Zdrowie dziecka - jak zatroszczyć się o prawidłowy rozwój bioderek?

Zdrowie dzieckaZdrowie dziecka wiąże się m.in. z prawidłowym rozwojem stawów biodrowych. Zmiany zdiagnozowane w pierwszych miesiącach życia zwykle łatwo usunąć, dzięki czemu dziecko w przyszłości nie będzie borykać się z deformacjami i problemami z poruszaniem się. Wystarczy wykonać USG. Czy każde niemowlę powinno zostać poddane temu badaniu?

USG bioderek u dzieci - kiedy należy wykonać?

Wszystkie dzieci powinny zostać poddane badaniu USG pomiędzy 6 i 12 tygodniem życia, nawet jeżeli podczas badania po porodzie lekarz nie zauważył żadnych nieprawidłowości. Badanie ultrasonograficzne umożliwia sprawdzenie, czy powstały deformacje lub inne wady. Różnego rodzaju schorzenia mogą pojawić się już w okresie życia płodowego, ale zdarza się, że dochodzi do komplikacji podczas porodu. USG bioderek w Poznaniu pozwala wykryć wszelkie wady - również te niewielkie, które są na przykład skutkiem nieprawidłowego podnoszenia nóżek dziecka w trakcie przewijania. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy dziecko nie jest w stanie poruszać udami w kierunku zewnętrznym. Badanie kontrole pokaże, czy budowa nóżek jest identyczna i czy są one równej długości. USG bioderek u dzieci powinno zostać wykonane kilka razy, zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet w sytuacji, gdy początkowo nie wykryto żadnej wady. Powtarzanie badania może wydawać się bezcelowe, jeśli za pierwszym razem nie wykryto żadnej wady, ale niemowlęta szybko rosną, co wiąże się z dynamicznymi zmianami w budowie ciała i problemy z bioderkami mogą ujawnić się w późniejszym czasie.

Dysplazja stawów biodrowych - na czym polega?

Staw biodrowy tworzy kość udowa i panewka, wokół której koncentrują się: torebka stawowa, więzadła i ścięgna. Prawidłowo kość udowa powinna być umieszczona pośrodku panewki o odpowiedniej głębokości. Podczas USG bioderek niemowląt w Poznaniu można sprawdzić, czy kość znajduje się w centralnym punkcie i czy panewka nie jest zbyt płaska - jeżeli występują takie anomalie, staw biodrowy nie jest stabilny i rozwija się w nieprawidłowy sposób. Więcej na temat badania można się dowiedzieć z informacji zamieszczonych na stronie www.neomedica.pl. Kontrolowanie zdrowia maluszka od pierwszych tygodni jego życia jest ważne, aby zapobiec niepożądanym zmianom i poważnym problemom w starszym wieku.

Niewielkie nieprawidłowości - jak zadbać o bioderka dziecka?

W przypadku drobnych wad nie są konieczne żadne zabiegi - często wystarcza układanie dziecka na brzuszku i zmiana sposobu zakładania pieluszki, czyli tzw. szerokie pieluchowanie. Aby zapewnić odpowiedni efekt, przydadzą się pieluszki, które się nie zwijają. Dobrym rozwiązaniem są pieluchy z flaneli. Ubranka zakładane na pieluszkę nie mogą ani za luźne, ani zbyt obcisłe. Można też skorzystać z rożka, który ułatwia ułożenie dziecka we właściwej pozycji. Nosząc maluszka na rękach, należy oprzeć go na biodrze, a nóżki powinny znaleźć się po przeciwnych stronach tułowia.

Komentarze