Zwierzęta domowe: małe, nietypowe, egzotyczne zwierzaczki do domu

Zwierzęta domoweWiele osób nie wyobraża sobie swojemu domu czy mieszkania bez zwierzęcia domowego, pupila, który urozmaica nasz wolny czas, ale i dodaje obowiązków. Jakie zwierzę domowe wybrać dla siebie? Poniżej opis 15 najpopularniejszych zwierząt domowych - małych, dużych, nietypowych, egzotycznych - wraz z dokładnym opisem wymagań, sposobu żywienia oraz pielęgnacji.

Jakie zwierzę do domu wybrać?

1. Duże, tradycyjne zwierzę do domu: pies

Pies to chyba najpopularniejsze i najbardziej pożądane zwierzę domowe. Ras psów jest na świecie… kilkadziesiąt, co sprawia, że możemy opiekować się przeróżnymi czworonogami. Psy udomowiono około 15 tysięcy lat temu, obecnie rasy można podzielić na łowne, ozdobne, groźne, myśliwskie…

Jakiego psa zaadoptować, kupić, zabrać do swojego mieszkania?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się nad tym, dla kogo i w jakim celu chcemy wziąć psa. Czy ma być to ktoś do towarzystwa, do zabawy z dziećmi, pies obronny lub pomocny np.: dla osoby starszej, niepełnosprawnej? Jeśli nasza powierzchnia mieszkalna nie jest za duża, wybierzmy mniejsze rasy lub kundelka. Do domu - jako pies do towarzystwa - doskonale sprawdzi się york (nie uczula!), pinczer miniaturowy czy shit-zu. Nie są to jednak rasy, polecane dla małych dzieci, psy są dość głośne i charakterne.

W domu doskonale będzie czuł się również pies rasy beagle, maltańczyk, mops czy terier. Jeśli marzy nam się duży pies, pomyślmy o tym, aby czuł się dobrze, np.: w przestronnym kojcu. Do dużych ras psów, idealnych dla rodzin z dziećmi polecane są psy razy golden retriewer, husky, owczarki szetlandzkie, szkockie (collie), bernardyny. Jeśli chcemy mieć psa obronnego, celujmy w rasy groźne, np.: dobermany, amstaffy, rottweilery czy owczarki kaukaskie. Pamiętajmy, że pies to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki. Mały szczeniaczek wkrótce dorośnie i nie będzie już takim uroczym towarzyszem zabaw.

Pies powinien mieć wygodne posłanie, stały dostęp do wody pitnej, odpowiednie zbilansowane pożywienie (w tym specjalistyczne karmy) oraz możliwość wychodzenia na spacery czy biegania po podwórku. Należy regularnie odwiedzać lekarza weterynarii w celu dokonania kontroli zdrowia psa oraz niezbędnych szczepień. Pies powinien być również zaopatrzony w obrożę (najlepiej z adresówką), smycz lub szelki. Powinien być regularnie kąpany, odrobaczany oraz sprawdzany pod kątem obecności kleszczy czy innych insektów. Przede wszystkim powinien być jednak obdarzony miłością swojej rodziny, najlepiej do końca swojego życia.

2. Tradycyjny zwierzaczek domowy: kot

Koty to - drugie po psach - najpopularniejsze zwierzęta domowe, dawniej hodowane w celu łowienia myszy, obecnie przede wszystkim dla przyjemności. Istnieje wiele ras kotów, choć zdecydowana większość to tak zwane dachowce. Tak naprawdę jest to rasa kota europejskiego. Do popularnych ras kotów należą koty rosyjskie niebieskie, brytyjskie, syjamskie, perskie oraz syberyjskie. Na popularności zyskują koty rasy Maine Coon.

Jak dbać o kota?

Na pewno należy mu zapewnić stały dostęp do karmy i wody pitnej. Kot może mieszkać w domu i wychodzić (lub też nie), a także żyć na dworze. W każdym wypadku powinien mieć wygodne posłanie, koty jako zwierzęta domowe koniecznie należy zaopatrzyć w kuwetę na odchody. Kot z powodzeniem może być wyprowadzany na smyczy, pamiętajmy jednak, że te zwierzęta to indywidualiści. Koty, również rasowe, prowadzą nocny tryb życia i powinny posiadać drapak, co zapobiegnie zniszczeniom mebli i dodatków w kontakcie z kocimi pazurkami. Z kotem można nawiązać niezwykłą relację, są one bardzo inteligentne, empatyczne, doskonale wyczuwają nastrój swojego opiekuna i bardzo często wykorzystywane są jako pomoc terapeutyczna, zwłaszcza w przypadku osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

3. Małe zwierzę domowe: królik

Wiele osób woli jednak "coś" mniejszego. Lubianymi pupilami są gryzonie, w tym króliki. Można zainwestować w królika małego, tak zwaną miniaturkę. Króliczek nie urośnie duży, będzie dobrą opcją dla dziecka. Nie wymaga również dużej klatki, z powodzeniem może mieszkać w bloku. Możemy także zdecydować się na królika rasowego, np.: angorę. To piękne króliki długowłose, dostępne również w wersji miniaturki. Króliczki trzeba czesać, strzyc i bardzo dbać o ich futerko.

Angorki miniaturki jako dorosłe króliki ważą do 3 kilogramów, można je spotkać w różnym umaszczeniu. Ciekawą opcją są króliczki rasy lew - mają one charakterystyczną grzywką oraz (często) "pędzelek" na ogonie. Miniaturki lwy mają około 1,5 kilograma. Króliki miniaturki rasy baranek są podobnej wielkości, mają piękne długie, leżące uszka. Jeśli nie miniaturka to może królik kalifornijski? Są to króliki krótkowłose o białym umaszczeniu z ciemnymi uszami i czerwonymi oczkami. Dorosłe osobniki ważą około 5-6 kilogramów. Nieco mniejsze są króliki holenderskie, ważą około 2-3 kilogramów. Zwykle są umarszczone dwubarwnie.

Królik jako małe zwierzę domowe
Królik jako małe zwierzę domowe

Czy królik jest wymagającym pupilem? Na pewno potrzebuje klatki odpowiedniej wielkości, powinien być z niej wypuszczany lub wyprowadzany na smyczy czy szelkach. Konieczne jest zainstalowanie w klatce poidełka do wody (nie miseczki, królik z łatwością ją wyleje, rozchlapie łapkami) oraz miski - najlepiej ceramicznej - do jakiej sypać będziemy odpowiednią karmę dla królików. Dodatkowo, królikowi możemy zakupić specjalne kolby do obgryzania, aby ścierał sobie zęby, wapienka i inne smakołyki.

Króliki lubią również świeże marchewki, jabłka, liście mlecza, sałatę. Czy z gryzoniem można się zaprzyjaźnić? Owszem, króliki są zwierzętami przyjaznymi, doskonale sprawdzą się w przypadku małych dzieci, które mogą je wziąć na ręce i przytulać. Pamiętajmy, że króliki prowadzą nocny tryb życia, bywa, że są w porze nocnej bardzo aktywne, co może przeszkadzać, np.: jeśli klatka z chomikiem stoi w sypialni czy pokoju dziecka.

4. Tradycyjne zwierzę do domu: świnka morska

Kolejnym gryzoniem, który z powodzeniem może zostać naszym pupilem jest świnka morska. Jest nieco mniejsza od królika, ale ma podobne wymagania. Potrzebuje klatki, poidełka, miseczki i odpowiednio zbilansowanej diety. Świnki morskie jedzą karmę dla gryzoni oraz surowe warzywa, lubią sałatę, marchew, pietruszkę, brokuł czy cykorię. Można im podawać również liście krzewów malin czy jeżyn, to ich przysmak.

W niewielkich ilościach można podawać świnkom owoce, np.: jabłko czy arbuza. Istnieje sporo ras świnek morskich, można zdecydować się na krótko- lub długowłose okazy. Pamiętajmy, że świnki są bardzo towarzyskie - źle znoszą samotność, więc jeśli świnka będzie musiała być sama, np.: na czas naszego pobytu w szkole czy pracy, warto zastanowić się nad kupnem od razu dwóch świnek. Świnki lubią być głaskane, są posłuszne, przyjazne, ale za mocno tarmoszone - mogą ugryźć. Zwykle po pewnym czasie zaczynają reagować na swoje imię, zupełnie jak psy i koty. Świnki morskie żyją około 6-7 lat.

5. Chomik małym zwierzaczkiem domowym

Jeszcze mniejszym gryzoniem jest chomik. Chomiki są jednymi z najpopularniejszych pupili, cenionych przeze wszystkim za niewielkie rozmiary oraz niezbyt wyszukane wymagania hodowlane. Są często kupowane jako pierwsze dla dziecka, maluch z pewnością - na początku z pomocą rodzica - poradzi sobie z opieką nad chomiczkiem.

Co ciekawe, w naturalnych warunkach chomiki żyją na pustyniach. Dlatego nasze chomiki tak lubią zakopywać się w żwirku czy trocinach, prowadzą również nocny tryb życia (w nocy na pustyni jest chłodniej). Istnieje wiele ras chomików, do najbardziej znanych należą chomik syryjski oraz karłowaty, w tym chomik chiński, mandżurski oraz chomik dżungarski. Chomiki syryjskie są największe, ale jednocześnie przyjazne i spokojne.

Chomik małym zwierzaczkiem domowym
Chomik małym zwierzaczkiem domowym

Dorosły chomik ma około 20 centymetrów długości, ważny do 150 gramów. Chomiki syryjskie mogą być krótko- lub długowłose. Chomiki karłowate zwykle nie są większe niż 10 centymetrów, ważą do 50 gramów. Czego potrzebuje chomik? Na pewno klatki, poidełka, miseczki oraz… zabawek. Chomiki uwielbiają się bawić, jednocześnie są to samotniki, więc w jednej klatce może znajdować się tylko jeden osobnik.

6. Nietypowe zwierzę domowe: szczur

Wiele osób obawia się myszy, szczurów, a inni to właśnie je wybierają na swojego pupilka. Szczur domowy jest lubianym zwierzęciem domowym, jest niewielki, ale przyjazny. Są to zwierzątka stadne, bardzo bystre, inteligentne. Cechuje ich także wysoki poziom empatii, potrafią odczytać emocje swoich opiekunów. Należy jednak dobrze przemyśleć kupno szczura małemu dziecku, a także jego zakup do naszego lokum, w którym mieszka już kot lub pies rasy łownej. Szczur potrzebuje klatki, najlepiej, by znajdowała się w niej kuweta na odchody oraz miseczki na jedzenie i wodę.

Co jedzą szczury? Są to stworzenia wszystkożerne, lubią więc owoce, warzywa, ale i jajka, raczej jednak jako urozmaicenie diety. Szczur lubi się bawić, w klatce mogą się więc znajdować linki, huśtawki, hamaki. Ze szczurem jak najbardziej można się zaprzyjaźnić, na pewno będzie doskonałym kompanem dla nastolatka, osoby starszej, samotnej.

7. Myszoskoczek

Kolejny proponowany gryzoń jest mały, ale za to bardzo skoczny. Myszoskoczki są wielkości znanej nam myszy lub mniejsze, pochodzą z terenów pustynnych, istnieje około 100 gatunków tych zwierzątek. Potrzebują one klatki z pięterkami, po których będą mogły wspinać się i skakać, najlepiej takiej z wieloma dodatkowymi akcesoriami.

Myszoskoczki jedzą ziarna zbóż, niektóre owoce i warzywa, np. jabłko, marchew, kalarepkę i inne twarde produkty, co pozwoli im ścierać zęby. W sklepach zoologicznych dostępne są również specjalne karmy dla myszoskoczków.

8. Fretka

Fretka to udomowiony drapieżnik, kuzynka tchórza i łasicy. W wielu domostwach jest ukochanym pupilem choć jest to zwierzątko niezwykle charakterne. Jest zwinna, sprytna, szybka i bystra. Klatka dla fretki powinna być duża i wyposażona w dodatkowe akcesoria do zabawy oraz oczywiście miseczki i poidełko. Fretkę należy z klatki wypuszczać, może swobodnie biegać po domu, ale pamiętajmy, jak zresztą w przypadku wszystkich gryzoni, aby zabezpieczać kable.

Fretkę z powodzeniem nauczymy także chodzić na smyczy czy w szelkach. Fretki są wszystkożerne. Jedzą karmę ale i mięso (to przecież drapieżniki), owoce i warzywa, bardzo lubią paprykę i świeże ogórki, ponieważ zawierają dużo wody. Fretka jest dość odporna na choroby, żyje do 10 lat.

Fretka jako zwierzaczek domowy
Fretka jako zwierzę domowe

9. Rybki

Kolejnym pomysłem na zwierzątko domowe są… rybki. Mieszkają w akwarium i nie da się ich wyjąc, pogłaskać ale na pewno uczą odpowiedzialności i cieszą oko. Są doskonałym pomysłem dla starszych dzieci, nastolatków i dorosłych. Należy dobrze przemyśleć zakup rybek, gdy w naszym lokum mieszka kot.

Rybki powinny być umieszczone w akwarium, z dodatkowymi akcesoriami, wodę należy regularnie wymieniać. Rybki karmimy specjalnym pokarmem, dostępnym w sklepach zoologicznych. Do najpopularniejszych gatunków rybek hodowlanych zaliczamy gupiki, neony, akary czy mieczyki.

10. Egzotyczne zwierzęta domowe: papuga

A może kupić do domu kolorowego, tropikalnego ptaka, papugę? Istnieje wiele gatunków tych wyjątkowych stworzeń, z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Papugi pochodzą z krajów tropikalnych, mają niezwykle barwne upierzenie oraz… są gatunki, które naśladują słyszane odgłosy, w tym naszą mowę. Jeśli marzy się nam niewielkich rozmiarów papuga, wybierzmy rasę żako.

Jeśli chcemy mieć dużą papugę, idealna będzie ara. Istnieje oczywiście o wiele więcej rodzajów papug hodowlanych, w tym papużki nierozłączki, nimfy (bardzo ciekawie upierzone), afrykanki, papużki faliste (najpowszechniej hodowane), gwarki czy papugi lorysy (również niewielkie osobniki).

Wiek życia papug jest bardzo zróżnicowany, dla przykładu papużki faliste żyją do 10 lat, a żako nawet 60! Czego potrzebuje papuga? Na pewno klatki, dostosowanej do jej wielkości, huśtawki, na której będzie siedziała, dodatkowych atrakcji, drabinek oraz oczywiście poidełka i miseczki na pożywienie. Co jedzą papugi? Ich dieta powinna zawierać specjalne karmy dla papug ale i świeże warzywa i owoce, które są wręcz  niezbędne w jadłospisie papug. Najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie produktów sezonowych.

11. Kanarek

Kanarki, małe żółte ptaszki hodowlane, pochodzą z Wysp Kanaryjskich, gdzie występują naturalnie, podobnie jak na Maderze. Kanarki dzielą się na wiele grup, istnieją kanarki śpiewające i barwne. Do tej pierwszej zalicza się kanarki flandryjskie i harceńskie, skala głosu kanarków może obejmować nawet 3 oktawy!

Śpiewają jedynie samce kanarków i to zwykle wtedy, gdy w okolicy nie ma samiczki. Kanarki nie są oczywiście tylko żółte, wśród kanarków barwnych występują kanarki zielone, białe, czerwone… Istnieje wiele ras kanarków, w tym kanarek paryski, belgijski… Czego potrzebują te wyjątkowe ptaszki? Na pewno klatki, wyposażonej w żerdzie, co pozwoli ptaszkom ścierać pazurki. Klatka powinna być wysypana piaskiem, musi znajdować się tam miseczka na karmę oraz poidełko. Kanarki  żyją około 10 lat, z powodzeniem mogą zamieszkać w jednej klatce z papużką. Należy jednak dobrze przemyśleć zakup kanarka, gdy w domu mieszka kot. Obecność tych zwierząt może stresować kanarka.

12. Egzotyczne i tradycyjne żółw

Te zwierzęta domowe z reguły się głaska, wyprowadza na spacer… A co jeśli zamarzy nam się zwierzątko, które jest zupełnie inne? Idealnym przykładem jest żółw, którego nie pogłaszczemy, nie wyjdziemy z nim na spacer… Czy w ogóle da się z nim złapać kontakt, oswoić go, pokochać żółwia? Oczywiście, wiele osób cieszy się takim pupilem. Żółw nie jest wymagający, może zostawać sam, z opieką nad nim z powodzeniem poradzi sobie już nawet kilkuletnie dziecko. Istnieje wiele odmian żółwi, które możemy nabyć. Najpopularniejsze to żółw chiński, stepowy (lądowe) i grecki (wodno-lądowy). Żółwie w naturalnych warunkach żyją nawet do 150 lat.

Egzotyczne zwierzę domowe - żółw
Egzotyczne zwierzę domowe: żółw

Kondycja naszego domowego pupila zależy w dużej mierze od tego, jak go pielęgnujemy. Żółw potrzebuje terrarium, dostępu do wody pitnej oraz pożywienia.

Należy mu również zapewnić odpowiednią temperaturę, np. za pomocą lampy dogrzewającej. Pamiętajmy również, że dieta żółwie lądowych i wodnych nieco się różni. Żółwie lądowe żywią się głównie roślinami, w diecie żółwi wodnych nie może zabraknąć również roślin wodnych, ryb i mięczaków.

13. Egzotyczny zwierzaczek domowy: gekon

Ciekawą opcją na egzotycznego domowego zwierzaka jest gekon. To jaszczurka, istnieje wiele ras i odmian, na jakie możemy sobie pozwolić. Gekony są mięsożerne, co oznacza, że należy im dostarczać głównie owady, gryzonie, małe ptaki ale jedzą również pokarm roślinny. Można także kupić specjalistyczną karmę dla gekonów, wzbogaconą o niezbędne witaminy i minerały.

Gekon powinien mieszkać w terrarium, które zostanie wyposażone w niezbędne elementy, w tym lampę grzewczą, lampę UV, grzałkę lub matę grzewczą. Terrarium powinno być wyścielone piaskiem, unikamy trocin, które są dobre dla gryzoni. Gekony lubią się bawić, można zapewnić im wiele kryjówek, możliwości wspinania się.

14. Pająk

Choć wiele osób panicznie się ich boi, inni hodują je dla przyjemności. Mowa oczywiście o pająkach, które z powodzeniem mogą stać się domowym pupilem. Wiele gatunków jadowitych możemy hodować w terrarium, dla początkujących idealnym rozwiązaniem będzie zakup pająka ptasznika. Istnieje ponad 900 gatunków tych pająków. Czy ptaszniki są jadowite? Owszem, jak wszystkie pająki ale ich jad nie jest szkodliwy dla człowieka, wydzielają go bowiem w bardzo małej ilości.

Ptaszniki żywią się głównie owadami ale nie pogardzą również małymi gryzoniami. Terrarium pająka powinno być wyłożone torfem kokosowym, najlepiej, gdyby była zamontowana w nim lampa, a by sukcesywnie dogrzewać naszego pupila.

15. Wąż

Kolejny pupilem, który w jednych budzi paniczny lęk, a w drugich fascynację jest wąż. Istnieje wiele rodzajów węży, najczęściej na węże hodowlane do naszych domów wybierane są pyton królewski oraz wąż zbożowy. Co ciekawe, węże nie mają uszu, nie słyszą, mają za to doskonale wykształcony węch.

Gdzie mieszka wąż hodowlany? Oczywiście w terrarium, które powinno być jak najwierniejsza kopią lasów tropikalnych. W terrarium węża powinna znajdować się lampa dogrzewająca oraz musimy dbać o utrzymanie w nim odpowiedniej temperatury. Węże żywią się gryzoniami niewielkich rozmiarów, myszami, świnkami morskimi, a nawet mięsem z królika.

Komentarze