Zwyrodnienie kręgosłupa - objawy, przyczyny, leczenie

Zwyrodnienie kręgosłupaZwyrodnienie kręgosłupa (nazywane spondylozą, spondyloartrozą) może obejmować jego różne odcinki - szyjny, piersiowy, lędźwiowy. To schorzenie przewlekłe, które charakteryzuje się silnymi dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa, sztywnością i ograniczoną ruchomością. Jak złagodzić ból pleców, który obniża jakość życia pacjenta? Dobre efekty terapeutyczne osiągniemy dzięki elektrostymulacji TRU+ - co warto wiedzieć na temat leczniczych impulsów?

Przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa

Jakie są podstawowe czynniki sprawcze zwyrodnienia kręgosłupa? Procesy degeneracyjne są skutkiem zubożenia struktury chrząstki zlokalizowanej wokół stawów (brak mazi stawowej powoduje ścieranie chrząstek, z czasem sąsiadujące kości zaczynają się ocierać o siebie nawzajem). Etiologia tej choroby cywilizacyjnej jest dość złożona. Do rozwoju zmian zwyrodnieniowych w obszarze kręgosłupa przyczyniają się:

  • przebyte urazy kręgosłupa (kontuzje, złamania),
  • zbyt mała aktywność fizyczna,
  • osteoporoza,
  • zmiany hormonalne,
  • intensywne uprawianie sportu,
  • wady postawy,
  • ciężka praca fizyczna,
  • proces starzenia się organizmu,
  • otyłość (generuje bardzo duży nacisk, co przyspiesza zużycie elementów kostnych).

Objawy zwyrodnienia kręgosłupa

Objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa różnią się w zależności od odcinka, który został objęty patologicznymi zmianami. Jeśli chodzi o zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, chory odczuwa silny ból karku i szyi oraz ich sztywność. Pojawiają się też dolegliwości bólowe kręgosłupa, w niektórych przypadkach ból może promieniować do barku lub ręki. Zmiany zwyrodnieniowe w odcinku piersiowym objawiają się bólem między łopatkami i osłabieniem siły lokalnych mięśni. W zwyrodnieniu kręgosłupa lędźwiowego najbardziej charakterystycznym symptomem jest ból i sztywność pleców (dolegliwości bólowe mogą promieniować do klatki piersiowej, nóg).

Wielu pacjentów z chorobą zwyrodnieniową skarży się też na ogólne objawy neurologiczne np.: drętwienie, pieczenie, mrowienie.

Leczenie zwyrodnienia kręgosłupa

Rozpoznanie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa piersiowego, szyjnego i lędźwiowego umożliwiają badania fizykalne, obrazowe i laboratoryjne. Lekarz przeprowadza też z chorym szczegółowy wywiad medyczny. Niestety, zmiany degeneracyjne kręgosłupa są nieodwracalne, nie można ich cofnąć, a jedynie złagodzić występujące symptomy i opóźnić progresję choroby. Jednym z elementów leczenia objawowego jest stosowanie preparatów farmakologicznych pod postacią maści, żeli, tabletek. Warto korzystać z zabiegów z zakresu fizykoterapii (prądy, pole magnetyczne, krioterapia) oraz rehabilitacji kręgosłupa. W cięższych przypadkach stosuje się zastrzyki nadtwardówkowe. Pamiętajmy, że nieleczona choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa prowadzi do niepełnosprawności.

Jak złagodzić ból kręgosłupa? Terapia TRU+

Osoby ze zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, które szukają niefarmakologicznych metod redukcji bólu pleców, mogą skorzystać z elektrostymulatora przeciwbólowego TRU+, który jest przeznaczony do użytku domowego. Urządzenie pozwala uśmierzyć ból na długie godziny i to bez konieczności stosowania tabletek, czy maści. TRU+ wykorzystuje mechanizm TENS, tj. przezskórną stymulację nerwów, metodę cenioną i wykorzystywaną przez fizjoterapeutów na całym świecie, co ważne o potwierdzonym klinicznie działaniu. Elektrostymulator wysyła lecznicze impulsy o różnej częstotliwości, które skutecznie blokują sygnały bólowe, uniemożliwiając im dotarcie do mózgu. Co więcej, urządzenie stymuluje układ nerwowy do produkcji endorfin - naturalnych substancji przeciwbólowych. Standardowa sesja trwa 30 minut, składa się z 3 etapów. Chory może wybrać 1 z 30 poziomów intensywności, dostosowując moc leczniczych impulsów do własnych potrzeb. Specjalistyczny program terapeutyczny pozwala zniwelować ból spowodowany stanem zapalnym, rwą kulszową, lumbago, czy napięciem mięśniowym, przynosząc pacjentowi ulgę w bólu.

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych. Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc, gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności, w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.

Komentarze