Zaburzenia hormonalne u kobiet - profilaktyka i leczenie

Kobieta z problemami hormonalnymi"Gorsze kobiece dni" bywają obiektem i okazją do żartów. Dlatego nierzadko bagatelizuje się silne objawy typowe dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

W rzeczywistości może się okazać, że rozdrażnienie, podenerwowanie, uczucie lęku, zmiany skórne, a nawet grzybica pochwy to oznaki zaburzeń hormonalnych, wymagających leczenia.

Leki hormonalne na receptę

Powszechnie znane wahania nastroju widoczne u kobiet szczególnie w okresie okołomiesiączkowym wiążą się na ogół z cyklem menstruacyjnym. Jednak huśtawki nastrojów mogą mieć związek z nieprawidłowym działaniem gruczołów dokrewnych. W takim wypadku bardzo ważne jest przebadanie się, by zaburzenia nie przerodziły się w poważne choroby, jak depresja, choroba Hashimoto, zespół policystycznych jajników (PCOS) czy problemy z płodnością.

Wśród leków ginekologicznych można wyróżnić te dostępne na receptę oraz leki OTC. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj medykamentów można zamówić całodobowo na portalu liki24.pl. Ta platforma w odróżnieniu od aptek stacjonarnych oferuje znacznie więcej produktów w najlepszych cenach. Pośród leków na receptę znajduje się szereg medykamentów zawierających hormony.

Przykładem może być Duphaston, zawierający dydrogesteron, czyli syntetyczny hormon odwzorowujący progesteron. Ten lek stosowany jest w przypadkach dolegliwości związanych z niedoborem progesteronu. Innym przykładem może być również system terapeutyczny Mirena, który stosuje się m.in. w zapobieganiu ciąży oraz idiopatycznym nadmiernym krwawieniu miesiączkowym.

Leki hormonalne na receptę stosuje się także w zakażeniach układu moczowo-płciowego czy niepłodności. W takich wypadkach można spotkać się ze stosowaniem leków zawierających hormon estriol. Zadaniem tego typu środków jest m.in. normalizacja nabłonka sromu, proliferacja warstwy błony śluzowej pochwy, szyjki, cewki moczowej, pęcherza.

Leki na dolegliwości menstruacyjne

Wizyta u endokrynologa jest istotna, by dobrać odpowiednią terapię lub rozwiązania, które pomogą rozprawić się z dolegliwościami związanymi z wahaniami hormonów. W przypadku zaburzeń lekarz może zalecić długotrwałą terapię i hormony. W lżejszych dolegliwościach menstruacyjnych skuteczne mogą okazać się leki łagodzące objawy PMS. Niwelują one bóle w podbrzuszu, zmiany skórne, obrzmienie piersi i innych części ciała, zaburzenia równowagi emocjonalnej czy bóle głowy.

Tabletki na dolegliwości menstruacyjne na platformie Liki24 dostępne są w różnych wariantach. Jedne leki są przeznaczone dla intensywnych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a inne dla łagodnych. Na liki24.pl można kupić nie tylko tabletki bazujące na ekstraktach z owoców oraz wyciągach roślinnych, ale także zupełnie naturalne środki łagodzące symptomy PMS.

Leki hormonalne

Jednym z takich naturalnych suplementów jest sok z czerwonej koniczyny. Ten płyn zaleca się przyjmować w okresie miesiączki, menopauzy oraz osobom z zaburzeniami hormonalnymi. Sok z czerwonej koniczyny ma działanie łagodzące szereg dolegliwości, które występują przy wahaniach hormonów.

Dzieje się tak dzięki zawartych w koniczynie izoflawonach, które działają podobnie, jak żeńskie hormony płciowe, ale nie aż tak intensywnie. Poza tym płyn jest bogaty również w witaminę B, C i D, fitosterole, garbniki oraz potas, wapń magnez i wiele innych korzystnych dla zdrowia mikroskładników.

Na półce obok soku z czerwonej koniczyny można postawić również olej z pestek dyni. Ten naturalny środek również zaleca się do stosowania w przypadkach problemów z płodnością i hormonami. Ponadto olejkowi z dyni przypisuje się właściwości normalizujące działanie układu moczowego i wspomaganie procesów trawienia.

Tabletki na menopauzę

Kobiety coraz wcześniej zaczynają przechodzić menopauzę. Klimakterium u części może rozpoczynać się już nawet ok. 35. roku życia. Jednak na ogół przechodzenie ze stanu płodnego w bezpłodny odbywa się u kobiety między 45 a 55 rokiem życia. W okresie przekwitania jajniki przestają produkować hormony i ustaje miesiączka.

Uderzenia gorąca, poty, wahania wagi, rozdrażnienie to objawy najczęściej pojawiające się w okresie menopauzy. Potrafią być tak dokuczliwe, że kobiety szukają produktów, które łagodzą objawy występujące przy klimakterium. Gdy poziom hormonów coraz bardziej spada, można udać się do apteki lub wyszukać najbardziej odpowiadające tabletki na menopauzę z 1000 różnych aptek na liki24.pl.

Kobiety w okresie przekwitania często sięgają po tabletki zawierające izoflawony sojowe m.in. Menoaktiv, Menopauzin czy Climea Forte. Są one dodatkowo wzbogacone odpowiednio dobranymi wyciągami z różnych roślin, witaminami i składnikami mineralnymi.

Komentarze