Zakładanie i zdejmowanie soczewek - żelazne zasady

Zakładanie soczewekCoraz powszechniejsze wady wzroku, wynikające z różnych czynników, zmuszają nas do poszukiwania właściwych dla nas metod korekcji. Jednym z najpopularniejszych sposobów wyostrzania wzroku jest noszenie okularów.

Wiele osób nie może ich jednak używać ze względu na tryb życia, uprawiane pasje lub niechęć do ingerowania w swój wygląd. Wtedy najczęściej takie osoby kierują swoją uwagę na soczewki kontaktowe. Zawsze pojawia się również pytanie: jak zakładać soczewki? W jaki sposób je zdejmować? Oto krótki zbiór zasad, które czynią obie te czynności prostszymi i bezpieczniejszymi dla oczu.

Pielęgnacja soczewek

Jakie soczewki wybrać?

Zanim jednak w ogóle zdecydujemy się na zakup soczewek, warto poznać dwa materiały, z których są one wykonywane, ponieważ mają wpływ na łatwość ich zdejmowanie. Soczewki starszego typu, wyprodukowane w całości z hydrożelu, są dosyć cienkie i delikatne. O ile ze względu na giętkość i miękkość są one wygodne, o tyle może to sprawiać nieco kłopotów przy zakładaniu. Dlatego, gdy zaczynamy naszą przygodę z tym typem korekcji wzorku, warto zacząć od soczewek silikonowo-hydrożelowych. Ze względu na domieszkę silikonu są one nieco sztywniejsze, przez co lepiej wyczuwalne podczas nakładania na palcu.

Soczewki jednodniowe

Od czego zacząć zakładanie soczewek?

Gdy mamy już dobrane odpowiednie soczewki, możemy przystąpić do pierwszej próby ich założenia. Zaczynamy od dokładnego umycia rąk ciepłą wodą i dobrej jakości mydłem, które nie pozostawia białego osadu na skórze. Następnie wycieramy je do sucha papierowym lub materiałowym ręcznikiem, który nie strzępi się i nie pozostawia na skórze włókien. Gdy nasze ręce są czyste, możemy przystąpić do zakładania soczewki. Otwieramy blister lub pojemnik z płynem i wyciągamy jedną soczewkę. Jeśli nosimy soczewki długoterminowe, przemywamy je, kładąc wypukłą stroną na dłoni i polewając płynem. Pocieramy okrężnymi ruchami opuszka wnętrze soczewki, odwracamy i powtarzamy operację. Jeśli nosimy soczewki jednodniowe, pomijamy proces czyszczenia, ponieważ w ich przypadku to producent dba by były one sterylne.

Soczewki dwutygodniowe

Potem umieszczamy soczewkę na opuszku i przyglądamy się, czy jej krawędzie są wywinięte we właściwym kierunku. Tworzą wtedy idealny półokrąg. Jeśli tak nie jest należy zakupić nową parę. To samo trzeba także zrobić w sytuacji, gdy zauważymy zadrapania lub inne uszkodzenia na powierzchni soczewki.

Po sprawdzeniu czy nasza soczewka nadaje się do użytku, możemy przystąpić do jej nakładania. Pierwszą metodę powinien podpowiedzieć nam okulista, który dobierał nam soczewki. Najpopularniejsza metoda to przytrzymanie jedną ręką powieki, aby powstrzymać mruganie, a drugą nałożenie soczewki przy jednoczesnym kierowaniu wzroku ku górze. Gdy nałożymy soczewkę, należy zamknąć oko i wykonać nim kilka ruchów, aby mogła się ona właściwie ułożyć. Powtarzamy całą procedurę dla drugiego oka.

Jak zdjąć soczewki?

Podobne czynności należy wykonać przy zdejmowaniu soczewki. Po umyciu rąk, odchylamy jedną z nich powiekę do góry. Powoli zbliżamy palec do powierzchni oka, aż natrafimy na soczewkę. Powoli zsuwamy ją na dół, w kierunku białka oka. Następnie palcem wskazującym i kciukiem ściskamy lekko soczewkę i zdejmujemy ją.

Nie ma jednej uniwersalnej formuły, która pomoże łatwo zdjąć i założyć soczewki. Każdy użytkownik ma własną metodę, którą wypracował sobie z czasem.

Po zdjęciu

Gdy używamy soczewek jednodniowych, zdjętą parę wyrzucamy do śmietnika, a kolejnego dnia wyciągamy nowe. W przypadku soczewek długoterminowych, należy je przemyć w podobny sposób jak przed założeniem i umieścić w pojemniku wypełnionym płynem. Warto pamiętać także o codziennym przepłukiwaniu pojemnika i wypełnianiu go świeżą dawką płynu.

Regularność

Właściwe zakładanie i zdejmowanie soczewek, a także ich odpowiednie przechowywanie pozwala uniknąć podrażnień i infekcji oczu, które w większości przypadków są wynikiem zaniedbań ze strony użytkownika. Regularne zmienianie i czyszczenie to klucz do uzyskania ostrego wzroku i utrzymania swoich oczu w dobrym zdrowiu.

Źródło: www.soczewki24.pl.

Komentarze