Zanikające tradycje ślubne. Które z nich warto kultywować?

Tradycje ślubnePodejmując decyzję o ślubie, zaczynamy jednocześnie planować wesele, które niezależnie od liczby gości w nim uczestniczących, jest sporym przedsięwzięciem logistycznym. Chcemy, by wszystko było perfekcyjne, by goście zapamiętali nasz wyjątkowy dzień na długo. Organizując uroczystość ślubną i weselną, musimy podjąć szereg decyzji, w tym również taką, czy stawiamy na nowoczesność, czy tradycję, a może na połączenie obu trendów.

Tradycje ślubne są mocno zakorzenione w naszej kulturze, jednakże część z nich coraz częściej pomijamy, przez co odchodzą w zapomnienie lub też modyfikujemy je tak bardzo, że w niczym już nie przypominają pierwowzoru.

Zacznijmy od początku - obrączki srebrne dla par

Niektóre pary jeszcze przed zaręczynami, chcąc pokazać swą miłość światu, decydują się na zakup takiej biżuterii jak obrączki srebrne, które noszą do momentu zmiany na złote. Pierwszym etapem prowadzącym do ślubu są zaręczyny, które jeszcze do niedawna miały dużo okazalszy przebieg. Rodziny przyszłych małżonków spotykały się, mężczyzna uroczyście prosił rodziców ukochanej o jej rękę, a następnie przystępowano do ustaleń odnośnie do ślubu i wesela. Obecnie zaręczyny muszą posiadać element zaskoczenia, odbywają się między narzeczonymi, a rodzice są informowani po fakcie - czasami nawet jako jedni z ostatnich. Inną tradycją, którą niegdyś bardzo kultywowano, a obecnie niemal nie istnieje, było zapraszanie księdza na wesele. Teraz to rzadkość, a jeżeli się zdarza, to głównie na terenach wiejskich, gdzie społeczności są niewielkie i bardzo mocno ze sobą zżyte.

Elementem nowym, który wkracza coraz śmielej na sale weselne, jest usadzanie gości przy stołach na określonych miejscach. Pojawiają się tzw. winietki bądź też przy wejściu na salę weselną stoi tablica z oznaczonymi miejscami. Dawniej goście sami wybierali miejsca lub wskazywała je matka panny młodej. Państwo młodzi wraz ze świadkami i rodzicami siedzieli na środku, w centralnym miejscu sali. Obecnie rodzice raczej obierają inne miejsca, gdyż zazwyczaj czuwają nad całością uroczystości, co wymaga ich stałej mobilności.

Oczepiny - symboliczny obrzęd przejścia

Ważnym elementem wesela są tzw. oczepiny, które występowały już u ludów słowiańskich. Podczas obrzędu, równo o północy, następowała symboliczna przemiana panny w mężatkę. Druhny zdejmowały jej wianek, a starościna, która najczęściej była również swatką, zakładała tzw. czepiec - nakrycie głowy, które było podarunkiem matki chrzestnej panny młodej. Stawał się on symbolem małżeństwa i był naznaczony znakiem krzyża. Następnie odbywały się różnego rodzaju zabawy, przyśpiewki. Obrzęd oczepin znany jest w całej Polsce, ale nie we wszystkich rejonach jest praktykowany, przybiera też bardzo różną formę.

Obecnie różnego rodzaju konkursy i zabawy, dzięki swojemu żartobliwemu charakterowi, mają ożywić i zainteresować gości. W swej pierwotnej formie oczepiny przetrwały głównie na terenach wiejskich. Z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, że polska wieś jest ostoją tradycji ślubnych. Wynika to często z przywiązania ludzi tam mieszkających do dawnych czasów i ich przekonania, że to, co nowoczesne, nie zawsze znaczy lepsze. Czy warto reaktywować tradycje, które powoli odchodzą w zapomnienie?

Tak naprawdę zależy to od indywidualnych preferencji małżonków, którzy decydują, jak będzie wyglądał ich najważniejszy dzień, bo to przede wszystkim oni powinni być zadowoleni. Warto jednak zaryzykować stwierdzenie, że obrzędy przodków mają w sobie pewną magię i szkoda by było, gdy przepadły. Trzeba jeszcze wspomnieć, że sama forma wesela uległa znacznej zmianie. Dawniej wesele mogło trwać nawet kilka dni - zaczynało się w piątek, a zabawa kończyła się dopiero… w środę!

Autor: www.wkruk.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze