Strupy w nosie - jak sobie z nimi poradzić?

Strupy w nosieStrupy w nosie to powszechna dolegliwość, która daje o sobie znać szczególnie rano po przebudzeniu. Choć same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, powodują dyskomfort, podrażnienie, a nawet ból. Jak skutecznie się z nimi rozprawić?

Przyczyny powstawania strupów w nosie

Uciążliwe strupy w nosie to nic innego, jak zaschnięta krew lub ropna wydzielina, która - obecna w nadmiarze - odkłada się na ściankach jamy nosowej. Zjawisko to występuje szczególnie w nocy, kiedy nie oczyszczamy nosa na bieżąco. Przyczyną powstawania strupów w nosie może być każdy czynnik, który powoduje nadmierną produkcję wydzieliny. Najczęstsze to katar, zapalenie zatok i alergia, a także krwawienia z nosa.

Strupy w nosie tworzące się w okresie zimowym bardzo często są też wynikiem zbyt małej wilgotności otoczenia. W sezonie grzewczym w naszych mieszkaniach powietrze jest suche, co przyczynia się do wysuszania śluzówki. Prawidłowemu nawilżeniu nie sprzyja też klimatyzacja, zanieczyszczenie dymem papierosowym, kurzem i chemikaliami, a także bardzo wysoka i bardzo niska temperatura.

Jednak uciążliwe strupki mogą być też wynikiem nadużywania niektórych środków na katar, przede wszystkich kropli obkurczających błonę śluzową nosa. Stosowane niezgodnie z zaleceniami - dłużej niż okres wskazany w ulotce - mogą doprowadzić do uszkodzenia śluzówki lub nawet jej zaniku. Szczególną ostrożność należy zachować wobec preparatów zawierających pseudoefedrynę oraz ksylometazolinę.

Jak leczyć strupy w nosie?

Aby zdiagnozować przyczynę pojawiania się strupów w nosie, należy przede wszystkim odwiedzić laryngologa. Wykona on badanie fiberoskopowe jam nosowych, dzięki któremu możliwe stanie się stwierdzenie wszelkich zmian w strukturze błony śluzowej nosa. Oczywiście ważny jest też wywiad lekarski, na podstawie którego będzie można potwierdzić lub wykluczyć występowanie czynników sprzyjających gromadzeniu się nadmiaru wydzieliny.

Najskuteczniejszym leczeniem jest usunięcie przyczyny, która doprowadziła do przesuszenia błony śluzowej nosa. Podstawa to odpowiednia higiena oraz nawilżanie - w tym celu warto sięgnąć np. po wodę morską w sprayu czy kwas hialuronowy w formie żelu. Środki te wykazują też właściwości regenerujące.

Kolejną istotną kwestią jest oczyszczanie oraz nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Przede wszystkim należy pozbyć się szkodliwych czynników takich jak dym papierosowy, dbać o regularne usuwanie kurzu i innych zanieczyszczeń, a także ustawić w mieszkaniu odpowiednią temperaturę. Nawet podczas silnych mrozów i dokuczliwych upałów wnętrza mieszkalne trzeba codziennie wietrzyć. W razie potrzeby można zaopatrzyć się w urządzenia takie jak oczyszczacze czy nawilżacze powietrza.

Duże znaczenie ma też zbilansowana dieta, picie dużej ilości wody (także w zimę!), jak również regularna aktywność fizyczna - najlepiej na świeżym powietrzu.

Czym smarować strupki w nosie?

W aptekach bez recepty dostępne są różne maści, które pomagają pozbyć się uciążliwego problemu strupów w nosie. Należy jednak zwrócić uwagę na skład produktu, który wybieramy. Celem powinno być przede wszystkim nawilżenie śluzówki oraz jej regeneracja. Smarowanie wnętrza nosa maścią przynosi natychmiastową ulgę, a regularnie stosowane pomaga pozbyć się uciążliwego problemu.

W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie maści z antybiotykiem. Jeśli lekarz stwierdzi stan zapalny śluzówki, jedynie lek przeciwbakteryjny rzeczywiście usunie źródło problemu. Podobnie jak przy każdym innym antybiotyku, leczenie należy doprowadzić do końca - według czasu wskazanego przez laryngologa - nawet jeśli uciążliwe objawy szybko ustąpią.

Z kolei w przebiegu zapalenia zatok warto regularnie płukać nos roztworem soli fizjologicznej lub wodą morską. Preparaty takie skutecznie rozpuszczają i pomagają usuwać zalegającą wydzielinę i strupy z krwi, przyśpieszają też leczenie.

W aptekach dostępne są również specjalne krople, aerozole i spraye, które przynoszą szybką ulgę. Najlepsze na strupy w nosie okażą się te z zawartością ektoiny. Należy jednak unikać dłuższego stosowania preparatów udrożniających przewody nosowe i niwelujących obrzęk, ponieważ powodują one wysuszanie śluzówki.

Krwawienie i suchość w nosie

Strupy w nosie mogą być wynikiem krwotoku z nosa lub uszkodzeń śluzówki, które powodują krwawienie. W pierwszym przypadku leczenie jest łatwiejsze - wystarczy poczekać, aż strupki zaschną i samoistnie odpadną. Jednorazowe krwawienie nie musi wzbudzać niepokoju. Jeśli jednak pojawia się regularnie, jest bardzo obfite i trudne do zatamowania, koniecznie wymaga konsultacji lekarskiej. Nawracające krwawienia z nosa mogą być skutkiem słabych naczynek, ale mogą też zwiastować groźną chorobę ogólnoustrojową.

Jeśli krwawienia są wynikiem uszkodzeń śluzówki, należy pamiętać, by nie usuwać strupów zbyt szybko. W przeciwnym razie oderwane skrzepy mogą powodować kolejne krwawienie. Z drugiej strony odrywające się ostre strupy mogą powodować kolejne uszkodzenia. Dlatego tak ważna jest systematyczność, nawilżanie i cierpliwość w leczeniu problemu.

Pojawianiu się strupów bardzo często towarzyszy suchość w nosie. Nawilżanie samych przewodów nosowych jest ważne, jednak trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wilgotności powietrza i dbaniu o nawodnienie organizmu.

Strupki w nosie u dzieci

Leczenie strupków w nosie u najmłodszych może nastręczać większych problemów. Dzieci mają tendencję do dłubania w nosie i trudno im się przed tym nawykiem powstrzymać. Strupki przeszkadzają im, więc je usuwają, powodując kolejne uszkodzenia. Dodatkowo na rękach maluchy wprowadzają do nosa różne zanieczyszczenia, co z kolei może przyczynić się do powstania stanu zapalnego. Ponadto, śluzówka u dzieci jest delikatniejsza i bardziej podatna na przesuszenie niż u dorosłego.

Postępowanie w przypadku najmłodszych jest podobne, jak u dorosłych. Bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią temperaturę i nawilżenie powietrza. W mieszkaniu nigdy nie powinno być za gorąco - nawet, gdy dziecko zmaga się z infekcją! Przeciwnie, właśnie wtedy jego drogi oddechowe szczególnie potrzebują chłodnego i wilgotnego powietrza. Koniecznie też dbajmy o prawidłowe leczenie nieżytów nosa, a gdy pojawiają się zbyt często, skonsultujmy się z alergologiem. Przedłużające się występowanie strupów w nosie wymaga wizyty u laryngologa - konieczne może być podanie maści z antybiotykiem.

Źródło: www.zabiegowiec.pl.

Komentarze