Zanim zasiejesz rośliny w tunelu foliowym...

Tunel foliowyWarzywa z własnego ogródka to nie tylko zdrowe źródło pożywienia, ale też sposób na smaczne jedzenie. Owoce z tunelu są słodsze niż te kupione w supermarkecie, pomidory zaskakują swoim dojrzałym, nierozwodnionym smakiem, a ogórki intensywnie pachną. Niestety, większość roślin w naszym klimacie dojrzewa z trudem. Dlatego tak popularne jest prowadzenie w naszym klimacie upraw w tunelach.

Nowoczesne, wysokie tunele ogrodnicze można kupić już za mniej niż 500 zł - mają jasno opisany, prosty montaż, kilkuwarstwowe folie i wygodne drzwi oraz okna. Ich konstrukcja jest coraz lepsza, dzięki czemu zapewniają taką szczelność, a co za tym idzie: stabilność temperatury, że konstrukcje te w wielu przypadkach mogą zastępować szklarnie.

W tunelach foliowych można posadzić owoce i warzywa, szczególnie te pochodzące z południa, które mają szczególnie utrudnione warunki do rozrostu w polskim klimacie. Często też w tunelach umieszcza się wymagające gatunki kwiatów. Foliaki zapewniają wysoką wilgotność powietrza, stabilność temperatury oraz ochronę przed wiatrem. Dodatkowo, wewnątrz tunelu jesteśmy w stanie całkowicie panować nad sposobem nawożenia, a także kontrolujemy przepływ wody. Do wnętrz tunelu nie ma dostępu szkodliwa deszczówka, a przede wszystkim: owady i insekty, które mogą zniszczyć nasze uprawy przenosząc na nie zaraźliwe pasożyty i łatwo rozprzestrzeniające się grzyby. Dzięki specjalnym warunkom, rośliny w tunelu rozwijają się nie tylko szybciej niż zwykle, ale też można cieszyć się kilkukrotnym cyklem rozrostu z ich strony w ciągu jednego roku. Trudno o taką sytuację w przypadku tradycyjnej uprawy gruntowej. Dlatego warto postawić na tunel foliowy. Od czego zacząć uprawę i przede wszystkim - skąd wziąć dobrej jakości foliak?

Wybieramy najlepszy tunel ogrodowy

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zakup gotowej konstrukcji w sklepie z wyposażeniem ogrodu. Podczas zakupu, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zrobiony jest stelaż, na jakość folii oraz na sposób, w jaki folia jest mocowana do stelażu.

Czasy, gdy ufaliśmy bezwzględnie drewnu, prawdopodobnie już minęły. Jest to surowiec naturalny, a więc szybko się eksploatuje, łatwo o uszkodzenie go, kłopotliwa jest też konserwacja. Zdecydowanie bardziej funkcjonalny jest stelaż stalowy, aluminiowy lub z tworzywa sztucznego. W tym zestawieniu najcięższy jest stelaż stalowy. Nadaje on konstrukcji stabilności, ale też jest utrapieniem, gdy tunel jest duży, a my musimy go przenieść. Nie mniej odporne na uszkodzenia są stelaże z aluminium, w którego przypadku zaletą jest niska waga. Równie lekkie jest tworzywo sztuczne.

Tunel foliowy

Na zdjęciu: tunel ogrodowy z tworzywa sztucznego (PCV) o białym zabarwieniu i średnicy równej 32 mm. Jest to taka grubość rurek, która pozwala tunelowi zachować stabilność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Konstrukcja drzwi - elementu szczególnie eksploatowanego, została wykonana z ocynkowanych metalowych rurek.

Niezależnie od wybranego materiału konstrukcyjnego, zwróćmy szczególną uwagę na to, czy konstrukcja jest zabezpieczona przed zniszczeniem i korozją. W przypadku stali konieczne jest cynkowanie (szczególnie metodą ogniową), które jest już niemal standardem wśród producentów tuneli foliowych. Rurki plastikowe natomiast nie powinny być malowane farbą - wyeksponowana na słońce i deszcz, szybko zacznie się łuszczyć i przyciągać zarazki, a także doprowadzać do szybszego zniszczenia tunelu. Dodatkowo, farby pod wpływem ciepła wydzielają substancje rakotwórcze, które osiadają na liściach dojrzewających we wnętrzu tunelu roślin.

Do zestawów dołączane są oczywiście kolana, zawiasy, a także trójniki oraz kolana, czyli tak zwane łączenia dla rurek. Warto sprawdzić, czy są mocne, bowiem to one będą stanowiły newralgiczny element konstrukcji. Szczególnie wrażliwe na uszkodzenia są też łączenia folii ze stelażem. Producenci tuneli foliowych stosują różnego rodzaju zapięcia. Zdecydowanie należy zignorować ofertę tuneli, w których folia jest zawijana wokół rurek. Nie należy także ufać metalowym, cienkim szpilkom - takie tunele psują się najszybciej. Najtrwalsze w praktyce okazują się te tunele, w których folia jest przymocowana do rurek za pomocą zamka błyskawicznego lub za pomocą specjalnych spinek, nieingerujących w strukturę folii.

Tunel foliowy

Nowoczesne duże tunele foliowe na solidnym stelażu i solidnie wykonanymi oknami oraz drzwiami można kupić już za mniej niż 500 zł. Na zdjęciu znajduje się jeden z takich tuneli, zbudowany z metalowych, ocynkowanych rurek i czterosezonowej folii. Warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki zostały skonstruowane drzwi oraz okna: folia przymocowana jest do stelażu dzięki podwójnym zamkom oraz zatrzaskom, a okna wypełnione są moskitierą. Fot. Ogrodosfera

Wybieramy folię do tunelu ogrodowego

Równie ważna jak rodzaj konstrukcji jest jakość folii ogrodowej. Należy kupować tylko folię dedykowaną do upraw. Wybierając wśród najróżniejszych modeli, koniecznie zwróćmy uwagę na stopień, w jaki folia jest perforowana oraz na ile jest wytrzymała. Producenci określają jej trwałość poprzez wykazanie ilości sezonów, przez które może nam służyć (optymalnie: 4). Jej struktura powinna być przepuszczalna dla światła i z drugiej strony blokująca dla promieni UV. Folie ogrodnicze składają się z kilku warstw: zewnętrzne odpowiadają za wytrzymałość i elastyczność, natomiast wewnętrzne warstwy odpowiadają za izolację cieplną folii.

Gdzie ustawić tunel?

Najlepszym miejscem na tunel foliowy jest zaciszne, maksymalnie nasłonecznione miejsce w ogrodzie. Największe szanse na wykorzystanie słońca mamy wówczas, gdy ustawimy tunel w orientacji wschód - zachód. Takie ustawienie zapewnia też najlepszy możliwy przepływ powietrza. Jeśli w okolicy bawią się dzieci, warto zadbać o to, aby nie mogły uderzać piłką w ściany tunelu. Unikajmy stawiania tunelu na nieosłoniętym, wietrznym terenie, a w szczególności na dużym wzniesieniu. Ze względu na wiatry, uważajmy też na drzewa znajdujące się w okolicy - jeśli zbudujemy tunel pod jednym z nich, złamany pod wpływem wiatru konar lub gałąź może uszkodzić strukturę tunelu.

Tunel foliowy

Tunele ogrodnicze powinny stać w osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym miejscu. Fot. Ogrodosfera

Nowoczesne tunele ogrodnicze kupowane w sklepach są na tyle lekkie i proste w montażu, że z łatwością można je zdemontować i przenieść w inne miejsce. Montaż przebiega automatycznie, poprzez łączenie ze sobą ponumerowanych i oznaczonych w instrukcjach rurek. Oznacza to, że tunel można okresowo przenosić na nowe miejsce. Jest to szczególnie istotne w przypadku terenów, na których znajduje się naturalnie uboga i słabo przepuszczalna gleba (np. iły lub glina). Weźmy pod uwagę tutaj również fakt, że uprawa roślin pod tunelem lub w szklarni eksploatuje glebę w zdecydowanie większym stopniu niż uprawa gruntowa. W takim przypadku nawet intensywne nawożenie i regularne nawadnianie oraz wzmożona opieka nad roślinami nie będą tak skuteczne, jak wówczas, gdy gleba jest żyzna. Zdrowa, bogata w składniki odżywcze gleba pozwala na sprawny rozrost systemu korzennego rośliny, ułatwia przyjmowanie przez nią nawozów i substancji odżywczych oraz sprawia, że roślina jest bardziej odporna na działanie patogenów chorobotwórczych.

Zapobieganie chorobom roślin

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników, należy glebę odkazić (jeszcze przed posadzeniem roślin) lub sadzić rośliny szczepione. Wszystko to zwiększa koszty upraw, jednakże warto odpowiednio wcześniej postarać się o zapobieganie rozwijaniu się grzybów i chorób, niż zostać zaskoczonym przez sytuację, gdy po kilku tygodniach okazuje się, że cała nasza uprawa jest zniszczona przez chorobę lub zajęta przez pasożyty. Gdy zauważymy, że roślina jest zainfekowana, należy jak najszybciej pozbyć się jej z tunelu. Z niektórymi chorobami roślin radzą sobie substancje chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych, jednakże nie pozostają one bez wpływu na ludzkie zdrowie. Dlatego tak ważne jest zapobieganie chorobom jeszcze przed rozwinięciem się roślin. Jesienią, po zakończonym sezonie, należy tunel dokładnie umyć od środka, odkazić. Przed zimą warto także wzmocnić glebę nawozem.

Tunel foliowy

Na zdjęciu: Metalowy namiot foliowy, źr. Ogrodosfera.pl

Wyposażenie i akcesoria dodatkowe

Tunele ogrodnicze, aby dobrze spełniały swoje funkcje, muszą być wyposażone w otwierane okna: co najmniej dwa, zainstalowane po przeciwległych stronach tunelu. Nowoczesne tunele ogrodnicze, które można kupić w sklepach, wyposażone są nierzadko w moskitiery, ochraniające wnętrze tunelu przed wtargnięciem szkodliwych insektów. Warto również zadbać o zawieszki do przyczepiania roślin w doniczkach, a także o regały i doniczki do tunelu.

Kiedy rozpocząć uprawę tunelową?

Pierwsze terminy nadchodzą lada dzień - niektóre rośliny można wysiać lub zasadzić już pod koniec lutego. Wówczas uzyskamy rośliny o miesiąc wcześniej niż standardowo pojawiają się w sklepach. Dodatkowo, będą one też bardziej dorodne i dojrzałe, bowiem unikną wiosennego deszczu, który nie działa pozytywnie na uprawy gruntowe. Deszczówka zawiera mnóstwo substancji trujących, które tak naprawdę zubożają glebę i zatruwają rośliny. Dlatego warto zadbać o nawadnianie roślin wodą, której skład jest bezpieczny. Służą temu podłączane do kranów systemy nawadniania roślin.

Niezależnie od tego jak wcześnie chcemy wysiać pierwsze rośliny, tunel warto postawić już jesienią. Dzięki temu, wiosną będzie nam łatwiej uzyskać najlepszą jakość gleby, bo nie będzie ona przemarznięcia po zimie.

Tunel foliowy

Tunel ogrodniczy o długości 30 m. Konstrukcja metalowa i dziesięciosezonowa folia nadają konstrukcji wyjątkowej trwałości. Fot. Ogrodosfera.pl

Podsumowanie

Okres wegetacji w naszych warunkach klimatycznych jest stosunkowo krótki. Tunel foliowy jest odpowiednią osłoną dla roślin - w cieplarnianych warunkach rozwijają się szybciej, są chronione przed chorobami, smakują tez lepiej. Aby uzyskać taki efekt, należy jednakże zadbać o odpowiedniej jakości konstrukcję - która nie rozpadnie się już po jednym sezonie, a następnie ustawić ją w odpowiednim miejscu w ogrodzie. Dodatkowo, konieczne jest regularne poświęcanie czasu na zadbanie o rośliny. Na szczęście, cały ten wysiłek skutkuje zwiększonymi, a przede wszystkim - zdrowymi - plonami.

KomentarzeWybieramy rośliny z dekoracyjnymi liśćmi do ogrodu

BerberysPiękny ogród dla każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę z hodowlą roślin, znacOgród w kolorach czerwieni i bordo

DziewczynkaCzerwienie i brodo to bardzo przyjemne dla oka, ciepłe kolorJak odśnieżać ogród, aby go nie zniszczyć?

Odśnieżanie ogroduChcesz mieć wymarzony ogród na wiosnę? Dbaj o niego przezCzysta woda w oczku wodnym - jak ją utrzymać?

Oczko wodnePozostawienie oczka wodnego samemu sobie nigdy nie okaże się dobrym pomy