Biustonosze - rodzaje, typy, fasony

Rodzaje biustonoszyBielizna damska to nie tylko dla mężczyzn wiedza tajemna. Także dla wielu pań nazwy poszczególnych fasonów czy typów biustonoszy mogą być trudne do rozszyfrowania. Oto przewodnik, który pomoże rozeznać się wśród tych typów.

Biustonosz z fiszbinami i bez fiszbin

Fiszbiny, inaczej druty, pomagają utrzymać biust na odpowiedniej wysokości i nadać im odpowiedni, zebrany i kulisty kształt. Wzmacniają tym samym stabilność położenia piersi w staniku. Biustonosz z fiszbinami może mieć różne stopnie zabudowania i formy miseczek - do czego przejdziemy za chwilę. Wyróżnia się więc tutaj tak naprawdę wiele typów. Konstrukcję na fiszbinach ma zdecydowana większość produkowanych obecnie staników.

Biustonosze bez fiszbin kojarzyć się mogą z estetyką retro, w tym ze słynnymi bullet bra z lat 50 XX w. I rzeczywiście staniki na duży biust  w wersji bez fiszbin będą raczej mocno zabudowane. Często pozbawione drucianego usztywnienia w dole miseczek są również braletki (ang. bralette), czyli miękkie staniki o trójkątnych zazwyczaj miseczkach. Mogą one być wykonane z wyrafinowanej, seksownej koronki lub np. z gładkiej bawełny. Tego typu biustonosze, ze względu na bardzo lekkie podtrzymanie, są najlepsze na niewielkie piersi. Chociaż spotkać je można coraz częściej też w wersji D+, o odpowiednio dopasowanych konstrukcjach.

Stanik sportowy może występować w wersji z fiszbinami lub bez - decyduje tutaj wygoda i preferencje użytkowniczki. O ile w przypadku małego i jednego biustu oraz ćwiczeń o małej intensywności można kierować się głównie estetyką, o tyle przy większym biuście i w przypadku sportów generujących wolne wstrząsy - wybór staje się ważniejszy, w i cena wyższa. Biustonosze sportowe mają za zadanie nie tylko zasłonić biust, ale przede wszystkim chronić go przed wstrząsami, aby zapobiec bólowi w trakcie ćwiczeń i późniejszym deformacjom. Istnieją różne stopnie wsparcia - od najlżejszego odpowiedniego np. na jogę po najmodniejszy przeznaczony do biegania, jazdy konnej, tenisa. Biustonosze sportowe produkowane są przez firmy z odzieżą na treningi, ale też przez wyspecjalizowane marki bieliźniane, które oferują szeroki zakres rozmiarów i dokładne dopasowanie.

Biustonosz sportowy

Rodzaje biustonoszy - nazwy różnych fasonów staników

Kiedy odwiedzamy sklep z bielizną stacjonarnie, nie musimy wcale znać nazw poszczególnych fasonów. Po prostu bierzemy z wieszaka, co nam się podoba. Natomiast kupując biustonosze online, trafiamy na nazwy, z których niektóre mogą brzmieć tajemniczo. Czym różni się od siebie bielizna damska w różnych fasonach?

Jednym z najpopularniejszych krojów jest balkonetka. Tego typu biustonosz charakteryzuje się tym, że linia górnej krawędzi miseczek jest raczej pozioma, niezbyt mocno zabudowana w bocznej części w okolicy pach. Taki stanik nie będzie widoczny w poziomym dekolcie, np. typu karo. Balkonetki najlepiej pasują na średnie i większe biusty, znakomicie je zbiera i unosi do środka, nadając kuszący kształt.

Biustonosz balkonetka

Niekiedy balkonetki mylone są z biustonoszem typu bardotka, który przede wszystkim ma odpinane ramiączka lub w ogóle jest ich pozbawiony od samego początku.

Staniki strapless, czyli do noszenia bez ramiączek, mogą mieć różny kształt i stopień zabudowania przodu w okolicy mostka. Z kolei ekstremalnie nisko zabudowana, sięgającą ledwie ponad sutki wersja balkonetki na ramiączkach to biustonosz halfcup.

Biustonosz strapless

Bardziej zabudowane są biustonosze fullcup, co po angielsku oznacza pełną (całą) miskę. Zazwyczaj są one przeznaczone na duży i ciężki biust, czasami bez fiszbin. Ten krój często spotyka się wśród staników do karmienia i ciążowych, które muszą dobrze podtrzymywać biust ciężki i wrażliwy na bolesność. Fullcupy są wysoko zabudowane zarówno z przodu, jak i pod pachami. Miska obejmuje całą pierś, a nie tylko zbiera ją do środka i podtrzymuje u dołu. Biustonosze D+ lubiane przez osoby plus size oraz starsze to często właśnie ten typ.

Do głębokich dekoltów wyciętych w szpic lub kopertowych znakomity będzie biustonosz plunge. Jest on bardzo nisko zabudowany w środkowej części - fiszbiny na mostku kończą się bardzo nisko. Dzięki temu stanik nie wystaje spod sukienki czy bluzki.

Biustonosz plunge

Często tego typu staniki są nie tylko usztywniane, ale też wyposażone w wyjmowane poduszeczki albo grubiej wyściełane w dolnej części miseczki. Taki push-up sprawia, że piersi są uniesione i zbliżone do siebie, co daje efekt seksownej kreski pomiędzy nimi.

Biustonosz push up

Ostatnio modne, oprócz miękkich bezfiszbinowych braletek, stają się także biustonosze typu longline. Jest to coś pomiędzy stanikiem a gorsetem. Usztywniane lub miękkie miseczki przyszyte są nie do klasycznego obwodu, ale szerszego paska materiału, sięgającego kilka centymetrów niżej lub nawet do samej talii. Longline'y z nieprześwitującymi miseczkami można nosić zestawione z narzutką czy lekka kurteczką np. na wakacyjnym festiwalu. To jeden z rodzajów bielizny, których pokazanie jest modne i estetyczne - oczywiście z wyczuciem stosowności do sytuacji. Dodatkową zaletą przedłużonego biustonosza jest to, że szeroki obwód odciąża ramiączka, przyjmując na siebie więcej ciężaru, a także wymusza utrzymanie wyprostowanej postawy ciała.

Kroje biustonoszy są u każdego producenta i w każdym modelu inne, jednak każdy z nich podpada pod jeden z typów. Znając ich nazwy wiemy, czego możemy się spowodować, gdy składamy zamówienie w sklepie z bielizną online. Łatwiej też wybierać, kiedy wiemy, jakie fasony dobrze leżą na naszym biuście (wystarczy wzorować się na sprawdzonych, noszonych już egzemplarzach) i pasują do ubrań, z którymi zamierzamy je nosić.

Komentarze