Zabobony, przesądy o pechu, szczęściu, dzieciach, dla kobiet

Zabobony, przesądyPechowa 13-stka, czarny kot, buty na stole, czterolistna koniczyna na szczęście, perły na ślubie, ścinanie włosów w ciąży, czerwona wstążeczka dla dziecka, przechodzenie pod drabiną, rozsypanie soli… - to tylko niektóre ze znanych nam przesądów (zabobonów). Dlaczego powstały, co oznaczają, czy warto w nie wierzyć?

Przesąd to inaczej zabobon. Terminem tym określamy wiarę - najczęściej przekazywaną z pokolenia na pokolenie w danej społeczności - w to, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dwoma niezależnymi od siebie zdarzeniami. Istnienie przesądów wpływa na tworzenie się stereotypów ale i zwyczajów w danej kulturze. Poniżej opis kilkudziesięciu ciekawych przesądów, dotyczących pecha, szczęścia, tematyki rodziny, w tym dzieci, ślubu ale i śmierci. Znajduje się tutaj opis wielu innych zabobonów, które nas przestraszą lub rozśmieszą. Wierzyć czy nie wierzyć?

Przesądy, zabobony o pechu

Wiele przesądów traktuje o pechu, nieszczęściu, mówi o tym, jak możemy na siebie ściągnąć pecha ale i co zrobić, aby odczynić zły urok.

1. Pechowa 13-stka
Wszyscy znamy pechową 13-stkę, która ma zwiastować coś pechowego. Numer domu 13-ście? Poznaliście się 13-stego? W czasie egzaminu na prawo jazdy wylosowałaś samochód z numerkiem 13-ście? Według przesądów zwiastuje to pecha, jak jest naprawdę? Każdy z nas powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wierzy w moc pechowej 13-stki.

2. Piątek 13-stego
Kumulacja nieszczęścia to w naszych kalendarzach piątek, który wypada 13-stego dnia miesiąca. Najbardziej wierzący w zabobony i przesądy ludowe mawiają, aby tego dnia najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu i nie podejmować żadnych, ważniejszych czynności.

Przesąd piątek 13-stego

3. Czarny kot
Kolejny symbol życiowego pecha to czarny kot. Dlaczego akurat to zwierzę? Wierzono, że czarne koty były wiernymi towarzyszami czarownic, a ich spotkanie wróżyło nieszczęście. Obecnie wierzy się, że spotkanie czarnego kota przepowiada nam pecha, a najgorzej, gdy takie zwierzę przebiegnie drogę, którą zmierzamy. Aby pecha odwrócić, należy zawrócić z drogi lub splunąć trzykrotnie przez lewe ramię.

4. Przejście pod drabiną
"Nie przechodź pod drabiną!" - na pewno niejedna osoba z nas usłyszała kiedyś to zdanie. Dlaczego nie należy tego robić? Wierzono, że drabina, grunt oraz ściana, o jaką jest oparta tworzą trójkąt, czyli symbol Trójcy Świętej. Przejście to niejako złamanie go, nieokazanie Trójcy należytego szacunku, co skutkowało pechem i nieszczęściem.

5. Zawrócenie z drogi
Gdy wybieramy się w drogę i czegoś zapomnimy, wracamy po to jak najprędzej. Według przesądu, takie zachowanie wróży nieszczęście. Jak mu zapobiec? Możemy wrócić po daną rzecz, ale nie przekraczać progu, np. poprosić kogoś, by podał nam klucze czy sięgnąć kurtkę z wieszaka. Możemy również usiąść na chwilę przed drogą, co z kolei wróży powodzenie.

6. Kraczący kruk
Ptakiem, który wróży pecha jest kraczący kruk. Ptak ten uznawany był w wierzeniach ludowych za symbol śmierci, kojarzył się z padliną, jest więc symbolem czegoś negatywnego.

Zabobon - kraczący kruk

7. Buty na stole
"Nie stawiaj butów na stole!" - grzmiały często nasze babcie. Wierzyły zapewne, że postawienie ich w miejscu, gdzie spożywamy posiłku wróży nieszczęście, a nawet czyjąś śmierć. W ten sposób bowiem w wielu krajach oznajmia się, że ktoś w rodzinie zmarł: stawia się na stole jego buty.

8. Spotkanie zakonnicy
Choć zakonnice są kobietami dobrymi, życzliwymi, oddanymi Bogu i innym ludziom wierzy się, że ich spotkanie przynosi nieszczęście. By odwrócić zły los należy dotknąć drewna lub czegoś metalowego.

9. Wstanie lewą nogą
Kto wstanie lewą nogą będzie miał zły dzień lub pecha: zapewne wielu z nas w dzieciństwie dbało o to, aby wstawać z łózka prawą nogą.

10. Rozbite lustro
Rozbicie lustra wróży 7 lat nieszczęścia. Wierzono, że w odbiciu znajduje się część ludzkiej duszy i człowiek, który je rozbije, traci część siebie. Aby odczynić urok należy pozbierać kawałki szkła, włożyć je do czarnego worka i zakopać, najlepiej na rozstaju dróg. Nie należy przeglądać się w odłamkach!

Przesądy, zabobony o szczęściu

Teraz kilka słów o szczęściu. Co przesądy mówią na jego temat, jak je odnaleźć, jakimi przedmiotami się otaczać, aby przyciągać do siebie szczęście?

1. Czterolistna koniczyna
Symbolem szczęścia jest czterolistna koniczyna. Zapewne wielu z nas spędzało czas na łące, wypatrując tego wyjątkowego okazu wśród wielu trzylistnych roślinek.

2. Boża krówka
Symbolem dobrobytu i szczęścia jest także pożyteczna boża krówka, czyli dobrze nam znana biedronka. Warto policzyć również jej kropki: im więcej, tym lepiej!

3. Podkowa nad drzwiami
Podkowa, jako symbol szczęścia, powinna być przybita gwoździem nad drzwiami wejściowymi, aby zapewnić domownikom radość i dobrobyt. Chronić miała - według wierzeń - przed samym szatanem.

4. Opal jako szczęśliwy kamień
Szczęśliwym kamieniem jest z kolei opal. Uznawany jest za kamień dobrobytu i wierności. Warto nosić go jako talizman lub element biżuterii.

5. Odpukaj w niemalowane
Chyba każdy z nas przynajmniej raz, aby nie zapeszyć, pukał w niemalowane. Mawia się, że aby nie zapeszyć swoim planom i zamierzeniom, należy odpukać trzy razy w niemalowane drewno. Wtedy szczęście jest… murowane!

6. Wstawanie prawą nogą
Analogicznie do, wspomnianego wcześniej, wstawania lewą nogą: aby zapewnić sobie szczęście i dobry dzień, powinnyśmy wstać z łóżka nogą prawą.

7. Bocian na kominie
Szczęście wróży również ujrzenie na kominie bociana. Bocian w kulturze ludowej kojarzony był z nowym życiem, wiosną, odrodzeniem.

Przesąd - bocian na kominie

8. Obrazek Żyda
Aby zapewnić sobie i swojej rodzinie należy umieścić w domu w widocznym miejscu obrazek Żyda. Jego obecność ma zapewnić rodzinie szczęście ale i dostatek.

9. Łuski karpia na szczęście
Podobne znaczenie mają łuski karpia, które po wigilijnej kolacji powinniśmy schować po portfela i uczynić z nich talizman. Mają nam zapewnić, że zawsze będziemy mieć dużo pieniędzy i same szczęśliwe dni.

10. Kominiarz
Bardzo dobrą wróżbą jest także ujrzenie kominiarza. Gdy się go zobaczy, należy złapać się za guzik od swojego ubrania.

Przesądy, zabobony ślubne

Wiele ciekawych przesądów czeka również na przyszłe panny młode i panów młodych. Warto się z nimi zapoznać, gdy planujemy zmianę stanu cywilnego.

1. Literka "r" w nazwie miesiąca
Długie i szczęśliwe wspólne życie ma zapewnić wzięcie ślubu w miesiącu, który ma w nazwie literkę "r". do wyboru mamy aż sześć takich miesięcy, tj. marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień.

2. Coś pożyczonego, coś niebieskiego…
Znana wielu z nas lista rzeczy obowiązkowych dla panny młodej. Każda kobieta, która wychodzi za mąż powinna mieć w dniu ślubu:

  • coś białego - jako symbol czystości;
  • coś niebieskiego - jako symbol wierności małżonka;
  • coś pożyczonego - jako symbol życzliwości nowej rodziny;
  • coś nowego - jako symbol dostatku;
  • coś starego - jako symbol wsparcia swojej rodziny.

3. Ujrzenie panny młodej przed ślubem w sukni
To chyba najpopularniejszy przesąd dotyczący ślubów. Pan młody nie powinien zobaczyć swojej wybranki w sukni wcześniej niż w momencie rozpoczęcia ceremonii, wróży to bowiem nieszczęście w małżeństwie.

4. Adwent i Wielki Post
Według przesądu nie należy brać ślubu w czasie Adwentu oraz w Wielki Post. Szczęśliwymi datami są natomiast Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc oraz okres karnawału.

5. Kościół panny młodej
Najlepszym rozwiązaniem i zapewnieniem sobie szczęścia jest wzięcie ślubu w kościele, w jakim została ochrzczona panna młoda.

6. Świadkowie jako para
Świadkowie na ślubie nie powinni być parą, świadkowanie może przynieść im pecha. Dodatkowo, świadkowa powinna być panną, nie może być w ciąży.

7. Buty ślubne i koszula dla pana młodego
Aby zapewnić sobie szczęśliwe życie razem, pan mody powinien kupić ukochanej buty, a ona jemu: koszulę, w jakiej wystąpi na ślubie. W przypadku pana młodego to jedyne buty, jakie może kupić wybrance, w związku kupno butów oznacza rozstanie i odejście w tych właśnie butach.

8. Bez pereł
W dniu ślubu panna młoda nie powinna mieć na sobie pereł. Są one symbolem łez, a to źle wróży dla jej małżeństwa.

9. Woda i wódka
To ciekawa wróżba dla nowożeńców. Gdy młodzi przyjadą na wesele powinni otrzymać dwa kieliszki: z wodą i wódką. Kto wybierze kieliszek z wódką, będzie rządził w małżeństwie.

Zabobony, przesądy dotyczące dzieci

Poniżej kilka ciekawych przesądów, dotyczących dzieci. Z pewnością będą interesujące dla każdego rodzica.

1. Kot przy dziecku
Kot nie powinien sam czuwać przy niemowlaku, ponieważ może mu zabrać oddech. Dawniej bowiem zdarzały się przypadki uduszenia dziecka przez śpiącego na nim kota, który chciał ogrzać maluszka.

2. Uroki i zauroczenia
Dzieci, szczególnie małe, są podatne za zauroczenia. Urok może rzucić na nie stara panna, kobieta bezpłodna lub demon, czarownica.

3. Czerwone wstążeczki
Aby chronić swoje dziecko przed wspomnianymi wyżej urokami, należy zawiązać na wózku czy łóżeczku czerwoną wstążeczkę. Wierzono, że kolor czerwony odstrasza złe moce. Choć to bardzo stary zabobon, wiele matek do tej pory stosuje metodę czerwonych wstążeczek w trosce o szczęście i spokój swojego dziecka.

4. Znamię u dziecka
Jeśli dziecko ma znamię to oznacza, że matka przestraszyła się czegoś w ciąży i w tym samym momencie odruchowo dotknęła się za brzuch.

5. Moneta, książka i różaniec
Gdy dziecko kończy roczek powinno dostać monetę, książkę i różaniec. Według wróżby, od tego, co wybierze, zależy jego dalsza życiowa droga.

Zabobony, przesądy dla kobiet

Tym razem coś dla pań. Przesądy dotyczą kobiet, ich życia ale i wyjątkowego czasu, jakim jest ciąża. To oczywiście jedynie skromny wycinek porad dla kobiet, zwłaszcza ciężarnych.

1. Dziecięce ubranka
Kobieta, która planuje powiększenie rodziny, nie powinna trzymać w domu dziecięcych ubranek, ponieważ może mieć problemy z zajściem w ciążę.

2. Miesiączka, ciąża a pieczenie
Miesiączkująca kobieta nie powinna piec ciast: nie udadzą się. W niektórych krajach dotyczy to również ciąży.

Zabobon - pieczenie ciast w ciąży

3. Pogrzeb, ślub i chrzciny w ciąży
Według przesądu ciężarna nie powinna brać udziału w pogrzebie, ponieważ przynosi to nieszczęście. Co ciekawe, ciężarna nie powinna zostać również matką chrzestną ani świadkową na czyimś ślubie, może przynieść im pecha.

4. Ścinanie włosów
Czy to możliwe, aby przez 9 miesięcy odmiennego stanu nie ścinać włosów? Ciężarne nie powinny tego robić, ponieważ - jak mówi przesąd - dziecko będzie mieć "krótki rozum".

5. Szycie w ciąży
Ciężarnej nie wolno szyć, ponieważ dziecko może urodzić się owinięte pępowiną. Podobne znaczenie ma przechodzenie w ciąży pod sznurem na pranie.

Przesądy, zabobony o śmierci i umieraniu

Śmierć jest tematem trudnym. Istnieje jednak wiele przesądów i zabobonów, traktujących właśnie o śmierci. Warto je poznać.

1. Budzenie domowników
Gdy ktoś umarł w nocy dawniej budzono wszystkich domowników. Wierzono bowiem, że śmierć może zabrać również śpiących.

2. Gromnica
Konającemu należy wręczyć gromnicę, najlepiej tą, która towarzyszyła mu w czasie chrztu świętego, aby oświetlała mu ostatnią drogę.

3. Otwieranie okna
Gdy ktoś umrze należy otworzyć okno, aby dusza mogła spokojnie odejść.

4. Zatrzymanie zegarów
Gdy ktoś umrze w wielu domach zatrzymuje się zegary, ponieważ dla tej osoby czas już nie płynie. To stary zwyczaj, ale praktykowany jest do dziś.

5. Zasłonięte lustra
Dawniej, gdy w domu ktoś umarł, zasłaniano wszystkie lustra, aby duch zmarłego nie przestraszył się, że już nie widzi w nich swojego odbicia.

6. Trumna i krzesła
Gdy z domu wynoszono trumnę ze zmarłym, domownicy odwracali krzesła, aby dusza nie mogła się na nich rozsiąść i pozostać w ich domu.

7. Pogrzeb w piątek i niedzielę
Wierzono, że pogrzebu nie należy wyprawiać w piątek, ponieważ jest to dzień śmierci Jana Jezusa. Z drugiej jednak strony zmarły nie powinien "leżeć" przez niedzielę, ponieważ zabierze kogoś z rodziny w swoją wieczną podróż.

8. Nogami do przodu
Trumnę z umarłym należy wynosić przez drzwi zawsze nogami do przodu, aby uniemożliwić duszy powrót do domu.

9. Buty zmarłego
Gdy widzimy zmarłego w trumnie należy patrzeć najpierw na jego buty, a później na twarz, ponieważ wtedy się nam nie przyśni.

10. Ubrania po zmarłym
Nie należy nosić ubrań po kimś, kto zmarł. Takie zachowanie może ściągnąć na nas chorobę lub śmierć. Dawniej wierzono również, że duch zmarłego może nawiedzać swoje ubrania. Rzeczy po zmarłym należy spalić.

Przesądy różne: znane mniej lub bardziej

Poniżej opis 10 ciekawych przesądów, które z pewnością zna każdy z nas, warte je sobie przypomnieć. Zapewne wiele z nich jest nadal obecnych w naszej kulturze.

1. Coś ostrego jako prezent
Według starego przesądu, jeśli wręczasz komuś noże lub coś ostrego (jak np. nożyczki) w prezencie, to osoba obdarowana powinna dać Ci symboliczną złotówkę w zamian. W przeciwnym razem grozi to pechem i zniszczeniem relacji.

2. Żółte kwiaty
Nie należy obdarowywać kogoś, zwłaszcza ukochanej osoby, żółtymi kwiatami kolor żółty jest bowiem symbolem zdrady.

3. Suszenie kwiatów
Kolejny przesąd z kwiatami od ukochanej osoby: bukietu nie należy zasuszać, ponieważ w ten sposób zasuszamy uczucie.

4. Witanie przez próg
Wierzono, że nie należy witać się przez próg, ponieważ zwiastuje to kłótnię i nieszczęście w relacji oraz pecha dla domowników.

5. Siedzenie na rogu stołu
Nie powinno się siadać na rogu stołu, jeśli jest się stanu wolnego. Może to ściągnąć staropanieństwo lub zostanie starym kawalerem.

6. Torebka na podłodze
Położenie torebki na podłodze może sprawić, że pieniądze z niej "wyjdą". Jeśli więc dbamy o stan swoich finansów, lepiej zawiesić ją na krześle lub położyć obok siebie.

7. Parasol w pomieszczeniu
Nie należy rozkładać w pomieszczeniu parasola, gdyż wróży to pecha i kłótnie w rodzinie.

8. Rozsypana sól
Podobnie "działa" rozsypanie soli. Aby zapobiegać kłótni należy rzucić solniczką przez lewe ramię, to powinno odegnać pecha.

9. Czkawka
"Oho, ktoś mnie wspomina" - mawiali starsi ludzie, gdy dostali czkawkę. Wierzono bowiem, że czkanie jest oznaką, że ktoś o nas myśli. Podobnie jest, gdy pieką nas uszy: ktoś o nas mówi, tym razem jednak niezbyt życzliwie.

10. Niezręczna cisza: co oznacza?
Ciekawy przesąd, mówiący o tym, że jeśli w rozmowie zapadnie niezręczna cisza, obok nas przechodzi anioł.

Komentarze