Kuchenka gazowo-elektryczna - najczęstsze problemy i ich rozwiązania

PiekarnikKuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym to bardzo popularny sprzęt, który do dziś jest wykorzystywany w wielu gospodarstwach domowych. Właśnie dzięki niemu możemy rozwijać swoje kulinarne umiejętności i przygotowywać pyszne dania dla całej rodziny. Niekiedy jednak urządzenia te mogą odmówić posłuszeństwa i niespodziewanie zacząć sprawiać problemy.

W takim przypadku niezbędna jest jak najszybsza reakcja. I choć odpowiednia pielęgnacja i właściwe wykorzystywanie kuchenki gazowo elektrycznej mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji, to jednak nie zawsze uda się ich w pełni uniknąć. Dowiedz się więcej o tego typu urządzeniach, najczęstszych problemach i sposobach radzenia sobie z nimi.

Kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym - jak to działa?

Od pewnego czasu, popularnym rozwiązaniem w wielu domach i mieszkaniach stały się kuchenki gazowe z elektrycznym piekarnikiem, które łączą w sobie oba te sposoby zasilania. Taka opcja idealnie sprawdza się w miejscach, gdzie mamy do czynienia z instalacją gazową (lub butlą gazową) i siecią elektryczną. To właśnie do nich możemy podłączyć tego typu urządzenia, a tym samym - też obniżyć rachunki za prąd, bo jest on wykorzystywany jedynie podczas pracy piekarnika.

Na nowych osiedlach kuchnie wyposażone są jedynie w instalacje elektryczne, ale w przypadku starszych budynków, najlepszą opcją jest właśnie hybrydowa kuchenka gazowo elektryczna. Obecnie jest to też bezpieczniejsze wyjście niż kuchnia wyposażona w piekarnik gazowy, bo nie mamy w nim bezpośredniej styczności z ogniem. Co więcej, takie nowoczesne urządzenia są wyposażone w wiele programów i dodatkowych funkcji, które są przydatne nie tylko podczas gotowania, ale również zwiększają bezpieczeństwo użytkowania.

Zobacz także: Kuchenki gazowe z elektrycznym piekarnikiem marki Whirlpool.

Jak dbać o kuchenkę gazowo-elektryczną?

Kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym wymaga odpowiedniego traktowania, dzięki czemu odwdzięczy się ona długim i bezawaryjnym działaniem. Jej pielęgnacja i sposób użytkowania nie są skomplikowane, ale warto przypomnieć kilka podstawowych kwestii. Zatem czas na wskazówki odnośnie tych urządzeń.

  • Nie należy uderzać w kurki i palniki oraz odkręcać ich, jeśli natychmiast nie planujemy wykorzystać poszczególnych palników do gotowania.
  • Nie wolno zdmuchiwać płomienia - gasi się go jedynie za pomocą pokrętła.
  • Ważne jest również to, żeby zbytnio nie obciążać palników. Nie należy również stawiać ciężkich naczyń na otwartych drzwiach piekarnika.
  • Do gotowania i pieczenia używajmy tylko odpowiednich naczyń, przeznaczonych do danego typu urządzenia.
  • W razie uszkodzenia jakichkolwiek elementów, należy je natychmiast wymienić.
  • Systematyczne czyszczenie odpowiednimi preparatami przedłuża żywotność kuchenki.

Jak doczyścić piekarnik?

Jak w przypadku każdego sprzętu, tak samo w przypadku piekarnika, bardzo ważne jest utrzymanie go w czystości. Jeśli będziemy robić to regularnie, czynność ta nie zajmie wiele czasu. Problem może pojawić się dopiero, gdy w komorze nagromadzi się duża ilość tłuszczu lub zaschniętych plam. To moment, żeby podpowiedzieć, jak doczyścić piekarnik i nie bać się o jego uszkodzenie.

Jest wiele sposobów, żeby usunąć z piekarnika wszelkie zanieczyszczenia i przywrócić mu dawny blask. Do tego celu możemy wykorzystać np.

  • specjalistyczne sklepowe preparaty - produkty tego typu są zwykle na tyle silne, że poradzą sobie nawet z najtrudniejszymi przypaleniami. Po ich użyciu trzeba pamiętać, żeby dokładnie usunąć cały detergent, a następnie zostawić piekarnik do całkowitego ulotnienia się zapachu.
  • Ciepła woda z płynem do mycia naczyń pomoże usunąć tłuszcz i drobne przypalenia powstałe podczas ostatniego pieczenia. Taki duet najlepiej sprawdza się po każdym użyciu piekarnika.
  • Pasta z sody oczyszczonej (zwłaszcza w połączeniu z octem) rozpuszcza i usuwa zaschnięte zabrudzenia. Taki domowy środek należy zaaplikować na zabrudzenia i zostawić na ok. 20 minut, a następnie usunąć ciepłą wodą.

Utrzymanie czystości jest niezwykle ważne, bo dzięki temu urządzenie działa lepiej - piecze równomiernie, a my nie musimy obawiać się o wygląd i smak przygotowywanych w nim dań.

Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej?

W przypadku kuchenki gazowej, elementem, który jest szczególnie narażony na zabrudzenia jest oczywiście ruszt, na którym stawiamy wszelkiego rodzaju naczynia. Zdarza się, że potrawa wykipi, coś się rozchlapie lub wyleje i wtedy w pierwszej kolejności wszystko spływa na ruszt. Właśnie dlatego niezbędne jest jego częste czyszczenie, co wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej? Najprostszym sposobem jest namoczenie go w roztworze ciepłej wody z octem, sodą oczyszczoną lub solą w zależności od stopnia zabrudzenia. Po kilkudziesięciu minutach można umyć go pod bieżącą wodą za pomocą gąbki z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Można też przygotować gęstą papkę z sody i nałożyć ją bezpośrednio na ruszt i zostawić tak na ok. godzinę, a następnie opłukać i podobnie jak w pierwszym przypadku - przetrzeć gąbką. Jeśli chcemy, możemy też wykorzystać profesjonalny preparat do usuwania tłuszczu, przypaleń i mocnych zabrudzeń.

Piekarnik

Jak używać kuchenki gazowo-elektrycznej?

Odpowiednie użytkowanie kuchenki to najlepszy sposób na jej wieloletnie i bezpieczne działanie. Pierwszą, bardzo ważną kwestią jest odpowiednia instalacja urządzenia i podłączenie go do źródła zasilania. W następnej kolejności, należy zwracać uwagę na regularną pielęgnację i dopasowany sposób czyszczenia. Najlepiej robić to po każdym użyciu, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że zadbaliśmy o kuchenkę dokładnie tak, jak jest to zalecane. Nie bez znaczenia są również naczynia, jakich używamy do gotowania i pieczenia - należy wybierać te, które są przeznaczone do przygotowywania potraw na gazie oraz pieczenia w wysokich temperaturach. Kuchenki należy używać jedynie zgodnie z jej przeznaczeniem, nie może służyć jako piecyk do dogrzewania czy osuszania pomieszczenia.

Iskrownik nie działa albo działa bez przerwy? Poznaj możliwe przyczyny

Iskrownik to niewielki element służący do generowania iskry elektrycznej, która jest niezbędna do pojawienia się ognia i gotowania na płycie gazowej. Ale tak jak inne części urządzenia, może on ulec awarii. Najczęściej dochodzi do jednej z dwóch usterek.

  1. Iskrownik nie działa, a w efekcie - nie ma iskry i kuchenka gazowa nie pali.
  2. Iskrownik w kuchence gazowej cały czas działa. Wtedy pojawia się "pstrykanie" zapalacza nawet, gdy nie korzystamy z kuchni.

W obu tych przypadkach na samym początku warto wyczyścić iskrownik - jego końcówkę wystarczy zwykle przetrzeć wilgotną szmatką lub szczoteczką do zębów. Powinniśmy też kontrolować stan dysz i raz na jakiś czas udrażniać je cienkim drucikiem.

Jeśli nie pali palnik w kuchence gazowej może to być spowodowane zabrudzeniem włącznika w pokrętle. Wtedy blokowane jest wytworzenie iskry. Najprostszym rozwiązaniem jest wyjęcie pokrętła, jego dokładne wyczyszczenie i ponowne zamontowanie.

Problemy może też powodować zalanie iskrownika. Wtedy zwykle pojawia się samoczynne włączanie iskry. W takim przypadku należy dokładnie zebrać cały nagromadzony płyn i całkowicie osuszyć urządzenie.

Jeśli to nie pomoże - zapewne problem jest nieco bardziej skomplikowany, jak choćby usterka generatora iskry. Wtedy należy samodzielnie lub z pomocą specjalisty wymienić tę część i sprawdzić czy problem zniknął.

Skutecznym sposobem na uniknięcie wielu tego typu problemów ze sprzętem kuchennym jest oczywiście odpowiednia profilaktyka, czyli unikanie zalania i dokładne osuszanie kuchni, gdy na powierzchni pojawi się jakakolwiek woda lub płyn. Dobrze jest też pamiętać o dokładnym czyszczeniu i wycieraniu płyty po każdym gotowaniu.

Dlaczego kuchenka gazowa brudzi garnki?

Innym niepokojącym sygnałem może być to, że na naczyniach, w których gotujemy zaczyna pojawiać się sadza. Dlaczego kuchenka gazowa brudzi garnki? Sadza powstaje przy słabej jakości gazie i jego niecałkowitym spalaniu, co wynika to z niedostatecznego dostępu tlenu. Często dzieje się tak też z powodu zbyt dużego garnka postawionego na za małym palniku, dlatego tak istotne jest w miarę dokładne dopasowanie wielkości naczyń.

Czy może być jeszcze inny powód, dlaczego kuchenka gazowa kopci? Prawdopodobna jest również kwestia niewyregulowanej lub niesprawnej dyszy palnika oraz zanieczyszczonej korona palnika. Tu również niezbędne jest systematyczne czyszczenie, które uchroni sprzęt przed wieloma tego typu awariami.

Piekarnik nie dopieka ciast i dań! Dlaczego?

Piekarnik elektryczny, o ile działa jak należy, znacznie poprawia komfort i jakość pieczenia. Niekiedy jednak może się okazać, że coś jest nie tak i np. piekarnik nie dopieka. Co może być tego przyczyną? Może to być kwestia uszkodzonej grzałki, czujnika termostatu lub wentylatora termoobiegu, przez co w komorze piekarnika panuje zbyt niska temperatura lub ciepłe powietrze nie jest równomiernie rozprowadzane.

Podobne awarie mogą doprowadzić też do zupełnie odwrotnej sytuacji, gdy wręcz piekarnik pali ciasto. Wtedy świadczy to o zbyt wysokiej temperaturze, czemu winne mogą być podobnie, jak w pierwszym przypadku - grzałka, czujnik lub wentylator.

Kolejnym problemem może być to, że piekarnik nie dopieka od spodu. Wtedy warto przyjrzeć się blachom używanym podczas pieczenia oraz dostosować je do rodzaju urządzenia. W piekarnikach gazowych lepiej sprawdzą się srebrne blachy, zaś w elektrycznym - te w ciemnym kolorze (dzięki nim skrócisz czas pieczenia, oszczędzisz energię i pozwolisz swoim wypiekom lepiej wyrosnąć).

Kuchenka gazowo elektryczna to niemal niezbędne wyposażenie kuchenne, dzięki któremu możemy przygotowywać rozmaite dania. Nowoczesne urządzenia, aby jeszcze lepiej sprostać oczekiwaniom wymagających użytkowników, są wyposażone w wiele różnych programów i funkcji, które możemy dopasować do własnych potrzeb. A to sprawia, że codzienne gotowanie staje się szybkie, łatwe i znacznie bardziej przyjemne.

Komentarze