Czym jest pasja? Kim jest pasjonat?

PasjaKażdy z nas ma jakąś pasję - coś, co zajmuje go bez reszty, interesuje bardziej niż wszystko inne, jest jego "konikiem", talentem, ulubioną czynnością. Pasja to ważna część naszego życia, nierzadko sposób zarabiania na nie. Jakie są rodzaje pasji, czym różni się pasja od hobby, jak ją znaleźć oraz dlaczego warto mieć pasję?

Czym jest pasja?

Pasja, jak wspomniano wyżej, to ważna część naszego życia. To dziedzina lub czynność, która zajmuje istotne miejsce w naszym życiu, stanowi jego integralną część - mianowicie pasja to coś, w czym jesteśmy dobrzy, co bardzo lubimy robić, nasz talent, coś, co sprawia nam przyjemność.

Rodzaje pasji. Jak znaleźć pasję?

Jakie mogą być rodzaje pasji? Co może nas pasjonować? Oczywiście, jak się domyślamy… praktycznie wszystko. Z tego powodu ciężko jest odpowiedzieć na pytanie: "jak znaleźć pasję, która odzwierciedla moją osobę?". Poniżej przykład 7 najpopularniejszych pasji, które mogą okazać się pasją dla wielu z nas:

Muzyka
Muzyka to jedna z najpopularniejszych pasji, obejmuje zarówno tworzenie muzyki, jak i granie na instrumencie, śpiewanie czy słuchanie konkretnego gatunku muzycznego lub zespołu. Jeśli naszą pasją jest muzyka, może ona być realizowana na różne sposoby: jedni grają na gitarze, inni nagrywają swoje piosenki i umieszczają je w internecie, jeszcze inni jeżdżą po całym kraju, a nierzadko i poza nim, za ukochanym zespołem. Możemy również prowadzić muzycznego bloga. Pasja do muzyki rozwija, sprawia, że jesteśmy bardziej wrażliwi, empatyczni.

Sport
Pasjonowanie się sportem, podobnie jak w przypadku muzyki, może objawiać się na wiele sposobów. Bierni pasjonaci interesują się sportem jako obserwatorzy: kibicują konkretnej drużynie, interesuje ich określona dyscyplina sportowa lub nawet jeden sportowiec. Z kolei aktywny pasjonat uprawia sport, jest to jego "konik", w tym objawia się jego talent. Jakie sporty najchętniej uprawiamy? Można wymienić wśród najpopularniejszych dyscyplin: bieganie, jazdę na rowerze, pływanie czy jazdę na rolkach. Wśród dyscyplin bardziej prestiżowych wymienić należy: tenis, jazdę konną czy narciarstwo. Ich uprawianie wiąże się zwykle z zakupem droższego sprzętu czy akcesoriów. Nie mniej jednak są to zakupy opłacalne, inwestowanie w siebie.

Taniec
Bardzo wiele osób pasjonuje się tańcem, uczy się tańca oraz w ten sposób wyraża siebie. Taniec to połączenie niejako dwóch poprzednich pasji: muzyki oraz sportu. Taniec jest doskonała formą na wyrażenie siebie, swoich emocji ale również sposób na zachowanie dobrego zdrowia i kondycji. Taniec poprawia nastrój, redukuje poziom stresu i napięcia, sprawia, że wyglądamy i czujemy się doskonale.

Podróże
Wiele osób pasjonuje się podróżami, uwielbiają jeździć po świecie i zwiedzać nowe miejsca. Pasja do podroży może przerodzić się w sposób na życie, np. poprzez pisanie bloga - relacji ze swoich wojaży. Pasja do podróżowania bardzo rozwija, możemy poznać wiele nowych miejsc, ludzi ale i zwyczajów, historii…

Tworzenie czegoś
Pasja, związana z tworzeniem czegoś to najciekawszy i bardziej twórczy oraz kreatywny typ pasji. Co możemy tworzyć? Praktycznie wszystko, możemy malować obrazy, pisać piosenki i wiersze, rzeźbić, rysować, robić kartki okolicznościowe szyć ubranka i zabawki dla dzieci… Pomysłów jest wiele, wszystko zależy od tego, co lubimy i jakie mamy umiejętności. Wiele osób prezentuje, a nawet sprzedaje swoje wytwory, np. w sieci.

Robienie zdjęć
Wiele osób pasjonuje się robieniem zdjęć: uwielbiają fotografować siebie, innych ludzi, konkretne zjawiska, budynki i wiele innych rzeczy. Co robić ze zdjęciami? Można je oczywiście zachować i pokazywać tylko najbliższym ale i udostępniać w sieci czy nawet przeznaczyć na sprzedaż. Zazwyczaj każdy zawodowy fotograf jest pasjonatem robienia zdjęć, ma więc to szczęście łączyć swoją pasję z pracą zawodową.

Gotowanie
Gotowanie to pasja wielu z nas i - uwaga - nie tylko kobiet! Gotowanie to czynność, którą zwykle wykonujemy codziennie, przygotowujemy posiłki, pieczemy ciasta. Dla wielu z nas ta prozaiczna czynność może przerodzić się w prawdziwą pasję, zazwyczaj każdy szef kuchni jest pasjonatem gotowania, pasja do gotowanie może przejawiać się również poprzez prowadzenie bloga kulinarnego czy napisanie takiej… książki!

Pasja a zainteresowania, pasja a hobby

Pasja jest tym samym co hobby i zainteresowania? Nie do końca. Pasja jest czymś o wiele więcej, to ważna część naszego życia, nierzadko nasza praca. Zainteresowania to jedynie luźne powiązanie z jakąś dziedziną, lubienie czegoś. Z kolei hobby to zajęcie, które bardzo lubimy, np. czyimś hobby jest czytanie książek, ale nie pasjonuje się tym tak, że np. kupuje wszystkie książki jednego autora czy kolekcjonuje ciekawe wydania. Pasja bardzo często wiąże się z naszym talentem, np. muzycznym czy pisarskim.

Pasjonat - kto to taki?

Kolejne pytanie: kim jest pasjonat? Jak zachowuje się osoba, która ma jakąś pasję? Jak rozpoznać człowieka z pasją? Pasjonat to przede wszystkim osoba, która jest silnie związana z jakąś dziedziną czy zajęciem, które są wyraźnie jej mocną stroną. Ponadto, jej pasja widoczna jest niejako na każdym kroku jej życia, np. nasza znajoma pasjonuje się jazdą konną i gdy odwiedzamy ją w jej domu, już od progu widzimy buty do jazdy konnej, zdjęcia koni, książki o jeździe konnej, gdzieś w salonie leży toczek i inne akcesoria do jazdy. Osoba z pasją dużo mówi o swoim "koniku", widać, że to jej całe życie, dużo wie na ten temat, chce się z nami tą wiedzą dzielić - jednocześnie doskonale się jej słucha, nie wygłasza wykładów, a ciekawie i inspirująco opowiada, jakby chciała nas swoją "pasją" zarazić.

Dlaczego warto mieć pasję?

Czy warto mieć pasję? Oczywiście, że tak! Posiadanie pasji daje nam wiele dobrego, przede wszystkim:

  • pasja sprawia, że nasze życie ma sens, mamy cel w życiu, chcemy do czegoś dojść;
  • pasja jest dla nas ciągłym wyzwaniem, mobilizuje nas do aktywności, a każdy postęp jest dla nas źródłem radości i dumy;
  • pasja nas rozwija, wzbogaca, stale działamy na rzecz siebie, jesteśmy w czymś jeszcze lepsi;
  • osoby z pasją są dla innych ciekawsze, bardziej interesujące, godne poznania ale i nierzadko: godne podziwu;
  • posiadanie pasji, czyli zwykle talentu i doskonałych umiejętności w jakiejś dziedzinie sprawia, że podnosi się nasza samoocena, jesteśmy pewni siebie i świadomi swoich zalet;
  • pasja nierzadko jednoczy z ludźmi, np. gdy spotykamy się z innymi, którzy mają taką samą pasję, jak my - możemy w te sposób poznać wspaniałych przyjaciół, a nawet… miłość życia!
  • pasja to rewelacyjny lek w starciu ze złym nastrojem, chandrą ale i stresem czy napięciem, jeśli mieliśmy zły dzień, poświęćmy się swojej pasji: od razu poprawi się nam samopoczucie i poczujemy się lepiej!
  • pasja może stać się również sposobem na zarobienie na życie, może być nasza pracą, jak to zrobić? O tym poniżej.

Kiedy pasja staje się pracą…

Była już o tym mowa wcześniej, ale warto te informacje uporządkować. Czy pasja może przerodzić się w pracę, czy praca może być naszą pasja? Owszem i jest to najlepsze z możliwych rozwiązań: łączenie pracy i pasji. Jak to zrobić? Jeśli masz pasję, zastanów się, czy nie możesz dzięki niej zarabiać, np.:

  • pisać muzyki,
  • rysować,
  • piec ciast na zamówienie,
  • robić zdjęć na imprezach okolicznościowych itp.

Wiele osób zaczyna od poleceń znajomych lub udostępniania swoich produktów i usług w internecie. Czy warto łączyć pasje i pracę? Oczywiście, wtedy tak naprawdę nigdy nie czujemy, że jesteśmy w pracy. Wykonywanie obowiązków zawodowych jest dla nas przyjemnością i rozwija nas podwójnie: zawodowo i prywatnie.

Pasja zajmuje w naszym życiu wyjątkowe miejsce. Daje nam wiele radości i sprawia, że nasze życie ma sens. Jak powiedział Colin P. Sisson: "Największe bogactwo to robienie tego, co kochasz". Spędzanie czasu na poświęcaniu się pasji to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić. Z kolei nasza rodaczka, Karolina Kozioł stwierdziła, że "Żadna rzecz nie da ci tyle wolności, co pasja. To szczęście, które dostajesz zupełnie za darmo. Życie oferuje nam ogromne możliwości, miej oczy szeroko otwarte i podążaj za pasją...". Podążajmy więc za naszymi pasjami, cieszmy się nimi i rozwijajmy: każdego dnia!

Autor: Monika Muzolf, psycholog