Body piercing - kolczyk w uchu, wardze, nosie, brwi, na języku

Body piercingKolczyk w pępku, uchu, nosie, brwi, wardze czy na języku to body piercing, potocznie zwany kolczykowaniem ciała. Piercing w kulturze nowożytnej miał swoje wzloty i upadki, jednak to, co kiedyś budziło zdziwienie czy niesmak, dzisiaj już nikomu nie spędza snu z powiek. Modyfikacje ciała i body art przyjęły się w naszej kulturze na dobre.

Marzysz o kolczyku w uchu, nosie, na ustach lub w innym miejscu? Zobacz, jak można kolczykami zdobić ciało, który piercing boli najbardziej oraz jakie są wady i zalety kolczykowania ciała.

Do niedawna najbardziej popularną, a zarazem jedyną akceptowalną społecznie formą piercingu, były kolczyki w uszach. Prawdziwy szał kolczykowania ciała nastąpił w latach 70 XX i był przejawem indywidualizmu. Kilka kolczyków w uchu lub kolczyk w wardze czy w nosie, był też przejawem buntu, także symbolem przynależności do subkultury hippie (dzieci kwiatów) lub punk rockowców, którzy szokowali odważnymi, wręcz demonicznymi stylizacjami, kolczykami w nosie, na brwiach itp. Obecnie kolczykowanie ciała jest w pełni akceptowalne społecznie, a piercing został uznany za body art, czyli sztukę zdobienia ciała.

Jakie części ciała najczęściej ozdabiamy kolczykami?

Podobnie jak każda sztuka, tak i body art w tym również piercing na przełomie lat ewoluowały. Kolczyki lub jeden kolczyk w uchu zarówno u kobiety, jak i mężczyzny nikogo już nie dziwią. Osoby lubiące przyozdabiać swoje ciało, coraz częściej przekuwają:

  • język,
  • brwi,
  • nos,
  • usta,
  • kark,
  • pępek.

Kolczyk w uchu

Kolczyk w uchu to najpopularniejszy rodzaj piercingu ucha. Kolczykowanie uszu sięga aż starożytności. Prawdziwy rozkwit piercingu ucha nastąpił w latach 70 ubiegłego stulecia, wtedy też kolczyki przestały być ozdobą ciała zarezerwowaną wyłącznie dla kobiet.

Koczyk w uchu: standard lobe

Rodzaje piercingu ucha

Obecnie rozróżniamy aż kilkanaście odmian piercingu ucha:

  • Standard lobe to kolczyk w miękkim płatku ucha tj, najniżej położonej części ucha. Ten rodzaj piercingu jest najpopularniejszy i najstarszy. Obecnie wiele osób nosi więcej niż jeden kolczyk na wysokości standard lobe lub łączy ten kolczyk z innymi wyżej położonymi. Przekłucie tej części ucha jest najmniej bolesne, a zabieg odbywa się przy użyciu specjalnego pistoletu do przebijania uszu. Proces gojenia trwa od 14 dni do nawet 4 tygodni, w tym czasie należy 1-2 razy dziennie dezynfekować uszy w miejscu przekłucia.
  • Tunnels to kolejny rodzaj piercingu, który jest wykonywany na miękkim płatku ucha, jednak ten rodzaj kolczykowania rozpowszechnił się nieco ponad dekadę temu i budzi wiele kontrowersji. Tunnels polega na zrobieniu dużej dziurki w uchu przypominającej tunel, otwór można wykonać na dwa różne sposoby. Pierwszy polega na stopniowym rozciąganiu tunelu od zwykłej tradycyjnej dziurki w uchu aż do dużego otworu. Najpierw w dziurce jest umieszczany grubszy kolczyk od tradycyjnego tak zwany rozpychacz, potem kolejny większy rozpychacz, aż do całkiem pokaźnych rozmiarów kolczyków, które przypominają obrączkę. Drugi, sposób na wykonanie tego piercingu, jest znacznie bardziej drastyczny i bolesny. Jest to wycięcie przez lekarza chirurga otworu w miękkim płatku ucha i umieszczenie w nim kolczyka. Ten rodzaj piercingu goi się najdłużej i jest najbardziej bolesny, całkowite zagojenie dziurki trwa około 12 miesięcy.
  • Industrial piercing polega na kolczykowaniu górnej części ucha (sztywnej), w której znajduje się chrząstka. Dedykowanym kolczykiem jest banan, sztanga oraz podwójny kolczyk, którego jedna część znajduje się w chrząstce, a druga w miękkim płatku ucha, obie części kolczyka są połączone łańcuszkiem. Ten rodzaj piercingu ucha najczęściej jest wykonywany igłą i jest bardziej bolesny niż standard lobe. Okres gojenia trwa około 8 tygodni.
  • Helic to kolejny rodzaj piercingu ucha, który jest wykonywany w górnej części małżowiny, tym razem na samej krawędzi i podobnie jak w poprzednim przypadku często występuje w parze z innym nieco niżej położonym kolczykiem. Gojenie chrząstki ucha trwa około 12 miesięcy. W tym czasie należy regularnie przemywać dziurkę w uchu i uważać, by jej nie przerwać. Ten rodzaj piercingu jest najbardziej narażony na urazy.
  • Anty Helic to piercing ucha tym razem polegający na umieszczeniu kolczyka w wewnętrznej krawędzi małżowiny. Najczęściej spotykane kolczyki do tego rodzaju piercingu to banan i sztanga. Proces gojenia jest znacznie krótszy i trwa około 7-8 tygodni.
  • Forward Helix to kolczyk w górnej części chrząstki, otwór jest wykonywany na bardzo małym skrawku ucha, dlatego jest narażony na przerwanie podczas codziennych czynności, takich jak zmiana odzieży. Kolczyki dedykowane to banan, sztanga, małe kółko i łańcuszek. Gojenie trwa około 6-8 tygodni.
  • Tragus to otwór znajdujący się na wewnętrznej chrząstce przy otworze w uchu. Jest to jeden z najbardziej bolesnych rodzajów piercingu, gdyż wewnętrzna chrząstka jest bardzo unerwiona. Polecane kolczyki to drobne sztyfty i sztanga. Proces gojenia jest bolesny i trwa około pół roku.
  • Vertical Tragus to piercing obejmujący dwa kolczyki na ruchomej chrząstce znajdującej się przy otworze ucha. Najczęściej otwory są wykonane pionowo, dedykowany kolczyk to sztanga. Gojenie tego typu piercingu jest bolesne i podobnie jak w poprzednim przypadku trwa około pół roku.
  • Anti tragus polega na wykonaniu otworu na kolczyk na chrząstce położonej tuż nad ruchomym płatkiem ucha. Podobnie jak w dwóch poprzednich przypadkach dedykowany kolczyk to sztanga. Gojenie anti tragus trwa od 4 do 12 tygodni i może być bolesne.
  • Rook jest to przekłucie chrząstki ucha położonej najbliżej policzka, kosmetolog przekłuwa chrząstkę na wylot, a kolczyk otacza chrząstkę. Do tego typu piercingu najczęściej są polecane kolczyki sztanga i malutkie kółko. Gojenie ucha trwa nawet do pół roku i bywa bolesne.
  • Daith to piercing polegający na przekłuciu małżowiny ucha i jest jednym z najmniej bolesnych i najszybciej gojących się rodzajów piercingu. Polecane kolczyki to małe sztyfty, przy podwójnym daith polecana jest sztanga lub podwójny sztyft z łańcuszkiem.

Kolczyk w wardze - rodzaje

Kolczyk w wardze to rodzaj piercingu, który rozpowszechnił się w Polsce niespełna dekadę temu. Obecnie wielu młodych ludzi zdobi swoje usta kolczykiem lub kolczykami. Przekłucie ust jest nieco bardziej skomplikowane niż ucha i wymaga przygotowania. W tym wypadku należy również liczyć się z powikłaniami podczas przekłuwania wargi, jak i po zabiegu.

Kolczyk w wardze: lowbret

Rodzaje kolczyków w wardze

Obecnie rozróżniamy kilka typów kolczykowania ust, do najpopularniejszych zaliczamy:

  • Angel bites to piercing polegający na umieszczeniu kolczyków symetrycznie po lewej i prawej stronie górnej wargi.
  • Devil bites to kolczyki znajdujące się jeden nad drugim po jednej stronie (górna i dolna warga). Ten rodzaj piercingu ust polega na takim przekłuciu ust, żeby kolczyki nachodziły na siebie, kiedy usta są zamknięte. Dedykowane kolczyki sztyfty i kółeczka.
  • Snake bites to kolczyki umieszczone symetrycznie na dolnej wardze po obu jej stronach. Polecane kolczyki to sztangi, kółka i sztyfty.
  • Spider bites to piercing polegający na przekłuciu dwóch otworów w niewielkiej odległości od siebie na górnej lub dolnej wardze.
  • Medusa to piercing ust polegający na umieszczeniu kolczyka w rynience nosowej, czyli we wklęsłym punkcie znajdującym się pośrodku górnej wargi.
  • Piercing ust à la Madonna to kolczyk w górnej wardze, który może się znajdować w centralnym punkcie wargi lub po jednej ze stron.
  • Monroe to z kolei jeden asymetryczny kolczyk na górnej wardze.
  • Lowbret polega na umieszczeniu kolczyka w centralnym punkcie tuż pod dolną wargą, nad samą nad brodą. Najczęściej wybierany kolczyk to sztyft.

Kolczyk w wardze - jak wygląda zabieg?

Piercing ust jest dużo bardziej bolesny niż przekłuwanie uszu, dlatego też zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Kiedy znieczulenie zacznie działać, kosmetolog w porozumieniu z klientem uzgadnia dokładne miejsce przekłucia. Następnie warga jest chwytana specjalnymi szczypcami i za pomocą igły iniekcyjnej lub wenflonu usta zostają przekłute, a w otworze zostaje umieszczony kolczyk. Zabieg piercingu ust trwa kilka minut. Przed zabiegiem warto jest zaszczepić się na żółtaczkę. Po zabiegu należy dezynfekować usta do całkowitego zagojenia rany. Potem należy pamiętać, żeby w dziurce na kolczyk nie zalegały resztki pożywienia.

Gojenie i pielęgnacja wargi po piercingu

Przez pierwszych kilka dni warga po zabiegu jest opuchnięta i bolesna. W tym czasie nawet jedzenie i picie może być utrudnione. Ponadto po każdym posiłku, należy wypłukać usta płynem do jamy ustnej, a otwór w wardze przepłukać solą fizjologiczną. Osoby, które zdecydowały się na piercing wargi, powinny pamiętać, że płukanie jamy ustnej i dziurki w wardze należy wykonywać po każdym posiłku przez całe życie, przynajmniej do czasu kiedy nosimy kolczyk w wardze.

Powikłania podczas piercingu ust

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest wybór dobrego kosmetologa, który jest odpowiednio przeszkolony, a zabieg jest wykonywany w warunkach sterylnych. Usta są bardzo unerwionym i ukrwionym miejscem, dlatego też nawet podczas prawidłowo wykonanego zabiegu może dojść do krwawienia, a nawet krwotoku, kiedy zostanie przebite duże naczynie krwionośne. Kolejnym, zagrożeniem jest uszkodzenia jednego z nerwów i paraliż okolic ust. Podczas i po zabiegu może dojść do zainfekowania przekłutego miejsca. Niesterylne narzędzia lub niewłaściwa higiena niezagojonej wargi, mogą prowadzić do stanu zapalnego.

Nostril, piercing nosa, czyli kolczyk w nosie

Piercing nosa to nostril, który ma tylu zwolenników co przeciwników. Kiedyś na kolczyk w nosie decydowały się głównie młode osoby, obecnie coraz więcej osób w dojrzałym wieku decyduje się na nostril. Odpowiednio dobrany kolczyk w nosie nie tylko podkreśla urodę, ma również moc odmładzającą. Wybierając kolczyk, warto jednak pamiętać, że to, co pasuje nastolatce, niekoniecznie będzie dla dojrzałej kobiety czy mężczyzny po 40. Najbardziej kobiecym kolczykiem do nosa jest subtelny, malutki sztyft, panowie natomiast często decydują się na kółka i masywne piny, kolczyk typu pigmej z kryształkiem, labret lub podkowa.

Kolczyk w nosie: septum

Najczęściej wykonywany nostril to:

  • Standard nostril, czyli kolczyk w nozdrzu, który polega na przekłuciu tylko jednego płatka nosa, wówczas kolczyk znajduje się tylko po jednej ze stron.
  • Septum - inną metodą jest przekłucie chrząstki w nosie i nałożenie w miejscu kółka lub sztangi. Ten rodzaj piercingu został zapożyczony z rytualnego zdobienia twarzy wśród afrykańskich plemion.

Jak wygląda zabieg piercingu nosa?

Zabieg przekłucia nosa należy do bardzo bolesnych, dlatego zawsze powinien być wykonywany w profesjonalnym salonie piercing lub gabinecie kosmetologicznym. Przekłuwanie nosa powinno odbywać się w warunkach sterylnych, dlatego warto zwrócić uwagę na czystość gabinetu oraz higienę pracy w piercera. Zabieg zaczyna się od dezynfekcji nosa oraz miejscowego znieczulenia, które w przypadku tego rodzaju piercingu jest absolutnie konieczne. Nos jest wyjątkowo ukrwionym i unerwionym miejscem. Przed wykonaniem znieczulenia należy wskazać miejsce, w którym ma znaleźć się kolczyk. W profesjonalnym gabinecie osoba wykonująca zabieg zaznacza to miejsce długopisem lub markerem. Następnie zostaje wykonane znieczulenie miejscowe. Po upływie kilku minut, następuje przebicie nosa. W tym celu używana jest jednorazowa igła iniekcyjna, a w trakcie zabiegu nie można się ruszać. Uwaga do przekłuwania nosa nie należy stosować pistoletu, który może uszkodzić tkanki nosa, a w przypadku kolczyka w chrząstce zmiażdżyć ją. Dlatego, zanim dokonamy wyboru studia piercingu lub gabinetu kosmetycznego, warto zapytać jakim narzędziem będzie przekłuwany nos.

Pielęgnacja i golenie nosa po zabiegu

Otwór w nosie goi się od 4 do 6 tygodni, do całkowitego zagojenia nie należy wyjmować kolczyka, ponieważ istnieje ryzyko, że go już nie założymy, a ponowne wkładanie biżuterii może uszkodzić otwór i sprawić, że gojenie się wydłuży. Nostril ranę przemywamy przez pierwsze 14 dni dwa razy dziennie solą fizjologiczną, w tym czasie unikamy kąpieli słonecznych oraz kosmetyków na bazie alkoholu. Nie należy również stosować kremów i balsamów w okolicach nosa, a także fluidu w płynie. Do mycia twarzy nie stosujemy również żadnych toników i mleczka, a tradycyjny ręcznik do twarzy należy zamienić na papierowy, który jest bardziej sterylny. Przez pierwsze kilka tygodni nos jest bolesny i może powodować dyskomfort. Do czasu zagojenia się dziurki w nosie należy dbać o siebie, ponieważ katar i świeża rana w nosie powodują dyskomfort, a bakteryjny katar może doprowadzić do nadkażenia rany i wydłużenia procesu gojenia.

Kolczyk w brwi

Piercing brwi to modna metoda ozdabiania twarzy, obecnie rozróżniamy cztery najpopularniejsze rodzaju kolczykowania brwi:

  • Standard eyebrow piercing, czyli przekłucie brwi w jednym miejscu. Kolczyk umieszczany jest w łuku brwiowym i jest to najczęściej kółko, banan lub sztanga. Kolczyk może znajdować się na środku brwi, przy wewnętrznym lub zewnętrznym krańcu brwi.
  • Anti eyebrow to kolczykowanie okolic brwi, kolczyk może się znajdować tuż pod brwią, nad brwią lub na brwi, najczęściej jest to kilka drobnych kolczyków imitujący kształt brwi na kości policzkowej. Ten rodzaj piercingu może wyglądać bardzo subtelnie kobieco a nawet seksownie lub wręcz demonicznie. Wszystko zależy od doboru kolczyków. Do tego typu piercingu stosowane są niewielkie sztyfty, sztangi i banany.
  • Horizontal eyebrow to z kolei umieszczenie więcej niż jednego kolczyka, nad lub pod brwią znajdujących się w poziomej lub pionowej prostej linii względem siebie. Kolczyki znajdujące się blisko siebie i skupiają uwagę na kształcie i makijażu brwi.
  • Kolczyk w brwi: standard eyebrow piercing

Jak wygląda zabieg przekłuwania brwi?

Zabieg przekłuwania brwi odbywa się w miejscowym znieczuleniu i jest wykonywany jednorazową igłą do iniekcji. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie punktu, w którym ma znajdować się kolczyk. Potem piercer, czyli osoba wykonująca zabieg zaznacza na skórze miejsce przekłucia, dezynfekuje okolice przebijanej brwi i znieczula. Kolczykowanie brwi jest wykonywane jednorazową, sterylną igłą do iniekcji, Podobnie jak w przypadku nosa, zabiegu nie należy wykonywać pistoletem, który może rozerwać tkanki, a nawet skórę. Ponadto przekłuwanie brwi igłą jest bardziej precyzyjne niż w przypadku pistoletu. Kluczowa dla procesu gojenia jest długość kolczyka, która powinna być wybrana przez piercera, zbyt długie i odstające kolczyki to większe prawdopodobieństwo urazu. Brew po zabiegu jest opuchnięta i bolesna, należy ją przemywać specjalnym płynem lub solą fizjologiczną i do czasu zagojenia nie można wyjmować kolczyka.

Kolczyk w języku

Piercing języka to ozdoba, na którą decydują się głównie młode osoby, niestety w przypadku ten rodzaj piercingu jest nie tylko bolesny, wymaga wielu wyrzeczeń w czasie gojenia języka. Dodatkowo kolczyk w języku może mieć negatywny wpływ na cały organizm. U osób, które noszą kolczyk w języku proces ścierania zębów następuje znacznie szybciej niż u innych, ponadto stomatolodzy zgłaszają, że kamień nazębny u pacjentów z kolczykiem tworzy się szybkiej, częściej też są narażeni na infekcje jamy ustnej, a także zanik dziąseł. Osoby decydujące się na kolczyk w języku powinny zaprzyjaźnić się z płynem do płukania ust, którego należy używać po każdym jedzeniu i piciu.

Kolczyk w języku: standard tongue

Rodzaje piercingu języka

  • Venom tongue - w tym wypadku mowa o dwóch kolczykach, ułożonych poziomo w równej linii po obu stronach języka. Ten rodzaj kolczykowania języka zawdzięcza nazwę jadowym zębom węża, a ułożenie kolczyków przypomina właśnie te zęby. Dedykowane kolczyki to sztangi, okres gojenia trwa około 30 dni.
  • Tongue Rim to piercing języka polegający na przekłuciu języka jak najbliżej czubka, na środku lub z jednej ze stron. Ten rodzaj kolczykowania może mieć negatywny wpływ na uzębienie, kolczyk ściera szkliwo, może również dojść do ukruszenia, a nawet złamania zęba. W początkowym etapie tuż po zabiegu najlepiej sprawdza się kolczyk sztanga, potem można ją wymienić na inną.
  • Snake eye tongue to dwa kolczyki w języku, znajdujące się na dwóch zewnętrznych krawędziach czubka języka. Dedykowane kolczyki to sztangi, które na języku przypominają oczy węża.
  • Standard tongue - to kolczyk na środku języka, otwór w języku jest wykonywany kilka milimetrów od wędzidełka. Czas gojenia trwa do miesiąca, a w tym czasie język może być spuchnięty i bolesny. Dedykowany kolczyk to sztanga, która jest komfortowa nawet w początkowym etapie gojenia, kiedy język jest nabrzmiały i spuchnięty.
  • Tongue web jest to piercing, w którym przekłute zostaje wędzidełko pod językiem, również w tym wypadku kolczyk sprzyja gromadzeniu się kamienia nazębnego, a zabawa kolczykiem lub zbyt ciężka biżuteria mogą rozciągnąć wędzidełko lub je uszkodzić.

Jak wygląda zabieg przekłucia języka?

Pierwszym krokiem jest dezynfekcja języka i skóry wokół języka, potem klient wskazuje dokładnie miejsce gdzie ma się znajdować kolczyk. Piercer chwyta język specjalnymi szczypcami i igłą do iniekcji wykonuje otwór, następnie w miejsce igły wkłada kolczyk. Pierwszy kolczyk to najczęściej sztanga, która jest znacznie dłuższa od docelowej, ponieważ na początku język jest spuchnięty. Najczęściej stosowanymi kolczykami do języka są tytanowe i wykonane ze stali chirurgicznej, czyli materiałów, które nie powodują uczuleń i nie wchodzą w reakcje z jedzeniem i różnego rodzaju napojami. Przeciwwskazaniem do piercingu języka jest problem z krzepliwością krwi. Do najczęściej spotykanych powikłań należą zakażenia dziurki w języku oraz przebicie w trakcie zabiegu naczynia krwionośnego, co może prowadzić nawet do krwotoku.

Kolczyk na karku, czyli nape piercing

Kolczyk na karku wygląda bardzo atrakcyjnie dlatego wiele osób decyduje się na nape piercing. Najczęściej spotykanymi kolczykami na karku są sztangi, choć zdarzają się również kółka, które przechodzą przez dwa otwory. Zabieg piercingu karku należy do bolesnych dlatego też jest wykonywany w miejscowym znieczuleniu. Kark jest przekłuwamy igłą do iniekcji i nie powinno się przebijać karku pistoletem, który miażdży tkanki i powoduje, że miejsce po zabiegu jest bardziej opuchnięte. Dobrze wykonane znieczulenie sprawia, że w czasie zabiegu większość osób odczuwa jedynie dyskomfort, niestety ból pojawia się już kilka godzin po zabiegu a skóra wokół przekłucia jest opuchnięta i bolesna. Do całkowitego zagojenia rany należy zrezygnować z kąpieli w basenie i eksponowania karku na słońce, bluzek z golfem. Ponadto należy uważać na kolczyk podczas codziennych czynności, takich jak zmiana ubrania, czesanie włosów czy spanie. Skóra karku powinna być cały czas odsłonięta, przekłute miejsce należy 2-3 razy dziennie przemywać solą fizjologiczną.

Jak wygląda zabieg nape piercing?

Pierwszym etapem jest dezynfekcja skóry na karku, następnie należy wskazać miejsce przekłucia, w większości salonów piercer rysuje w tym miejscu kropkę. Potem chwyta skórę specjalnymi szczypcami i za pomocą igły iniekcyjnej przebija skórę.

Kolczyk w pępku

Kolczyk w pępku jest bardzo seksowną ozdobą, dlatego też coraz więcej kobiet decyduje się na piercing pępka. Jednak przed podjęciem takiej decyzji należy się dobrze zastanowić. Po pierwsze dlatego, że pępek jest bardzo delikatny miejscem, po drugie dlatego, że bardzo często dochodzi do zakażeń przebitego pępka, a po trzecie ze względu na długi okres gojenia. Pępek goi się od 3 do nawet 9 miesięcy, a podrażnienie może wywołać nawet ubranie.

Kolczyk w pępku: standard navel

Rodzaje piercingu pępka

Obecnie rozróżniamy trzy najpopularniejsze rodzaje piercingu pępka:

  • Standard navel jest to otwór na kolczyk w górnej części pępka, polecany kolczyk to specjalny wzór biżuterii dedykowanej do zdobienia pępka, czyli bananabells. Ten rodzaj piercingu pępka goi się najdłużej, ponieważ kolczyk znajduje się w najbardziej ruchomym miejscu.
  • Reverse navel, czyli piercing polegający na przekłuciu skóry tuż pod pępkiem. W tym wypadku kolczyk zdobi dolną część pępka i skórę pod pępkiem.
  • Navel ring, to piercing, który można wykonać nad pępkiem lub pod nim, kolczykiem polecanym do tego typu piercingu jest niewielkie kółko lub podkowa.

Jak wygląda zabieg piercingu pępka?

Zabieg jest wykonywany na leżąco i nie wymaga znieczulenia. Najpierw piercer prosi o zajęcie wygodnej pozycji na leżance (brzuchem do góry), w porozumieniu z klientem wyznacza miejsce, w którym będzie kolczyk i zaznacza je. Następnie skóra na brzuchu jest dezynfekowana, piercer łapie ją w specjalne szczypce i przebija igłą do iniekcji. Osoby bardzo wrażliwe na ból mogą poprosić o znieczulenie.

Gojenie i pielęgnacja navel piercing

Przekłuty pępek goi się najczęściej od 3 do 9 miesięcy, ale opuchlizna i ból powinny ustąpić już po 2-3 tygodniach. Przez kilka dni po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i opuchnięta a z ranki może się sączyć osocze (biało żółty płyn). Przez pierwsze kilka dni nie należy nosić obcisłych ubrań, przez pierwsze trzy tygodnie trzeba zrezygnować z kąpieli słonecznych, sauny, basenu i uprawiania sportów. Przekłute miejsce należy przemywać solą fizjologiczną.

Zdecydowałaś się na body piercing pamiętaj, że w profesjonalnym studiu piercingu, najpierw jest przeprowadzany wywiad zdrowotny. Wszystkie narzędzia powinny być sterylne i odpakowywanie przy Tobie. Tylko i wyłącznie ruchome płatki uszu są przekłuwanie pistoletem, jeśli więc usłyszysz, że brew, pępek czy jakakolwiek część ciała ma być przebijania pistoletem nie zgadzaj się na zabieg. Profesjonalny piercer najpierw zaznacza punkt, potem przebija skórę. Skóra przed zabiegiem powinna być zdezynfekowana, a Ty możesz poprosić o miejscowe znieczulenie.

Komentarze