Personalizowana pomoc w walce z depresją: zalety indywidualnego podejścia w terapii online

Terapia onlineZ depresją przynajmniej raz w życiu zmagało się 4,65% populacji w Polsce. Takie wnioski płyną z badań EZOP II z lat 2017 - 2020. Wedle szacunków WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) do 2030 r. będzie to najczęściej diagnozowana choroba na świecie. W odróżnieniu jednak od dolegliwości ciała - jej leczenie wymaga maksymalnie indywidualnego podejścia terapeuty, zrozumienia przyczyn zaburzenia i zaplanowania dopasowanej do konkretnego przypadku ścieżki odzyskiwania równowagi emocjonalnej. Jest to możliwe nie tylko podczas sesji w gabinecie, ale również w czasie spotkań online.

Terapia depresji online jest skuteczniejsza niż sesje w gabinecie

Stało się - zapadła decyzja, że rozpoczynasz leczenie depresji. To ogromny krok w stronę odzyskiwania kontroli nad własną psychiką. Krok, którego wiele osób nigdy nie postawi, ze względu na obawy przed ostracyzmem społecznym wynikającym z braku zaufania do pomocy psychologicznej.

Samotna walka z depresją sprowadza się najczęściej do spychania problemów w głąb podświadomości. To ich nie usuwa, ale tylko maskuje. Dadzą o sobie znać w najmniej odpowiednim momencie.

Więcej na temat przyczyn i objawów depresji przeczytasz tutaj: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/depresja.

Tylko dobrze zaplanowana terapia pozwoli Ci na nowo zacząć cieszyć się życiem. Najszybciej i najtrwalej osiągniesz to podczas spotkań online. To nie są puste zapewnienia. Potwierdzają to badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu. Podzielono grupę osób zmagających się z depresją na część leczoną tradycyjnie i cześć poddawaną terapii online. Po upływie trzech miesięcy, w pierwszej grupie zdrowych było 57% pacjentów, a w drugiej - 42%.

Terapia online jest bardziej komfortowa niż sesje w gabinecie

Wyniki badań EZOP II przynoszą smutne wnioski na temat postaw społeczeństwa względem osób zmagających się z różnej postaci zaburzeniami psychicznymi - spotykają się one z niezrozumieniem i dystansem. Nie inaczej jest z instytucjami opieki psychiatrycznej. Aż 52,3% Polaków w razie wystąpienia problemów psychicznych u kogoś bliskiego poprosiłoby o pomoc nie psychiatrę czy psychologa, ale innego lekarza, kogoś z rodziny, przyjaciela, księdza czy nawet bioenergoterapeutę.

Mając na względzie tak niewspierające otoczenie, masz prawo do obaw przed skorzystaniem z pomocy terapeuty w gabinecie. Być może stresują Cię wizyty w tradycyjnej formie? A może nie chcesz, aby inni wypytywali Cię, jakie są powody wizyt u psychologa? W każdym z tych przypadków sesje online będą dla Ciebie bardziej komfortowe.

Psychoterapia depresji w zaciszu Twojego własnego domu ułatwi rozmawianie o problemach, z jakimi się zmagasz, ich podłożu oraz o trudnościach w przezwyciężaniu przeszkód powodujących utratę balansu emocjonalnego.

Terapia online dopasowuje się do potrzeb pacjenta

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy depresji i zechcesz odzyskać kontrolę nad emocjami, sporym wyzwaniem może okazać się zaplanowanie dnia w taki sposób, aby znaleźć czas na terapię w gabinecie psychologa.

Tymczasem psychoterapia online podchodzi do potrzeb każdego pacjenta wyjątkowo. Nie musisz dojeżdżać do miejsca, gdzie pracuje specjalista. Jeśli jesteś rodzicem samotnie wychowującym dziecko, opiekujesz się chorym członkiem rodziny albo mieszkasz w miejscowości oddalonej od dużego miasta - nie tracisz cennego czasu na dojazd ani nie będzie potrzeby angażowania kogokolwiek do wypełniania Twoich obowiązków.

Umawiasz się na sesję online z wybranym specjalistą, w dowolny dzień i o najodpowiedniejszej dla Ciebie porze (np. gdy dzieci jeszcze śpią albo kiedy masz akurat dzień wolny od pracy). Dzięki temu dopasujesz do siebie terapię, a nie siebie do terapii.

To niewielki krok, który daje Ci poczucie kontroli nad małym skrawkiem rzeczywistości. Przy wsparciu terapeuty pozwoli Ci to zapanować nad innymi aspektami codzienności, aż wreszcie odzyskasz pełną równowagę. I to nie tylko na chwilę.

Komentarze