Zaufanie w związku - dlaczego jest ważne, jak je budować, jak utracone odzyskać?

Zaufanie w związkuZaufanie stanowi podstawę każdego związku, gwarantuje jego trwałość i powodzenie. Zaufaniem określamy emocję wobec drugiej osoby, wyrażającą pewność tego, że jest ona wobec nas szczera i lojalna.

Jest ono postawą praktycznie każdej głębszej relacji, w rodzinie, grupie znajomych oraz oczywiście w związku. W relacji damsko-męskiej stanowi niejako jej fundament, coś, na czym opiera się związek partnerski czy małżeński. Oznacza, że ludzie mogą sobie ufać, polegać na sobie, są wobec siebie szczerzy i akceptują siebie nawzajem. Zaufanie sprawia, że wspierają się i pomagają sobie. Jednocześnie jednak zachowują swoją odrębność i prywatność: swoje pasje, preferencje, poglądy. Jest ono gwarantem szczęścia i daje poczucie bezpieczeństwa.

Jak budować - pracować nad zaufaniem w związku?

1. Dystans ale rozsądny

To normalnie, że na początku relacji, a nawet i już związku zachowujesz pewien dystans w stosunku do partnera. Pamiętaj jednak, że dla wytworzenia się zaufania niezbędne jest poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że druga osoba jest wobec nas szczera. Jeśli mimo tego, że jesteście razem Ty nie masz tej pewności, nie czujesz, że druga strona jest w stosunku do Ciebie uczciwa i nie czujesz się pewnie w jej obecności, zastanów się, dlaczego tak jest. Być może problem leży po Twojej stronie, gdyż doświadczenia życiowe nie pozwalają Ci szybko zaufać. Być może również poznany człowiek nie wzbudza Twojego zaufania i nie jest szczery wobec Ciebie.

2. Rozmawiaj

W celu wytworzenia się między Wami silnej więzi, opartej na zaufaniu, niezbędna jest rozmowa z partnerem i to jak najczęstsza. O czym rozmawiać? O wszystkim: o swoim życiu, zainteresowanych, Waszych planach. Mówcie o Waszych doświadczeniach, oczekiwaniach. Rozmawiajcie też o tym, co nie podoba się Wam w relacji, bądźcie wobec siebie szczerzy, otwarcie omawiajcie wszelkie problemy i róbcie to na bieżąco.

3. Szanuj prywatność

Pamiętaj, że Twój partner mimo tego, że jesteście razem jest nadal odrębną jednostką, ma prawo do prywatności, do posiadania swoich znajomych (których oczywiście możecie wspólnie odwiedzać), do swoich pasji. Uszanuj to, że druga osoba może wyjść bez Ciebie, co niekoniecznie musi oznaczać flirt, zdradę czy romans.

4. Nie wyolbrzymiaj i nie generalizuj

Pachnie innymi perfumami? Dzwonił do niego ktoś z nieznanego numeru? Miło rozmawia z Twoją koleżanką na imprezie? Nie generalizuj i odrzuć proste schematy myślowe. Z góry zakładając, że partner Cię okłamie lub zdradzi z pewnością nie zbudujesz relacji opartej na wzajemnym  zaufaniu. Nie nakręcaj się na podstawie wydarzenia, który pozornie nic nie znaczy. Postaw na szczerą rozmowę, bez oskarżania i podejrzeń.

5. Bądź osobą godną zaufania

Jeśli zależy Ci na tym, aby trwać w związku, opartym na wzajemnym zaufaniu, zadbaj o to, by samemu być człowiekiem godnym zaufania. Pamiętaj o szczerości i uczciwości wobec drugiej osoby, dotrzymuj obietnic i danego słowa. Przyznawaj się do błędów, nie wstydź się przeprosić, gdy popełnisz błąd.

Jak odzyskać zaufanie w związku?

Zaufanie trudno jest budować ale łatwo je utracić, np. gdy partner okłamie Cię, zatai przed Tobą ważne informacje lub… dopuści się zdrady. Co zrobić, jeśli cała praca nad zaufaniem poszła na marne i nad Twoim związkiem pojawiły się czarne chmury? Zastanów się, jak Twoje życie wyglądałoby bez Twojego partnera i czy w ogóle wyobrażasz sobie przyszłość bez niego?

Jeśli podjęłaś / podjąłeś się wyzwania ratowania związku i druga strona wyraża taką samą chęć, pamiętaj, że przed Wami długa droga zmierzająca do pięknego celu: Waszego szczęścia. Nie zapominaj jednak o kilku, ważnych kwestiach:

  • Nie szukaj zemsty. Skrzywdziła Cię najbliższa osoba i to bardzo boli. Pierwszą myślą prawie zawsze jest chęć odegrania się. Jeśli jednak Twoim zamierzeniem jest odbudowanie relacji i zaufanie partnerowi na nowo, nie szukaj zemsty. Da Ci ona jedynie chwilową satysfakcję ale na pewno nie pomoże na odbudowanie utraconego zaufania.
  • Skup się na pozytywach w relacji. Jeśli zależy Ci na odbudowaniu zaufania do drugiej osoby, nie postrzegaj jej negatywnie, mimo tego, co zrobiła. Staraj się skupiać na pozytywnych jej cechach, pozytywach w relacji, wspominaj dobre chwile, nie rozpamiętuj tych złych.
  • Dajcie sobie czas. Zaufania nie da się odbudować w jeden dzień: to długotrwały proces, który wymaga zaangażowania z obu stron. Najlepszą maksymą w tym momencie jest znane nam powiedzenie, że czas leczy rany. Daj Wam ten czas, on jest najlepszym lekarstwem na zawiedzione zaufanie.
  • Przebacz i nie wypominaj. Nie używaj przy każdej, nawet najmniejszej kłótni, argumentów, związanych z bolesną przeszłością. Nie wypominaj drugiej osobie tego, co zrobiła, nie przypominaj o bólu, jaki Ci sprawiła. Jeśli zdecydowałaś lub zdecydowałeś się wybaczyć, trzymaj się tego: dla dobra Waszego związku i wspólnej przyszłości.
  • Unikaj plotek. Nie zawsze informacje pozyskane od "życzliwych" są prawdziwe. Bywa i tak, że plotki są przyczyną ogromnego zamieszania, a rzeczywistość jest zupełnie inna. Dla dobra Waszego związku i odbudowywanego zaufania skup się tylko na tym, czego jesteś pewna lub pewny. Pokaż, że wierzysz drugiej osobie, albo przynajmniej się starasz. W sytuacjach kryzysowych postaraj się ochłonąć, nie podejmuj decyzji na gorąco.

Pamiętaj o tym

Nie przenoś negatywnych doświadczeń z poprzednich związków na swoją obecną relację. Nawet, jeśli zostałaś / zostałeś poważnie zraniony pamiętaj, że obecny związek to zupełnie inna historia, czysta karta, wolna od skazy. Tylko od Was zależy, jak zostanie zapisana i czy bycie razem da Wam szczęście i życiową satysfakcję.

Autor: Monika Muzolf, psycholog