Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny, objawy, ćwiczenia, operacja, rehabilitacja

Zespół cieśni nadgarstkaCoraz więcej osób spędza całe dnie, pracując przy komputerze. Prowadzi to do przeciążenia rąk i sprzyja uciążliwym dolegliwościom takim jak ból, uczucie sztywności i ograniczenie ruchomości nadgarstków. Jeśli podobne dolegliwości są i Twoim udziałem, nie lekceważ ich, mogą bowiem doprowadzić do powstania zespołu cieśni nadgarstka.

Przyczyny i objawy choroby

Źródłem dolegliwości nadgarstków jest codzienne wielokrotne powtarzanie tych samych czynności wymagające wykonywania specyficznych ruchów ręką. Do niedawna wśród osób najczęściej uskarżających się na dolegliwości rąk byli przedstawiciele bardzo specyficznych zawodów takich jak muzycy koncertowi (skrzypaczki, pianiści), krawcowe, fryzjerzy. Niestety jest to również dosyć rozpowszechniona dolegliwość u kobiet w ciąży i młodych mam. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie ciężarnej, w wyniku których dochodzi do zatrzymania wody i powstawania obrzęków, mogących być przyczyną ucisku na nerw w nadgarstku. Z kolei młode mamy narażone są na nadmierną eksploatację rąk ze względu na specyfikę czynności pielęgnacyjnych przy niemowlęciu (przewijanie, noszenie, huśtanie wózka).

Od kilkunastu lat lekarze obserwują znaczny wzrost tego typu problemów, co związane jest z upowszechnieniem się pracy na komputerze - https://itouchsystem.pl/. Jest to bezpośrednio wynikiem wielokrotnego w ciągu dnia poruszania myszą komputerową oraz długotrwałego pisania na klawiaturze. Czynności te wpływają negatywnie na nerw odpowiadający za możliwość poruszania palcami u rąk. W wyniku przeciążenia ścięgien odpowiedzialnych za zginanie palców dochodzi do ucisku na nerw przebiegający przez mało elastyczny kanał cieśni nadgarstka. W konsekwencji pojawia się obrzęk oraz ból ręki ciągnący się od przedramienia, poprzez ramię, aż do barku. Innym bardzo charakterystycznym objawem tej choroby jest uczucie drętwienia nadgarstka oraz palców. Zdarza się również, że palce puchną. Następnie pojawiają się zaniki czucia, szczególnie w kciuku, palcu wskazującym oraz środkowym. Powoduje to trudności z chwytaniem i utrzymaniem w dłoni przedmiotów. Pacjenci nie radzą sobie z trzymaniem długopisu czy kubka z napojem. W wyniku postępu choroby może dojść nawet do tak poważnych zmian, jak zanik mięśni kciuka.

Jak zapobiec chorobie? Ćwiczenia

Cieśni nadgarstka, można zapobiec, a pierwsze jej objawy cofnąć, ważne jest jednak skrupulatne przestrzeganie kilku prostych zasad podczas codziennej pracy. Po pierwsze pamiętajmy o odpoczynku. Co godzinę zrób 10-minutową przerwę w pracy, rozluźnij i poćwicz ręce. Kilka razy energicznie strzepnij dłonie, następnie 5 razy zaciśnij pięści, zrób parę krążeń ramion i szyi, pokręć też nieco nadgarstkami.

Bardzo istotna jest też prawidłowa pozycja rąk podczas wykonywania pracy na komputerze. Ważne, aby pisząc na klawiaturze trzymać dłonie w powietrzu ze zwisającymi w dół palcami. Środkowa część dłoni oraz nadgarstek powinny znajdować się mniej więcej na wysokości łokcia, a te z kolei opierać się na blacie biurka lub oparciach krzesła. Pracując w tej pozycji, zapobiegniemy nadmiernemu wyginaniu się nadgarstków.

Jeżeli pojawiły się już pierwsze objawy choroby, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza ortopedy. Pozwoli to być może w przyszłości uniknąć operacji. Lekarz z pewnością zleci przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub zastosuje sterydowy zastrzyk podawany bezpośrednio do bolącego stawu. Być może okaże się konieczne noszenie na ręce przez 2-3 tygodnie specjalnego usztywnienia w postaci ortezy. Niezwykle pomocna okaże się praca z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia, poradzi, w jaki sposób podczas pracy jak najmniej obciążać ręce oraz zastosuje terapię manualną. Warto również na kilka tygodni zaprzestać lub chociaż mocno ograniczyć powodujące ból i dyskomfort czynności. Zapobiegnie to dalszemu rozwojowi choroby.

Kiedy konieczna jest operacja i na czym polega?

Gdy pomimo zastosowanych leków oraz fizjoterapii nieprzyjemne objawy ciągle powracają i stają się coraz dotkliwsze, lekarz zdecyduje o konieczności wykonania zabiegu operacyjnego. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowych na oddziale chirurgii jednego dnia w szpitalu ortopedycznym. Lekarz robi na ręce kilkucentymetrowe nacięcie i dokonuje przecięcia wiązadła poprzecznego nadgarstka. Powoduje to zwiększenie objętości kanału nadgarstka i zmniejszenie ucisku na nerw.

Rehabilitacja

Po zabiegu konieczna jest trwająca kilka tygodni rehabilitacja. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze ręka wraca do pełnej sprawności i takiego zakresu ruchu jak przed chorobą. Nadal konieczne może się okazać jej oszczędzanie i unikanie nadmiernego wysiłku.

Bardzo ważne, by nie lekceważyć objawów przemęczenia nadgarstków i szybko reagować na pojawiające się dolegliwości. Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ zaawansowany zespół cieśni nadgarstka niesie ze sobą często nieodwracalne skutki.

Ocena: 5.0

Komentarze