Kobieta - szara myszka: co to za typ?

Kobieta - szara myszka"Jaka z niej szara myszka.." - mówiąc tak o kimś, mamy na myśli, że jest to osoba nieśmiała, zamknięta w sobie i nieco zakompleksiona. Dawniej szare myszki kojarzyły się nam ze spokojnymi okularnicami, zwanymi też kujonkami. Była nią nazywana każda nijaka i nieco nudna, zamknięta w sobie dziewczyna w koczku i w okularach, która podpiera szkolne korytarze, a później przeistacza się w równie niewidoczne dla innych pracownice banków, urzędów czy skromne bibliotekarki. Kim dziś jest szara myszka, skąd biorą się takie osoby i czy szara myszka może podobać się mężczyznom?

Skąd biorą się szare myszki?

Dlaczego niektóre kobiety są głośne, towarzyskie i przebojowe, a inne spokojne, ciche, zamknięte w sobie i brak im pewności siebie? Skąd biorą się szare myszki? Wiele zależy od temperamentu. Szare myszki to zwykle introwertyczki, czyli osoby o takim typie temperamentu, który aktywność kieruje do wewnątrz, są to ludzie:

  • cisi,
  • spokojni,
  • preferujący samotność oraz prace indywidualną od grupowej.

Ponadto - nie lubią się wyróżniać i być w centrum uwagi. W wielu przypadkach szare myszki to także osoby o niskiej samoocenie i małej pewności siebie. Może to wynikać z wychowania, np. posiadania bardzo wymagających i perfekcjonistycznych rodziców, którzy zamiast nagradzać córkę, tylko ją karali i nie umacniali w niej wiary we własne możliwości. Szare myszki to także dziewczyny zakompleksione, np. z wadą wymowy, niezbyt urodziwe, otyłe. Szare myszki to także nierzadko osoby po traumie, np. po przemocy fizycznej i psychicznej, nierzadko i seksualnej.

Jak wygląda i jak zachowuje się kobieta - szara myszka?

Zacznijmy od wyglądu. Zwykle są to osoby "znikające" w tłumie, ubrane skromnie, wręcz zbyt grzecznie, noszą ciemne, stonowane kolory i proste fasony ubrań, nie lubią się bowiem niczym wyróżniać. Unikają ekstrawaganckich ubrań, fryzur i dodatków. Zwykle szare myszki noszą się nieco niemodnie lub ubierają coś, co je postarza. Szare myszki zwykle unikają makijażu, co wielu osobom może kojarzyć się z tym, że są zaniedbane.

Jak zachowuje się szara myszka? Zwykle tak, jakby jej nie było. Jest to osoba cicha, spokojna, mało się odzywa, a zapytana o coś: odpowiada cicho, krótko i zwykle nie utrzymuje kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Szare myszki dają się poznać jako osoby nieśmiałe, zamknięte w sobie, zalęknione, tchórzliwe, samotne. Czasami niestety jest to bardzo krzywdzące, bowiem nie każda szara myszka źle się czuje w swojej skórze.

Czy szara myszka może się podobać?

Wielu z nas zastanawia się, czy skromna i cicha szara myszka może podobać się mężczyznom? Czy są amatorzy takich spokojnych i nieco nieśmiałych kobiet? Oczywiście i to niemało. Co panów najbardziej "kręci" w szarych myszkach? Przede wszystkim to, że mogą je zdobywać, że szare myszki nie są zbyt pewne siebie i niczym ich nie zaskoczą, mogą więc spokojnie zaplanować podryw. Ponadto, szare myszki są nieco nieśmiałe, a przez to tajemnicze, co intryguje panów. W szarych myszkach ciekawi ich również to, że bywają niedostępne, więc trzeba włożyć nieco więcej wysiłku w zaproszenie takiej osoby na kawę czy do kina.

Czy jesteś szarą myszką? - test

Chcesz wiedzieć, czy jesteś szara myszką? Odpowiedz na poniższe pytania i przekonaj się.

  1. Czasem czuję się mniej atrakcyjna niż moje koleżanki, mam kilka kompleksów.
  2. Bywają takie chwile, że najchętniej schowałabym się w mysią dziurę…
  3. Jedną z moich największych wad jest nieśmiałość.
  4. Nie lubię być w centrum zainteresowania, zdecydowanie wolę stać gdzieś z boku.
  5. Nie uważam się za osobę bardzo atrakcyjną i elokwentną, jestem raczej przeciętna.
  6. Jestem introwertyczką, doskonale czuję się w domowym zaciszu.
  7. Nie lubię się stroić ani malować, nie mam określonego stylu ubierania się.
  8. Mam wiele ubrań w stonowanych, nawet dość nudnych kolorach.
  9. Czasem zarzucają mi, że brakuje mi spontaniczności i fantazji.
  10. Jestem osobą skromną, nie lubię chwalić się swoimi dokonaniami.

Udzieliłaś przynajmniej 5 twierdzących odpowiedzi? Można stwierdzić, że masz tendencję do bycia szarą myszką. Teraz kolejne pytania: czy się z tym zgadzasz? I najważniejsze - jak się z tym czujesz?

Nie chcę być już szarą myszką! - jak skończyć z wizerunkiem cichej i nieśmiałej?

Z testu wynika, że jesteś szarą myszką, co potwierdza się z Twoim życiem i chcesz to zmienić? W porządku, poniżej znajdziesz porady, które pozwolą Ci zerwać z wizerunkiem nieśmiałej i zakompleksionej oraz uwierzyć w siebie!

Opisz siebie - zaplanuj swoją przemianę!
To pierwszy punkt Twojej przemiany: doskonały plan. Zacznij od dokładnego opisu samej siebie, napisz, jaka jesteś, co Ci się w sobie podoba, a co nie. Zaznacz dokładnie, co chciałabyś zmienić i jaką miałabyś być osobą, np.

  • Jestem zamknięta w sobie i bardzo nieśmiała - chciałabym być bardziej towarzyska i mieć więcej znajomych.
  • Mało wierzę w siebie - chciałabym podnieść swoją samoocenę.
  • Jestem mało atrakcyjna - chcę zmienić fryzurę, schudnąć 5 kg w 3 miesiące i zamienić okulary na soczewki kontaktowe.

Zadbaj o siebie - o wygląd i samopoczucie
Przystąp do realizacji swojego planu. Z pewnością zamieściłaś w nim informację na temat Twojego wyglądu fizycznego: coś Ci się z nim nie podoba, z jakiegoś powodu czujesz się mało atrakcyjna. Postaraj się to zmienić: zadbaj o siebie - idź do fryzjera, kosmetyczki, zrób profesjonalny makijaż. Jeśli wstydzisz się iść sama, poproś o towarzystwo siostrę, mamę, przyjaciółkę, razem będzie Wam raźniej i przyjemniej. Możesz również zdecydować się na zabieg w SPA, doskonale Cię zrelaksuje.

Zrób listę swoich zalet i wad - ciesz się tymi pierwszymi!
Kolejne zadanie: sporządź listę swoich zalet i wad, jeśli masz problem, poproś o pomoc rodzinę i przyjaciół, może masz zalety, o których nie wiesz, np. jesteś odbierana jako osoba sumienna, dobra, życzliwa, pomocna, cierpliwa, umiejąca słuchać, doradzić.

Walcz ze swoją nieśmiałością
Zapewne jedną z wypisanych przez Ciebie własnych wad jest nieśmiałość i to właśnie ona bardziej Cię blokuje w kontaktach z innymi. Walcz z nią skutecznie, ale nie gwałtownie. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele - wyznaczaj sobie drobne zadania każdego dnia, np. zagadać obcą osobę, pozdrowić sąsiada, uśmiechnąć się do znajomej ekspedientki, itp. Bądź z siebie dumna po każdym małym sukcesie!

Nie wstydź się prosić o pomoc i wsparcie
Jeśli czujesz, że na którymś z etapów napotkałaś trudności i nie dasz rady sama iść dalej, nie wstydź się prosić o pomoc i wsparcie, zarówno rodzinę, znajomych, jak i specjalistów, np. psychologa czy coacha.

Jak pomóc szarej myszce otworzyć się na innych i uwierzyć w siebie?

Któraś z twoich znajomych idealnie wpisuje się w wizerunek nieśmiałej szarej myszki i widzisz, jak jej z tym źle? Możesz jej pomóc nabrać pewności siebie i analogicznie do rad, zawartych w poprzednim akapicie, pomóc dostrzec, jaką jest wartościową kobietą. Upewniaj ją w tym, że jest wyjątkowa i okaż wsparcie, jeśli będzie chciała zerwać ze swoim wizerunkiem szarej myszki.

Pamiętaj jednak, by nie próbować zmienić znajomej szarej myszki na siłę. Takie kobiety też mogą być atrakcyjne dla płci przeciwnej - jak wspomniano wcześniej - a poza tym mogą dobrze czuć się ze swoim stylem życia. Warto więc zaakceptować taką siostrę czy koleżankę i cieszyć się z tego, że jest inna, wyjątkowa.

Nieśmiała czy jednak coś więcej? - kiedy do specjalisty?

A co jeśli za nieśmiałością nie kryje się jedynie bycie szara myszką, a coś znacznie więcej? Jak rozpoznać, że cicha i spokojna koleżanka wymaga fachowej porady i terapii z psychologiem? Zwykle powinny zaalarmować takie sygnały, jak:

  • widoczne izolowanie się z życia społecznego i towarzyskiego;
  • lęk przed wychodzeniem z domu, obcowaniem z innymi ludźmi;
  • stałe odczuwanie niepokoju, obawianie się wszystkiego;
  • bardzo pesymistyczne podejście do świata i życia;
  • stałe przygnębienie, ponury nastrój, brak chęci do życia, apatia.

Opisane powyżej objawy mogą sugerować wiele zaburzeń, które wymagają fachowej pomocy w tym depresji, nerwicy, fobii, zwłaszcza fobii społecznej ale i zaburzeń osobowości. Warto namówić bliską osobę na kontakt z terapeutą, zwłaszcza, jeśli widzimy, że jej zachowanie w znaczący sposób utrudnia normalne funkcjonowanie i nie tylko my widzimy jej trudności ale np. również inne osoby z rodziny czy kręgu znajomych.

Jestem szarą myszką i dobrze mi z tym!

Z testu wynika, że jesteś szara myszką i w sumie… dobrze się z ty czujesz? Wolisz spędzić czas z książką lub z najbliższą przyjaciółką i nie potrzebujesz tłumu znajomych? To fantastycznie, jesteś indywidualistką, masz introwertyczny typ osobowości i doskonale, że dobrze się czujesz w swoim ciele! Nie zmieniaj się na siłę i nie czuj się gorsza tylko dlatego, że nie jesteś duszą towarzystwa.

Jak bowiem powiedziała Audrey Hepburn: "Piękno kobiety nie przejawia się w ubraniach, które nosi, w jej figurze lub sposobie, w jaki układa włosy. Piękno kobiety musi być widoczne w oczach, ponieważ są one drzwiami do jej serca - miejsca, gdzie mieszka miłość."