Zwyczaje prezentowe na świecie

Zwyczaje prezentowe na świecieJak głosi stare powiedzenie: Co kraj to obyczaj. Znajomość symboliki, odpowiedniej ilości oraz kolorów podczas dawania prezentów jest niezwykle ważna. Pomoże nam zbudować dobre relacje z przyjaciółmi z zagranicy, a niewątpliwe, że ocali od popełnienia gafy.

Sprawdźmy zatem, jak wyglądają zwyczaje dotyczące dawania i przyjmowania prezentów w różnych częściach świata.

Kiedy wypada dać prezent?

Jest kilka uniwersalnych zasad, które nie wymagają opisywania, jak oficjalne zaproszenie w gości czy urodziny. Niemniej, przyjrzyjmy się kilku mniej oczywistym okazjom, o których należy pamiętać.

Pierwsze na liście są imieniny, które są tradycją katolicką. Obecnie poza Polską obchodzone przede wszystkim w Bułgarii, w Grecji, w Czechach, w Łotwie, w Szwecji i na Węgrzech. Dla Greków jest to uroczystość ważniejsze nawet od urodzin.

Następnie okres, kiedy tradycyjnie obdarowujemy się prezentami, czyli Święta Bożego Narodzenia. Co zaskakujące, poprzez popularyzację i po części komercjalizację, trend ten upowszechnił się w odległych krajach takich jak Chiny, Malezja, Japonia czy Indie. Tam również na ulicach i w centrach handlowych znajdziecie choinki, postacie świętego Mikołaja, czy usłyszycie "Jingle Bells". I także tam, ludzie wymieniają między sobie podarki, jednak nie tak znaczące, jak na "Starym Kontynencie".

Tak jak my obdarowujemy się prezentami w grudniu, każda kultura ma swoje wielkie święta. W Chinach jest to Chiński Nowy Rok, przypadający na przełom stycznia I lutego. W Rosji - Nowy Rok. W Indiach zwyczaj darowania prezentów obecny jest podczas Rakhi, Holi, a także największego i najważniejszego święta hinduizmu: Diwali. Warto tutaj wspomnieć, że jeśli nasz przyjaciel jest muzułmaninem, żydem, buddystą lub wyznawcą hinduizmu, najbezpieczniej będzie podarować słodycze lub suszone owoce (szczególnie w Indii, gdzie są oznaką bogactwa).

Zwyczaje prezentowe na świecie

Czasami, wydarzeniom, które obchodzimy zarówno u nas, jak i za granicą, przypisuje się inną rangę lub znaczenie. Na przykład w Polsce obchodzimy dzień kobiet czy dzień chłopaka zazwyczaj za pomocą małych podarunków, głównie kwiatów i czekoladek. Natomiast w Rosji jest to święto wagi państwowej, wolne od pracy, gdzie kobiety wprost oczekują podarunków w postaci kwiatów, czekoladek, a jeśli łączy nas bliższa relacja to i dodatkowych, jak biżuteria czy perfumy.

Co ciekawe, Walentynki nie wszędzie przebiegają tak samo. W Japonii to kobiety dają prezenty mężczyznom w postaci czekoladek. Te występują w 2 rodzajach. Pierwszy zarezerwowany dla kolegów czy szefów, a drugi dla ukochanych czy mężów. Panowie nie pozostają im dłużni, celebrując tzn. Biały Dzień, miesiąc po Walentynkach. Tego dnia, kobietom, od których otrzymali w lutym czekoladki, rewanżują się białymi czekoladkami. Ukochanym dołączają dodatkowo kwiaty czy inne kobiece podarunki. Ważne by prezent był droższy od tego otrzymanego 14 lutego.

Zwyczaje prezentowe na świecie

Czego unikać przy wręczaniu prezentów

Zacznijmy od kwiatów. Choć są one uniwersalnym pomysłem na prezent, należy unikać pewnych odmian i kolorów. Kojarzą się one z pogrzebem i śmiercią i podarowanie ich może nieświadomie oraz niepotrzebnie urazić obdarowanego. Wystrzegaj się zatem kwiatów w kolorach: żółtym - są symbolem.

Zwyczaje prezentowe na świecie

niewierności i zazdrości; białym, czarnym i purpurowym - są symbolem śmierci i pogrzebów. Unikaj również czerwonych róż, gdyż najczęściej są one zarezerwowane dla kochanków i ukochanych. A propos odmian, unikajmy przede wszystkim lilii i chryzantem. A także lotosu i kamelii (w Japonii), wrzosu (w Niemczech) czy Plumerii (w Indiach).

Kompletując bukiet, w Europie czy Rosji, zadbaj o nieparzystą ilość kwiatów. Unikaj przy tym liczby 13, a w Chinach i Japonii 4 kwiatów.

Pamiętajmy również o wrażliwości kulturowej i religijnej. Jeśli odwiedzamy Turcję, Malezję, Indie, czy kraje Bliskiego Wschodu, przed podarowaniem prezentów wyznawcom innej religii, upewnij się, że będą zgodne z ich zasadami. Jeśli nie jesteśmy pewni, warto przed wizytą sprawdzić, jaką wiarę wyznaje rodzina. Dla muzułmanów unikajmy alkoholu (również w czekoladkach), produktów zawierających żelatynę oraz skórzanych podarunków i przedmiotów osobistych. Dla wyznawców hinduizmu unikajmy przedmiotów zawierających wołowinę i skórzanych prezentów. Wręczając jedzenie dla ortodoksyjnych żydów, powinno być to ono koszerne.

Wspominając o alkoholu, w Niemczech nie wypada dawać niemieckiego wina, gdyż jest ono postrzegane jako tanie. Daje to wrażenie, że nie przyłożyliśmy się do prezentu i nie zależy nam na obdarowanym. Lepiej zainwestować w lepszej jakości wino włoskie bądź francuskie. We Francji - nie przynoś ze sobą wina, gdyż zwyczajowo to gospodarz dokonuje wyboru. Wyjątkiem może być przyniesienie specjalnego wina deserowego albo wysokiej jakości alkoholu. W Belgii, słynącej z wyborów czekoladowych, wystarczą kwiaty dla gospodyni i butelka dobrego alkoholu dla gospodarza.

Wybierając się na wschód - np. to dawnych krajów ZSRR, Chin, nie zachwalajmy zbytnio przedmiotów w domu, gdyż gospodarz może poczuć się zobowiązany do oddania jego dla was.

Co do zasady, bezpieczniej i taktowniej unikać drogiego prezentu dla osoby, której nie znamy zbyt dobrze. Może ją to wprawić w zakłopotanie lub sprawdzić, że poczuje się "zobowiązana" do odwzajemnienia się. W sytuacji biznesowej może być to postrzegane jako łapówka.

Dużo zależy również od człowieka, który będzie otrzymywać prezent oraz jego podejścia do życia i zabobonów. Jadąc za granicę, wystrzegajmy się jednak dawania noży i przedmiotów o ostrych krawędziach, jak nożyczki. Symbolizują one przecięcie przyjaźni w wielu kulturach Europy, Ameryki Południowej czy Azji, a także przynoszą pecha (w Niemczech) czy smutek (we Włoszech).

Jeśli mówimy o przesądnych kulturach, nie sposób nie wspomnieć o Chińczykach. Nie wypada im ofiarowywać zegarów naściennych lub stojących, parasoli, butów, a także przedmiotów, które mają cztery rogi (np. serwetki), lub są w czterech egzemplarzach (jak 4 szklanki). Wszystkie one kojarzą się ze śmiercią.

Na liście prezentów ryzykownych, niezależnie od kraju, znajdą się również: chusteczki, perły, pusty portfel (zawsze włóż choćby monetę do środka!), a czasami wspomniane wyżej zegary. Najbezpieczniej będzie trzymać się uniwersalnych prezentów albo wybadać dokładnie sytuację i gusty obdarowanego przed wręczeniem prezentu.

Jak właściwie zapakować prezent?

Dla niektórych nacji opakowanie gra bardzo ważną rolę. Jak dla Japończyków, którzy przywiązując dużą uwagę do estetyki i najmniejszy podarek wymaga starannego, pięknego zapakowania w ozdobny papier, kokardy i ozdoby.

Podobnie jak w przypadku kwiatów, należy ostrożnie wybierać kolor opakowania. W Chinach - unikajmy niebieskiego, czarnego lub białego opakowania; najlepiej wybrać złoty lub czerwony. W Brazylii czy Włoszech zapomnij o czarnym i purpurowym. W Indiach - czarnym i białym. W krajach muzułmańskich biały również odpada, jako kolor kojarzony ze śmiercią.

Zawsze trafione pomysły na prezenty

Jeśli chcemy zabłysnąć i sprawić prawdziwą przyjemność warto poświęcić chwilę na zgłębienie kultury danego kraju. Na przykład, we Włoszech podzielenie się domowym jedzeniem jest oznaką przyjaźni i miłości, a w Chinach, uniwersalnym podarunkiem świadczącym o trosce i przyjaźni jest coś związanego z symbolem Nowego Roku (w nadchodzącym 2017r. - Kogut). W każdej pozostałej sytuacji drobne upominki będą strzałem w dziesiątkę, niezależnie od tego, gdzie się wybieramy, lub skąd pochodzi obdarowany. Szczególnie jeśli będzie to polska lub twoja regionalna specjalność. Na liście zawsze sprawdzonych prezentów znajduje się wysokiej jakości czekolada, wykwintne słodycze, czy drogi alkohol (obcokrajowcom najlepiej podarować coś z Polski). Na trzecim miejscu plasują się kwiaty - jednak darując bukiet, uważaj na ilość kwiatów, kolor i rodzaj.

Autor: www.prezent-dla-chlopaka.pl.

Komentarze