Czym jest życzliwość? Warto być życzliwym

ŻyczliwośćŻyczliwość to zespól cech charakteru, pozwalający na niesienie dobra, dawanie innym radości oraz spełnienia ich marzeń. Życzliwości kupić nie można, nie można się jej nauczyć, można ją doskonalić, okazywać innym oraz doświadczać życzliwości każdego dnia. Życzliwe gesty nie muszą być wielkie, czasem wystarczy drobnostka, aby zobaczyć na czyjejś twarzy uśmiech. Dlaczego warto być życzliwym, skąd bierze się życzliwość i jak można ją w sobie pielęgnować?

Czym jest życzliwość i skąd się bierze?

Życzliwość to inaczej bycie serdecznym, miłym dla innych. To okazywanie sympatii i czynienie dobra na co dzień. Obejmuje drobne gesty, pozwalające na sprawienie komuś radości, wyświadczenie przysługi zupełnie bezinteresownie. Osoba życzliwa działa dobrowolnie, jest spontaniczna, otwarta i uśmiechnięta. Bardzo często jednak bycie życzliwym przestaje być dziś postrzegane jedynie jako cecha charakteru czy po prostu bycie dla kogoś miłym. Ludzie życzliwi zaczynają na kanwie tej cechy tworzyć swoją życiowa filozofię, chcą być dobrzy dla innych, nieść im radość, sprawiać, że się uśmiechają. To piękna i warta naśladowania postawa, pozwala bowiem na walkę z wieloma negatywnymi zjawiskami, w tym uprzedzeniami, stereotypami, brakiem tolerancji czy egoizmem.

Życzliwość najczęściej wynosi się z domu rodzinnego. To tam uczymy się zachowań, które w dużej mierze rzutują na nasze całe późniejsze życie. Jeśli niesienie pomocy innym oraz czynienie dobra zostaje nam wpojone w rodzinnym domu, zapewne sami również będziemy osobami życzliwymi i serdecznymi dla innych. Ponadto, życzliwość można, a nawet trzeba w sobie doskonalić, pozwala nam ona na czynienie dobra i dawanie radości innym. W jaki sposób? O tym kilka słów poniżej.

Przykłady życzliwości

Jak zachowuje się osoba życzliwa? Co takiego robi, że swoim zachowaniem i postępowaniem daje radość drugiej stronie? Do zachowań życzliwych zaliczyć można:

  • dzielenie się czymś z drugą osobą;
  • życzliwy uśmiech bez powodu;
  • bezinteresowna pomoc;
  • drobny gest pomocy w kierunku drugiej osoby: otwarcie drzwi, przyniesienie zakupów itp.
  • pomoc dla potrzebujących;
  • wyciągnięcie ręki na zgodę;
  • chęć wysłuchania drugiej osoby oraz wsparcie jej w problemach;
  • Wolontariat - pomaganie innym

Zachowania życzliwe można oczywiście mnożyć w nieskończoność. To każdy gest w stronę drugiej osoby, który jej pomaga, niesie jej radość, pozwala poradzić sobie z problemami. Czy i Ty zachowujesz się życzliwie? Czy wiesz, co dobrego daje Ci taka postawa?

Dlaczego bycie życzliwym jest takie dobre?

Dlaczego życzliwość niesie tyle dobrego, dlaczego pomaganie innym jest takie pożądane? Bycie życzliwym daje radość innym ale i niesie za sobą wiele pozytywnych skutków dla nas samych. Przede wszystkim bycie życzliwym pozwala nam na rozwijanie empatii, czyli zdolności do wczuwania się w stany emocjonalne innych osób. Empatia z kolei kształtuje wrażliwość i sprawia, że jesteśmy ludźmi bardziej świadomymi tego, co dzieje się wokół nas. Życzliwość ułatwia nam nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów z innymi, poszerza nasze grono znajomych, sprawia, że mamy więcej przyjaciół, znajomych. Życzliwość sprawia, że:

  • o wiele łatwiej wybaczamy,
  • jesteśmy bardziej tolerancyjni,
  • łatwiej radzimy sobie z emocjami,
  • zwłaszcza negatywnymi,
  • potrafimy cieszyć się z drobnostek.
  • Okazywanie życzliwości

Bycie życzliwym pozytywnie wpływa również na nasz obraz w oczach innych ludzi. Osoby życzliwe postrzegane są jako sympatyczne, dobre, miłe, godne zaufania. Ludzie chcą otaczać się osobami życzliwymi, ponieważ to osoby aktywne, otwarte, tolerancyjne i optymistycznie nastawione do świata.

Ludzie życzliwi są lubiani ale i nierzadko wykorzystywani. Prezentując postawę życzliwą należy więc uważać na to, aby nie pozwolić wykorzystywać swojej dobroci, a nieść pomoc tylko tam, gdzie jest ona naprawdę potrzebna. Życzliwość powinna płynąc z serca i być szczera, jeśli robimy coś dla poklasku lub dlatego, że ktoś tak chce… Niewiele ma to wspólnego z tą piękną, życiową postawą.

Jak uczyć dziecko życzliwości?

Życzliwości należy uczyć już od najmłodszych lat. Jak nauczyć swoje dziecko okazywania innym życzliwości? Skoro uczymy się jej w domu rodzinnym to najlepszym przykładem dla malucha będziesz… Ty! Dziecko obserwuje Cię i uczy się od Ciebie wielu sposobów zachowania. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było życzliwe i pozytywnie nastawione do innych ludzi: naucz je tego!

  • Pomagajcie innym: niech dziecko spakuje ubranka, których nie nosi albo zabawki, którymi się nie bawi i oddajcie je potrzebującym dzieciom, np. z domu dziecka czy ubogiej rodziny. Wcześniej Ty możesz oddać swoje rzeczy, powiedz, że czasem trudno się dzielić, ale inni potrzebują tych ubrań bardziej i chętnie je oddasz, aby poprawić im humor. Nie zmuszaj dziecka do niczego, zwłaszcza oddawania zabawek, życzliwość wiąże się ze szczerością, a nie przymusem!
  • Zachęcaj dziecko do drobnych gestów na rzecz innych: niech pomoże starszej Pani i otworzy jej drzwi do klatki, niech popilnuje psa, gdy sąsiad jest w sklepie na zakupach, niech da kwiatek pani wychowawczyni bez okazji lub zaniesie do szkoły ciasteczka zbożowe, które upiekło z Tobą poprzedniego dnia.
  • Zachęcaj dziecko do tego, aby pomagało Ci w domu, np. wrzuciło papiery do śmieci, pomogło przy młodszym rodzeństwie, rozstawiło talerze na stole itp. wzmaga to poczucie odpowiedzialności oraz troski za innych, co przekłada się na zachowania życzliwe oraz altruistyczne w przyszłości.
  • Dbaj o to, aby dziecko używało zwrotów grzecznościowych, mówiło "Dzień dobry", "Do widzenia", "Dziękuję", "Proszę" i "Przepraszam". Nawet, gdy babcia mówi: "Spokojnie, nie musisz mi dziękować", zapewnij, że to słowo wiele znaczy i chcesz nauczyć dziecko wdzięczności za okazane dobro.
  • Zachęcaj dziecko, by robiło innym drobne prezenty, np. narysowało laurkę dla babci, napisało miły liścik dla taty, który wyjeżdża w delegację, podarowało pluszaka koledze z przedszkola, zerwało kwiatki dla cioci na urodziny itp. Dbajcie o to, by były to prezenty, które dziecko może zrobić samo, a nie kupić, aby wiedziało, że jego praca daje innym radość i wywołuje uśmiech.
  • Uwrażliwiaj dziecko na potrzeby innych osób, tłumacz, dlaczego dziecko na placu zabaw płacze, gdy się przewróciło, objaśniaj zachowania bohaterów bajek, powiedz, dlaczego Ty się złościsz albo smucisz. Jeśli maluch pozna emocje będzie potrafił je rozpoznawać i reagować na nie, np. nieść pomoc osobie smutnej, pokrzywdzonej.
  • Pokaż dziecku, że radość pomagania i dawania może być piękniejsza niż branie: zorganizujcie zbiórkę dla potrzebującego lub niepełnosprawnego dziecka, zbudujcie karmnik dla ptaków, dokarmiajcie bezpańskie zwierzęta - pokaż dziecku, że można dać z siebie niewiele i cieszyć się z radości drugiej strony.
  • Ciesz się z każdego pozytywnego gestu Twojego dziecka, doceniaj jego dobroć.

Jak doskonalić życzliwość w sobie na co dzień?

Chcesz, jako osoba dorosła, doskonalić i pielęgnować w sobie życzliwość i dawać radość drugiemu człowiekowi? Poza wymienionymi wyżej sposobami pamiętaj, aby:

  • patrzeć na świat optymistycznie, cieszyć się z tego, co daje nam życie;
  • nie rozpamiętywać porażek, skupiać się na pozytywach i działać dalej, aż do skutku;
  • odczuwać wdzięczność za to, co mamy i co nas spotyka w życiu;
  • nie posiadać zbyt wygórowanych oczekiwań;
  • mówić innym miłe słowa, doceniać to, co robią dla Ciebie;
  • oddawać dobre uczynki, np. gdy ktoś coś dla Ciebie zrobił, Ty też zrób coś dobrego dla innych.

Z pewnością powyższy tekst przekonał Cię do bycia osobą życzliwą, niosącą innym pomoc, wsparcie i dobro. Na koniec argumenty, które do końca przekonają Cię do przyjęcia życzliwości jako postawy życiowej. Warto czynić dobro, ponieważ "dobre słowa nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego" (Blaise Pascal). Żyjemy w trudnych czasach, "ten świat potrzebuje nowego rodzaju armii - armii życzliwości" (Cleveland Amory). To najprostsza broń w walce z egoizmem i brakiem empatii. Życzliwość jest cudowna w swoje prostocie, "trudno (ją) oddać, ponieważ zawsze wraca" (Marcel Proust).

Autor: Monika Muzolf, psycholog