Farby do włosów bez amoniaku - jakie posiadają wady i zalety?

Farby do włosów bez amoniakuNa rynku kosmetycznym znajduje się niezliczona ilość różnych rodzajów farb do włosów. Są wśród nich zarówno środki do koloryzacji trwałej, jak i półtrwałej - czyli farby do włosów zawierające amoniak oraz te bez amoniaku. Przy czym te drugie już jakiś czas temu zostały uznane za znacznie zdrowsze i delikatniejsze od tradycyjnych środków do koloryzacji. Czy zatem można uznać, że koloryzacja bez amoniaku ma same zalety? Podpowiadamy, kiedy w szczególności warto się na nią zdecydować!

Farby bez amoniaku - dlaczego są delikatniejsze?

Amoniak to substancja, która z jednej strony pozwala na skuteczną i trwałą koloryzację włosów, z drugiej zaś bardziej niszczy i przesusza włosy niż farby, które go nie zawierają. W delikatniejszych farbach do włosów amoniak zastępuje najczęściej inna czynna substancja, która jednak nie wykazuje właściwości drażniących - jest pozbawiona zapachu oraz niekorzystnych dla skóry głowy składników. Wykazuje ona podobne działanie do amoniaku z tym, że zdecydowanie wolniej i łagodniej rozchyla łuski włosów, przez co mniej niszczy włosy i nie narusza w sposób drastyczny pH skóry głowy.

Naturalne i profesjonalne farby do włosów bez amoniaku - dla kogo?

Na koloryzację włosów bez amoniaku może zdecydować się każda osoba, której zależy na uzyskaniu pięknego koloru włosów bez niepotrzebnego narażania włosów na niszczenie czy skóry głowy na podrażnienia. Jednak stosowanie tych bardziej naturalnych farb do włosów jest wskazane przede wszystkim w kilku konkretnych przypadkach.

  • Z trwałej koloryzacji na rzecz farbowania włosów środkami bez amoniaku powinny zrezygnować przede wszystkim kobiety w ciąży - łagodny zapach, a także lekki skład będzie bezpieczny dla mamy oraz jej dziecka.
  • Koloryzacji bez amoniaku powinny też poddawać się osoby, które mają do czynienia z nadwrażliwością skóry głowy na drażniące substancje czy skłonnością do wypadania włosów - to bardzo ważne, by w tym przypadku farbować je tylko i wyłącznie przy pomocy delikatnych środków do koloryzacji.
  • Farbowanie włosów bez amoniaku to również doskonała propozycja dla osób, które decydują się na częstą zmianę koloru włosów -  większość kolorów farb do włosów bez amoniaku utrzymuje się bowiem na włosach do ok. 28 myć.

Farby do włosów bez amoniaku są zdecydowanie delikatniejsze nie tylko na naszych włosów, ale też skóry - w przypadku koloryzacji środkami do włosów bez amoniaku znacznie rzadziej pojawia się problem, jak i czym zmyć farbę do włosów ze skóry, która została nią pobrudzona przy farbowaniu.

Najlepsza farba do włosów bez amoniaku

Na rynku kosmetycznym bez problemu możemy znaleźć farby do włosów, które nie zawierają amoniaku. Stojąc jednak przed wyborem konkretnej farby do włosów, warto dokładnie przeanalizować jej skład - poza brakiem amoniaku w składzie, dobrze gdy zawiera ona również pewne substancje pielęgnacyjne. W ten sposób koloryzacja nie tylko nie zaszkodzi naszym włosom, ale też pomoże dodatkowo je odżywić i nawilżyć podczas farbowania.

Czy farby do włosów bez amoniaku mają jakieś wady?

Oczywiście, koloryzacja bez amoniaku nie jest pozbawiona wad. Mimo iż jest ona delikatniejsza dla naszych włosów, to trzeba liczyć się z tym, że w mniejszym stopniu, ale nadal wpływa na nasze włosy niszcząco, dlatego nie należy powtarzać jej częściej niż co 3-4 tygodnie. Ponadto farbowanie włosów bez amoniaku może nie przynieść satysfakcjonujących efektów paniom, które zmagają się z dużą ilością siwych włosów na głowie - co prawda farba bez amoniaku pokryje je równie skutecznie, co tradycyjny środek do farbowania, jednak może ona zdecydowanie szybciej "zmyć się" z głowy, odkrywając przy tym nasze siwe włosy.

Źródło: www.garnier.pl.

Komentarze

Alice
Też używam bez amoniaku ale mam ciemne włosy i szybko widać u mnie odrosty więc i tak farbuje odrosty co 10 dni. Myślę o przerzuceniu się na farby ekologiczne
Gośka
Okazuje się, że niekoniecznie. Farby bez amoniaku zawierają najczęściej sole amonowe, które niszczą włosy powoli, ale systematycznie. Używam farb bez amoniaku od kilku lat i ostatnio pojawiły się straszne problemy, wypadanie włosów, przesuszona skóra głowy, wręcz skorupa na głowie. Jak ktoś też ma taki problem to polecam szampon z łubinem z Yves Rocher przeciw wypadaniu włosów i odżywkę z tej samej firmy (nie pamiętam jaką). Do tego przed tym na jakiś czas natłuściłam skórę i włosy serum z Avonu z olejkami kokosowym i arganowym i trochę w tym pochodziłam w domu. Pomogło. Także ogólnie chyba niestety nie za zdrowe te farby bez amoniaku ...