Znamiona i pieprzyki - na co zwrócić uwagę?

Pieprzyk a czerniakKażdy człowiek ma na swoim ciele przebarwienia, które potocznie nazywane są pieprzykami. Większość z nich nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Natomiast z pewnością nie należy ich bagatelizować. Wszystkie znamiona powinieneś regularnie obserwować, a w razie gdy wzbudzą podejrzenia, koniecznie pokazać je lekarzowi. Pieprzyki mogą bowiem z czasem przekształcić się w czerniaka. Sprawdź, na co więc zwrócić uwagę, by czuć się bezpiecznie i komfortowo ze swoimi znamionami.

Kiedy znamiona mogą wzbudzić niepokój?

Pieprzyki powstają na skutek zgromadzenia się melaniny w jednym miejscu pod skórą. Mogą być zlokalizowane właściwie w każdym miejscu na ciele. Mają różne odcienie brązu i wielkości. Zwykle jednak mają też równe brzegi i dość regularny kształt. Najwięcej pieprzyków powstaje na skórze w dzieciństwie i w okresie dojrzewania. Czasami jednak pojawiają się w miejscach szczególnie narażonych na urazy, np. w okolicach pasa spodni czy ramiączek od biustonosza.

Z kolei zmiany nowotworowe, nazywane potocznie czerniakami, wywodzą się z komórek melanocytowych i rozwijają się w skórze. Od pieprzyka odróżnia je przede wszystkim kształt. Czerniaki są zwykle asymetryczne, a ich brzegi są bardzo nieregularne. Poza tym pieprzyk ma jednolity kolor, a zmiana nowotworowa charakteryzuje się zaciemnieniami lub przejaśnieniami.

Pieprzyki czy znamiona nowotworowe. Jak je odróżnić?

By dobrze zdiagnozować zmianę, należy udać się do specjalisty. Oceni on, czym ona jest, a w razie potrzeby zleci dodatkowe badania.

Zastanawiasz się, ile kosztuje konsultacja dermatologiczna? Przykładowo, koszt wizyty u dermatologa w Warszawie to ok. 200 zł. To naprawdę niewiele, gdy chodzi o Twoje zdrowie.

Nim jednak umówisz się do specjalisty, możesz samodzielnie spróbować ocenić, czy zmiana, którą masz na skórze, to pieprzyk czy może raczej znamię o charakterze nowotworowym. Po pierwsze obserwuj znamiona regularnie. Zwróć uwagę, czy rosną. Pieprzyki zwykle nabierają kształtu przez wiele lat. Czerniaki dość szybko się rozrastają. A ich powierzchnia jest nieregularna, z widocznymi uwypukleniami. Poza tym złośliwa transformacja może też dawać inne objawy. Należą do nich:

  • zaczerwienienie,
  • świąd,
  • owrzodzenia,
  • tendencje do krwawienia,
  • a w zaawansowanej fazie ból.

Jak chronić skórę latem, by nie pieprzyk nie przekształcił się w czerniaka?

Niektóre pieprzyki mogą przekształcić się w złośliwe zmiany nowotworowe. Dlatego musisz o siebie zadbać szczególnie, gdy Twoje ciało jest odsłonięte i wystawione na promieniowanie UV. Oczywiście nie musisz od razu unikać kąpieli słonecznych i rezygnować z wyjść z domu w czasie dużego nasłonecznienia.

Jeśli jednak masz dużo pieprzyków na ciele, zawsze zarzucaj lekką, przewiewną koszulę na siebie. Zakryj najbardziej narażone miejsca. Stosuj również kremy z filtrem dostosowane do typu karnacji. Pamiętaj, że posmarowanie skóry rano nie wystarczy. Kosmetyk musisz aplikować regularnie.

Poza tym noś przewiewne nakrycie głowy. Kapelusz lub czapka z daszkiem na lato będą idealne. Pamiętaj też o ochronie oczu. Kup okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UVA i UVB. Unikaj słońca, gdy znajduje się ono najwyżej na horyzoncie. Jeśli to tylko możliwe między 10 a 14 pozostań w budynku lub w cieniu.

A niezależnie od pory roku pamiętaj o comiesięcznej autokontroli. Sprawdzaj, czy Twoje znamiona nie powiększyły się, nie zmieniły kształtu lub koloru, a wokół nich nie pojawiły się jakieś niepokojące zmiany. Zrezygnuj też z opalania w solarium.

Komentarze