Zaproszenia ślubne są nieodłącznym elementem każdej uroczystości weselnej. Aby moment ich wręczenia był wspominany z radością, warto zadbać o odpowiednią formę i treść, które będą odzwierciedlać szacunek dla zapraszanych gości. Jak taktownie zaprosić rodziny, pary i singli, aby uniknąć nieporozumień i sprawić, aby każdy poczuł się wyjątkowo?
Zaproszenia ślubne dla rodzin - z dziećmi czy bez?
Podczas planowania listy gości para młoda musi podjąć decyzję, czy chce, aby w ich weselu uczestniczyły dzieci. Jest to kwestia, która często rodzi dylematy i dyskusje wśród przyszłych nowożeńców. To od niej zależy, jak będzie brzmiał tekst na zaproszeniach ślubnych dla gości, którzy są rodzicami. Zaproszenie na wesele bez dzieci wymaga bowiem wyczucia i znajomości zasad savoir-vivre’u. Jeśli para młoda zdecyduje się na wesele tylko dla dorosłych, powinna poinformować o tym gości w sposób delikatny, najlepiej poprzez bezpośrednią rozmowę lub elegancką formułkę w zaproszeniu informującą o charakterze przyjęcia.
Elegancka propozycja w naturalnym stylu to zaproszenia ślubne z liśćmi eukaliptusa
Wesele i ślub z udziałem dzieci
Wiele par młodych nie wyobraża sobie, że można pominąć dzieci w zaproszeniach na wesele, szczególnie jeśli maluchy są członkami najbliższej rodziny. W takiej sytuacji w zaproszeniu można umieścić imiona rodziców wraz z imionami pociech. Można także dołączyć informację o ewentualnych atrakcjach, jakie są przewidziane dla najmłodszych (np. o możliwości skorzystania z opieki animatora).
Zaproszenia ślubne dla par - jak nie popełnić językowego faux-pas?
Wypisywanie i adresowanie zaproszeń ślubnych dla par wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza w kontekście o poprawnej odmiany nazwisk. Jak odmieniać nazwiska na zaproszeniach? Przede wszystkim warto pamiętać, że w języku polskim odmianie podlegają nazwiska męskie oraz żeńskie zakończone na -a (oraz niektóre na -y). Przy wypisywaniu zaproszeń dla małżeństw, gdzie partnerzy noszą to samo nazwisko, stosuje się odmienioną liczbę mnogą, czyli "Państwa Kowalskich" lub "Annę i Jana Kowalskich". Jeśli jednak para nie jest małżeństwem lub każda ze stron zachowała swoje nazwisko, wówczas nazwiska należy wypisać oddzielnie (nadal pamiętając o poprawnej odmianie) - np. "Panią Annę Nowak i Pana Jana Kowalskiego".
Jeśli para młoda ma bardziej swobodne relacje z zaproszonymi gośćmi, może zastosować mniej oficjalne formy. W takich przypadkach dopuszczalne jest używanie samych imion lub nawet przezwisk, pod warunkiem że są one akceptowane wśród zaproszonych i nie naruszają dobrego tonu. Nawet w takich sytuacjach warto bowiem zachować pewien poziom elegancji i kultury języka, aby zaproszenie było estetyczne i odpowiednie do rangi wydarzenia, jakim jest ślub.
Zaproszenia na ślub i wesele w wersji eko są estetyczne i ujmują naturalnym pięknem
Eleganckie zaproszenie singla lub singielki
Treść zaproszenia ślubnego dla singla lub singielki wymaga uwzględnienia indywidualnej sytuacji życiowej. Warto zadbać o to, aby osoba zaproszona poczuła się komfortowo z faktem przybycia na uroczystość bez partnera, ale dać jej również możliwość zabrania towarzysza. Jak wypisywać zaproszenia ślubne z osobą towarzyszącą? Wystarczy pod imieniem bliskiej osoby dopisać adnotację "wraz z osobą towarzyszącą".
Jeśli jest wiadome, że gość przyjdzie na przyjęcie z konkretnym towarzyszem, przyjaciółką lub partnerem, wówczas w zaproszeniu należy umieścić pełne imiona obu osób. Eleganckie i uprzejme zaproszenie sprawi, że każdy gość, niezależnie od swojego statusu cywilnego, poczuje się mile widziany i ważny dla pary młodej.
Komentarze