Zastosowanie laseroterapii w medycynie estetycznej i dermatologii

LaseroterapiaLaseroterapia od lat ma zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny: chirurgii, stomatologii, medycynie estetycznej, dermatologii, okulistyce, onkologii czy nawet podczas rehabilitacji. Od lat technologia laserowa mocno się rozwinęła, dzięki czemu urządzenia stały się bardziej dostępne, a zaufanie pacjentów do laseroterapii oraz specjalistów ją stosujących stale rośnie. Nic, dziwnego, gdyż powodem jej popularności jest wysoka skuteczność oraz bezpieczeństwo, które zapewnia.

Laseroterapia w medycynie estetycznej

Lasery zrobiły prawdziwą rewolucję w gabinetach medycyny estetycznej. Wskazań do wykonania terapii laserem jest dużo, więc dzisiaj przedstawimy kilka możliwości jej zastosowania.

Usuwanie włosów laserem

Laseroterapia jest jedną z najpopularniejszych metod trwałego usuwania niechcianych włosów. Wykorzystuje się tu zdolność lasera do niszczenia mieszka włosowego, dzięki czemu w miejscu działania lasera włos już nie odrasta. Jest to obecnie najskuteczniejsza metoda walki  z owłosieniem w porównaniu do innych sposobów.

Depilacja laserowa jest skuteczna na różnych obszarach ciała, w tym na twarzy, nogach, plecach, ramionach, pod pachami czy nawet w okolicy międzypośladkowej. Efekty zabiegu zależą od wielu czynników, w tym typu i koloru włosów, skóry oraz rodzaju lasera używanego do zabiegu. Zazwyczaj, dla uzyskania optymalnych wyników wymagane są kilka sesji.

Laser w walce z trądzikiem

Laseroterapia to jeden ze skutecznych sposobów walki z trądzikiem i bliznami potrądzikowymi. Technika ta jest często stosowana, gdy inne metody leczenia, takie jak farmakoterapia czy leki miejscowe, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Lasery działają miejscowo, nie powodując skutków ubocznych. Najczęściej w walce z trądzikiem i bliznami potrądzikowymi stosowany jest laser pikosekundowy.

Laserowe usuwanie tatuaży i makijażu permanentnego

Laserowe usuwanie tatuażu to proces, który polega na użyciu specjalnego lasera, również pikosekundowego, aby stopniowo zniszczyć pigment używany do stworzenia tatuażu. Usuwanie tatuażu zazwyczaj wymaga kilku sesji, które są rozłożone w czasie tak, aby dać skórze możliwość regeneracji. Liczba sesji zależy od wielu czynników, w tym wielkości, koloru i wieku tatuażu, jak również typu skóry pacjenta.

Laser pikosekundowy używany jest również do usuwania niechcianego makijażu permanentnego.

Redukcja oznak starzenia za pomocą lasera

Zmarszczki, utrata owalu twarzy i objętości to tylko niektóre z oznak starzenia się skóry. W walce z nimi pomaga laser frakcyjny, którego celem jest pełna regeneracja skóry pacjenta. Efekty zabiegu widoczne są już po pierwszym zabiegu, lecz zwykle stosowana jest seria zabiegów w ciągu kilku miesięcy.

Usuwanie blizn i rozstępów

Laser pikosekundowy to odpowiedź także na powstawanie blizn i rozstępów. Niestety, są to nieestetyczne zmiany skórne, które często przysparzają kompleksów, a ich usunięcie nie jest możliwe w domowych warunkach. Z pomocą przychodzi laseroterapia. W niektórych przypadkach efekty po laseroterapii są widoczne już po jednym zabiegu, ale zazwyczaj potrzebna jest seria zabiegów, aby osiągnąć optymalne rezultaty w walce z bliznami czy rozstępami.

Laser chirurgiczny w usuwaniu zmian skórnych

Laser chirurgiczny to alternatywa skalpela, która nie pozostawia tak dużych i widocznych blizn. Stosowany jest podczas usuwania zmian skórnych, tj. brodawek, kaszaków, tłuszczaków czy znamion. Laser chirurgiczny cechuje się dużym bezpieczeństwem i precyzją.

Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu skonsultuj się z lekarzem lub kosmetologiem. Pamiętaj, że część z tych zabiegów może wykonać tylko lekarz.

Artykuł powstał przy współpracy z https://esteklinika.pl/laseroterapia/.

Komentarze