już po upływie około 30 minut od wykonania tego zabiegu może udać się do domu.

Przed wykonaniem zabiegu lekarz dokonuje pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz ocenia ostrość widzenia. Następnie do oczu podawane są krople o działaniu rozszerzającym źrenicę oraz znieczulającym. Pacjent w trakcie zabiegu musi pozostawać w bezruchu, aby umożliwić lekarzowi precyzyjne skierowanie wiązki lasera oraz ochronić inne elementy oka przed nieodwracalnym uszkodzeniem. Cała procedura jest wykonywana w pozycji siedzącej z wykorzystaniem specjalnej lampy szczelinowej. Wiązka promieni lasera powoduje powstanie otworu w torebce tylnej soczewki oka. " W tej nieprzezroczystej błonce wycina się otwór, przez który promienie świetlne mogą ponownie bez przeszkód być skupiane na siatkówce. Jest to zabieg nieinwazyjny, jest to zabieg szybki- przyjemny zarówno dla operatora jak i dla pacjenta" dodaje dr Krajewski. Wykonanie tego otworu wiąże się z natychmiastową niemal poprawą warunków widzenia. Już po upływie doby pacjent zauważa u siebie znaczną poprawę ostrości widzenia.

Bezpośrednio po zabiegu może się utrzymywać "widzenie przez mgłę" oraz delikatny dyskomfort w obrębie oka. Lekarze zalecają, aby nie prowadzić samochodu oraz nie obsługiwać urządzeń mechanicznych bezpośrednio po wykonaniu zabiegu kapsulotomii. Często okuliści zalecają pacjentom stosowanie specjalnych kropli zawierających sterydy i antybiotyki, aby obniżyć ryzyko rozwoju infekcji. Wskazane jest także unikanie intensywnego wysiłku przez okres około 2-3 miesięcy

Zabieg kapsulotomii laserowej może zostać wykonany w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i wówczas jego koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Zabieg można też wykonać korzystając z ofert prywatnych klinik okulistycznych i wówczas należy liczyć się z wydatkiem rzędu 300-400 zł.

Komentarze