Piękna kobieta, czyli jaka? Ideał, kanon kobiecego piękna

Piękna kobietaPiękna kobieta - gdy słyszymy takie słowa od razu widzimy oczami wyobraźni kobietę atrakcyjną, zadbaną, modnie ubraną i przykuwającą zachwycone męskie spojrzenia oraz zazdrosne spojrzenia innych kobiet. Czym jest jednak tak naprawdę piękno? Jak można opisać piękną kobietę, jaka kobieta uważana jest dziś za piękność?

Kanon, ideał pięknej kobiety - zmiany w czasie

Kanon piękna ulegał wielu transformacjom. Zmiany w czasie spowodowane były zmianami kulturowymi ale i historią. W czasach prehistorycznych za piękne uważano kobiety o bardzo obfitych kształtach, z kolei w starożytnym Egipcie zachwycano się paniami szczupłymi o delikatnych rysach twarzy. Modny był makijaż oraz noszenie peruk (również u panów!). Starożytna Grecja i Rzym to ojczyzna sportu, igrzysk i czas kultu dbania o siebie.

W średniowieczu stawiano na kobiety o obfitszych kształtach, istotne stało się podkreślenie roli kobiety jako matki. Za atrakcyjne uważano kobiety w ciąży, blondynki oraz panie o delikatnej urodzie. Renesans to czas, w którym za atrakcyjne uważano panie o obfitszych kształtach oraz tajemniczym wyrazie twarzy. Zamyślone i nawet nieco smutne panie uważane były za ideał piękna. Pod koniec renesansu w erze rokoko pojawiły się gorsety, które wprawdzie podkreślały talię, ale niestety były bardzo szkodliwe dla zdrowia kobiet.

Epoka klasycyzmu była zwrotem w kierunku starożytności: zniknęły gorsety, które pojawiły się na nowo w wieku XIX. Z kolei kolejne stulecie zaczęło się od kultu ciała, panie musiały być wysportowane, ubierały się w stroje podkreślające figurę. W latach 50-tych nadal podkreślano figurę, głównie za pomocą sukienek z gorsetową górą. Moda lat 80-tych to czas powrotu do sportu i kultu zadbanego ciała. Początek XXI wieku to niestety nadmierne zainteresowanie sportem i… gubieniem kilogramów, co poskutkowało pojawianiem się na wybiegach wyjątkowo szczupłych modelek.

Ideał piękna dzisiaj - piękno zewnętrzne i wewnętrzne

Jak dziś postrzegane jest piękno? Na pewno dwojako: z jednej strony jest to piękno zewnętrzne, czyli po prostu atrakcyjność fizyczna. Wielu z nas zwraca uwagę na wygląd potencjalnego partnera, ale po fizyczności oceniamy zwykle każdą napotkaną osobę i to na tej podstawie tego pierwszego wrażenia wyrabiamy sobie o niej zdanie, np.:

  • modnie ubrana nastolatka - ma bogatych rodziców;
  • mężczyzna z brudnymi dłońmi - pracuje fizycznie, np. jako mechanik samochodowy;
  • niedbale ubrana kobieta - nie ma pieniędzy lub ma problemy osobiste;
  • ktoś ubrany na czarno - przeżywa żałobę itp.

Poza atrakcyjnością fizyczną, bardzo istotne chyba dla każdego z nas jest również piękno wewnętrzne, czyli nasza osobowość, nasz charakter, nasza inteligencja i cechy, które sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi. Wewnętrznego piękna nie widać na pierwszy rzut oka, trzeba poznać drugiego człowieka, aby dowiedzieć się, jaki jest. Jak to piękno zewnętrzne i wewnętrzne ma się w stosunku do atrakcyjności kobiet w XXI wieku? Odpowiedź poniżej.

1. Atrakcyjność fizyczna - piękno zewnętrzne w XXI wieku

Jak w XXI wieku postrzegamy atrakcyjność zewnętrzną, fizyczną? Co podoba się nam w drugiej osobie, w tym wypadku w kobiecie? Na pewno istotna jest jej figura. Za najbardziej atrakcyjne uważane są panie proporcjonalnie zbudowane, z typowo kobiecymi kształtami. Choć wiele kobiet planuje się odchudzać, powinny pamiętać o tym, że zbyt szczupła figura wcale nie prezentuje się atrakcyjnie w oczach mężczyzn. Panowie wolą podziwiać kobiece kształty, w tym okrąglejsze biodra i pełniejszy biust.

Co z włosami? Oczywiście włosy powinny być zadbane, estetycznie obcięte i ułożone. Nie do przyjęcia są tłuste i nieświeże kosmyki. Modne są różnorodne fryzury, od stylowego pixie, czyli cięcia na chłopczyce, przez eleganckie boby, romantyczne fale i eleganckie upięcia z dłuższych włosów.

Kolejna kwestia: makijaż. Choć wiele pań deklaruje, że chętnie wychodzi z domu bez makijażu - przyznajmy, że lepiej czujemy się choć lekko "zrobione". Nie sztuką bowiem jest się umalować, sztuką jest takie podkreślenie urody, by nawet w lekkim makijażu wyglądać naturalnie, podkreślić atuty i ukryć mankamenty. Jak to zrobić? Na pewno zachowując umiar. Podstawą jest właściwe oczyszczenie twarzy tak, aby usunąć z niej zanieczyszczenia, w tym resztki makijażu.

A ubiór? Styl ubierania się również jest niezwykle istotny w postrzeganiu drugiego człowieka. Odpowiednio dobrany strój może znacznie podnieść atrakcyjność kobiety. Jak powinna się ubierać przedstawicielka płci pięknej w XXI wieku, aby była uważana za atrakcyjną, piękną? Czy musi mieć markowe ubrania? Oczywiście, że nie, powinna za to ubierać się gustownie, stosownie do swojej figury oraz wieku. Atrakcyjności doda jej z pewnością strój, w którym… dobrze się czuje. Jeśli wielbicielka stylu sportowego ubierze sukienkę i szpilki, wielu odbiorcom wyda się mało atrakcyjna, ponieważ będzie mało… wiarygodna. O wiele odpowiedniejsze będą spodnie z wysoka talią, elegancka bluzka oraz buty na koturnie.

Najlepszym rozwiązaniem jest w tym wypadku wybieranie ubrań, które oddają nasz styl, naszą osobowość, w których czujemy się dobrze. Wiele pań chętnie ubiera się w sklepach sieciowych znanych marek, mają wtedy pewność, że kupują ubrania modne, zgodne z najnowszymi trendami. Inne z kolei wolą ubrania i dodatki w stylu vintage, jakby zapożyczone z poprzednich sezonów, a nawet epok. Jeszcze inne panie są zwolenniczkami zakupów w sklepach z używaną odzieżą, wyszukują tam prawdziwe perełki, przerabiają i tworzą oryginalne stylizacje na każdą okazję.

2. Wewnętrzne piękno - inteligencja, zaradność i dobro

Przyszła pora na piękno wewnętrzne, czyli to, co mamy w sobie: naszą osobowość, charakter, cechy, które tworzą nas samych. To nasze zdolności, umiejętności i talenty. O czym warto wspomnieć? - Oczywiście o inteligencji - to umiejętność radzenia sobie w życiu w wielu sytuacjach. Bardzo często to właśnie inteligentne kobiety są uważane za atrakcyjne.

Jakie jeszcze cechy są pożądane u pań? Przede wszystkim:

  • zaradność życiowa, niezależność, samodzielność - byle nie za bardzo, panowie też chcą czuć się potrzebni!
  • pracowitość - u pań ceniona jest sumienność i pracowitość, panowie lubią, gdy panie są aktywne zawodowo ale i troszczą się o dom i rodzinę;
  • czułość, delikatność - panowie lubią kobiety delikatne, okazujące uczucia, wtedy i oni przestają być "twardzielami" i stają się bardziej wrażliwi;
  • dobroć, życzliwość - cenione są u pań te cechy, które sprawiają, że są dobre dla innych i… uśmiechnięte!
  • pewność siebie - kobiety pewne siebie są o wiele bardziej atrakcyjne niż panie nieśmiałe i zakompleksione.

Sapioseksualizm - trend czy rzeczywistość?

W tematyce piękna zewnętrznego i wewnętrznego nie możemy zapomnieć o terminie sapioseksualizm. Za sapioseksualne uważają się osoby, które za atrakcyjnych postrzegają ludzi inteligentnych. Intelekt jest dla nich nadrzędnym kryterium doboru partnera ale i znajomych. Atrakcyjność fizyczna jest kwestią drugorzędną lub zwykle wręcz pomijaną. To ciekawy pogląd, który ma obecnie coraz większą liczbę zwolenników. Osoby sapioseksualne uważają, że uroda nie jest istotna w relacjach międzyludzkich. Bardzo często przemija i ludzi przestaje cokolwiek łączyć. Jeśli zdecydujemy się na związek z osobą inteligentną, bystrą i zaradną, relacja ta ma szanse przetrwać. Dodatkowo, osoby sapioseksualne kładą nacisk na samorozwój, chętnie się doskonalą zawodowo, ale stawiają także na rozwój w sferze prywatnej: czytają dużo książek, biorą udział w życiu kulturalnym, rozmawiają z różnymi ludźmi itp. Czy sapioseksualizm jest chwilowym trendem czy już rzeczywistością XXI wieku? Skłaniamy się raczej ku drugiej opcji, co jest zjawiskiem bardzo pozytywnym. Atrakcyjność staje się czynnikiem postrzeganym przez intelekt, od społeczeństwa wręcz wymagane jest kładzenie nacisku na umiejętności przydatne w życiu, a nie jedynie upiększanie się.

Pamiętajmy jednak, by nie zapomnieć o dbaniu o siebie. Zadbana kobieta w połączeniu z ciekawą osobowością oraz pewnością siebie jest wyjątkowo atrakcyjna w oczach praktycznie każdego mężczyzny.

Jak być dziś piękną? Złote rady dla każdej kobiety

Podsumujmy ważne informacje, przytoczone powyżej i postarajmy się odpowiedzieć sobie na pytanie, jak być dziś piękną?

Droga Kobieto, Mamo, Żono, Siostro, Koleżanko, przede wszystkim:

  • miej świadomość siebie, swoich zalet i mocnych stron, pracuj nad wadami;
  • dbaj o siebie, ale nie skupiaj się wyłącznie na wyglądzie fizycznym, dbaj również o wewnętrzne piękno, rozwijaj się, spełniaj się w życiu, zarówno prywatnie, jak i zawodowo;
  • bądź osobą pewną siebie i optymistycznie nastawioną do świata, ciesz się życiem i uśmiechaj każdego dnia!

    Komentarze