Zwalczanie kataru olejkami eterycznymi

Zwalczanie kataruBardzo często możemy usłyszeć, że katar, którego się nie leczy, trwa siedem dni, gdy zaś podejmiemy się próby jego leczenia, możemy liczyć na to, że uda się nam uporać się z nim w tydzień. I choć nie mamy do czynienia z infekcją stanowiącą poważne zagrożenie dla naszego zdrowia każdy, kto zmagał się z katarem może mieć pewność, że jest on problemem męczącym, obniżającym nie tylko kondycję fizyczną, ale i samopoczucie. Na szczęście, jego pojawienie się wcale nie musi oznaczać dla nas tygodnia męki, a rozwiązaniem naszych problemów mogą być olejki eteryczne.

Jak stosować olejki eteryczne w katarze?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak walczyć z katarem sięgając po olejki eteryczne, nie mają powodów do niezadowolenia, mamy bowiem do czynienia zarówno z ich imponującą liczbą, jak i z szerokim spektrum wykorzystania. Co ciekawe, zwykle są to mieszanki, a nawet, jeśli mamy do czynienia z preparatami jednoskładnikowymi, nie jest to wcale praktyka powszechna. W zależności od tego, z jaki rodzajem mamy do czynienia, możemy pomyśleć o stosowaniu olejków:

  • bezpośrednio na skórę,
  • jako sztyft do nosa,
  • w postaci inhalacji parowej, którą należy wdychać,
  • jako element kąpieli,
  • w postaci plastrów, które nakleja się na pościel albo na ubranie.

Trudno mówić przy tym o tych sposobach użycia, które są mniej lub bardziej wskazane. Tak naprawdę, kluczowe znaczenie wydają się mieć w tym kontekście zalecenia samego producenta.

Najpopularniejsze sposoby wykorzystania olejków eterycznych

Sposób stosowania olejków eterycznych jest w dużej mierze uzależniony od tego, w jakim wieku jest pacjent, któremu zaproponowano taką formę leczenia pomocniczego. Osoby dorosłe zwykle decydują się na inhalacje parowe, przekonanie do nich dziecka może być jednak kłopotliwe, a sama ich skuteczność – ograniczona. W takim przypadku znacznie lepiej sprawdzają się olejki, z wykorzystaniem których można przygotować aromatyczną kąpiel zwłaszcza, że już po dodaniu kilku ich kropel można liczyć na to, że osiągną swój cel.

Jakie możliwości stwarzają nam olejki eteryczne?

Popularność olejków eterycznych nie jest dziełem przypadku, nie powinno się przy tym również łączyć ją jedynie z aktualnie obowiązującą modą, choć i ona jest zjawiskiem, którego znaczenia nie powinno się ignorować. Ich podstawowe zadanie polega na leczeniu objawów przeziębienia oraz innych infekcji, radzą sobie przy tym nie tylko z samym katarem, ale i z przekrwieniem innych błon śluzowych występujących w górnych drogach oddechowych. Mają też działanie bakteriobójcze, gdy zaś podaje się je pod postacią specjalnych, nasączonych nimi plastrów, które można nakleić na dziecięcą piżamę, są w stanie zapewnić chorym maluchom spokojny sen. Co ciekawe, niemal w przypadku każdego olejku eterycznego można mówić o jego nieco innych właściwościach. Największą popularnością cieszy się olejek cytrynowy, eukaliptusowy oraz ten, który pochodzi z drzewa herbacianego. Warto jednak zainteresować się również olejkiem miętowym, lawendowym i tymiankowym. Ich lista jest zresztą znacznie bogatsza.

Artykuł został przygotowany przez sklep herbavit, specjalizujący się w sprzedaży olejków eterycznych.Wiosna? Czas na metamorfozę Twojego mieszkania!

Firana do mieszkaniaWiosna nierozerwalnie kojarzy się z jasnymi, żywymi barwami, z kwiatChemia basenowa - jak utrzymać basen w czystości?

Basen ogrodowyBasen ogrodowy zapewni Tobie i Twojej rodzinie mnóstwo radości. Jego utrzymMasz problem z trądzikiem? Podpowiadamy jak pokonać tę dolegliwość!

TrądzikTrądzik to nie tylko problem okresu dorastania. Coraz częściej ta chorob