Zielona kupka u niemowlaka - czy to powód do niepokoju?

Kupka u niemowlakaRozmowy o kupkach dzieci stały się przysłowiowe, ale każdy rodzic wie, że to, co znajduje się w pieluszce małego dziecka może świadczyć o przeróżnych dolegliwościach.

Kiedy spotkamy się z innym niż zwykle kolorem kupki u niemowlęcia i zaczniemy szukać przyczyn - zrozumiemy o co cały ten zamęt wokół zawartości pieluchy.


Jak powinna wyglądać zdrowa kupka niemowlaka?

Zaraz po narodzinach dziecko wydala smółkę, jest to pierwszy stolec, który zawiera wody płodowe, cholesterol, nabłonek z przewodu pokarmowego, enzymy trawienne, a także bilirubinę. Jest to ciemna, gęsta i lepka maź, która może być nawet czarna (po 4 dobie) zmienia się w stolec przejściowy, by w końcu kupka nabrała prawidłowych właściwości. Prawidłowa kupka u niemowlęcia karmionego piersią jest żółta, papkowata, przypomina musztardę. Może zawierać grudki, ciemniejsze smużki, a nawet nitki śluzu. Nie ma w tym nic nieprawidłowego. Zapach kupki nie jest odrażający, przypomina zapach skwaśniałego mleka. Warto wiedzieć, że kupka po utlenieniu zielenieje.

Stolec dziecka karmionego butelką

Kupka niemowlaka karmionego butelką jest gęstsza, ma konsystencję pasty. Jeśli kupka jest zbita i twarda, maluch może mieć bolesne zaparcia. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy mieszanka nie jest za gęsta i być może zaleci zmianę mleka.

Zielona kupka

Zielona kupka u niemowlaka nie jest powodem do niepokoju. Jeśli konsystencja jest w normie, zapach nie jest zmieniony, kupka się nie pieni i nie jest zbyt rzadka - mieści się w normie. Niepokoić się można kupą ciemnozieloną, szarawą, pienistą, strzelającą, wodnistą, wsiąkającą w pieluchę i oddawaną więcej niż 3-4 razy dziennie. Taką sytuację warto skonsultować z pediatrą. Pieluchę zawierającą niepokojącą nas zieloną kupę warto zabrać ze sobą i nie ma się czego wstydzić, lekarz na pewno nie potraktuje tego, jako coś dziwnego.

Jaki kolor kupki jest powodem do niepokoju?

Biała kupka może świadczyć o problemach z drogami żółciowymi i powinna nas skłonić do szybkiej wizyty u lekarza, a nawet na SOR. Kupka z krwią - w postaci brązowych nitek lub kropelek również wymaga konsultacji. Podobnie jak kupa z duża ilością śluzu. Pojedyncze nitki nie są powodem do niepokoju, bo jelita wytwarzają śluz w odruchu obronnym przed czynnikami zewnętrznymi, ale jeśli śluzu jest sporo i pojawia się on w kolejnych stolcach - warto zasięgnąć rady lekarza.

Oczywiście biegunka również jest niepokojącym objawem, szczególnie u małych dzieci, które wyjątkowo szybko mogą się odwodnić. Biegunki u niemowląt nie można lekceważyć.

Ocena: 5.0