Zapalenie pochwy - jak je rozpoznać?

Zapalenie pochwyZapalenie pochwy to jeden z najczęstszych kobiecych problemów intymnych. Co istotne, może mieć różnorodne podłoże i objawy. Ważne jest, aby to lekarz określił przyczyny zapalenia i wdrożył odpowiednie leczenie. Jak rozpoznać zapalenie pochwy i jak dbać o okolice intymne, żeby problemy nie wróciły?

Zapalenie pochwy - najczęstsze objawy

zapalenie pochwy może dawać różnorodne objawy - w zależności od podłoża choroby. Jednak niezależnie od tego, co est powodem choroby, do najczęstszych objawów zaliczyć należy przede wszystkim:

  • świąd;
  • pieczenie;
  • upławy;
  • zaczerwienienie i obrzęk narządów płciowych.

Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie zmiany w wydzielinie z pochwy oznaczać będą początek infekcji intymnej, gdyż wydzielina może się zmieniać w zależności od momentu cyklu, w jakim aktualnie znajduje się kobieta. Niepokoić mogą zmiany w kolorze, wyglądzie i zapachu wydzieliny. Upławy mają zielony, różowawy lub żółty kolor oraz nieprzyjemny zapach. Do tego mogą mieć wodnistą lub wręcz przeciwnie, bardzo gęstą konsystencję, np. w postaci grudek przypominających twarożek.

W jaki sposób leczy się infekcje intymne? Jak im zapobiegać?

Zapalenie pochwy może mieć podłoże grzybicze, wirusowe lub bakteryjne. Po badaniu lekarz dobiera odpowiednią kurację - przypisuje leki przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze lub antybiotyki, które należy przyjmować zgodnie z jego zalecaniami. Ważne jest to, aby nie dopuścić do nawrotu choroby. W związku z tym warto w czasie leczenia, jak i po jego zakończeniu przyjmować preparaty probiotyczne, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego, które umożliwiają odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Również wybierając płyny do higieny intymnej, warto postawić na takie, które w swoim składzie mają kwas mlekowy, a także substancje łagodzące wszelkie podrażnienia.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, jaką bieliznę się nosi. Najlepiej wybierać figi wykonane z naturalnych tkanin np. bawełny. Polecana jest też bielizna z tkanin z dodatkiem włókien alg lub bambusa, które wykazują działanie bakterio i grzybobójcze.

Więcej o problemach intymnych dowiesz się na stronie lactovaginal.pl.