Maseczka z sody na wągry

Maseczka z sody na wągrySoda oczyszczona jest złotym środkiem na wszystko, używamy jej do pieczenia ciast, wybielania zębów, usuwania plam z tkanin, jest nieoceniona w walce z kamieniem w kuchni i łazience. A czy wiecie, że maseczka z sody jest również doskonałym sposobem na pozbycie się wągrów?

Maseczka z sody jest naprawdę skuteczna w ściąganiu wągrów czyli perłowo białych i czarnych punkcików powstających na twarzy na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojotokowych.

Wągry

Wągry ( zaskórniki ) powstają w ujściu mieszków włosowych i są widoczne na powierzchni skóry. Wiele osób pozbywa się ich poprzez popularne wyciskanie. Jest to jednak niezwykle niebezpieczna metoda, ponieważ po pierwsze jest to ingerencja wewnątrz skóry i  może się zakończyć spowodowaniem stanu zapalnego, a w skrajnych przypadkach zakażeniem krwi. Wystarczy, że ręce nie są idealnie czyste, lub że zaraz po takim zabiegu przebywamy w miejscu gdzie mamy kontakt z kurzem oraz innymi zanieczyszczeniami.

Prawdę mówiąc każde miejsce poza gabinetem lekarskim i kosmetycznym niesie ze sobą możliwość zakażenia małej ranki powstałej po wyciśnięciu zaskórnika, dlatego lepiej tego nie robić w domu.

Maseczka z sody - maseczka na wągry

Maseczka z sody ma działanie antybakteryjne i oczyszczające, usuwa namiar sebum (substancji, która wywołuje wągry), dodatkowo małe drobinki sody działają peelingująco. Należy jednak uważać by nakładać ten domowy kosmetyk bardzo delikatnie i tak samo zmywać. Zbyt gwałtowne ruchy mogą wywołać podrażnienia.

Jak każda dobra i skuteczna maseczka ta również nie jest przeznaczona dla wszystkich, ponieważ w przypadku cery suchej i naczynkowej może wywołać podrażnienia, nadmiernie wysuszyć cerę lub przyczynić się do uszkodzenia kruchej struktury naczynek.

Maseczka z sody dla cery tłustej i mieszanej

Najlepsze efekty maseczka z sody osiąga w przypadku cery tłustej i mieszanej, doskonale usuwa zaskórniki i wypryski trądzikowe. Kosmetyk stosujemy nie częściej niż dwa razy w tygodniu, należy pamiętać, że bardzo łatwo przesuszyć nawet tłustą i łojotokową skórę, co niesie ze sobą kolejne problemy dermatologiczne. W przypadku cery trądzikowej, przy pierwszym zastosowaniu najlepiej skrócić czas trzymania maseczki na twarzy z 20 do 10 minut. Pamiętajmy, że u osób z trądzikiem występują liczne podrażnienia i stany zapalne wokół białych wykwitów, dlatego lepiej wysuszane i oczyszczanie skóry rozpocząć małymi krokami, tak by nie wywołać dodatkowych podrażnień.

Oczywiście maseczka z sody nie powinna uczulać, ani wywoływać żadnych skutków ubocznych, jednak struktura skóry trądzikowej charakteryzuje się wrażliwością i licznymi rankami pozostałymi po wypryskach. Dlatego w tym wypadku lepiej zachować ostrożność. Najlepiej przy dużym trądziku zacząć od maseczek 5 minutowych i potem stopniowo wydłużać ten czas aż do 20 minut.

Maseczka z sody - przepis

2 łyżki sody mieszamy z dwoma łyżkami wody (niegazowana mineralna, bądź dobrze przefiltrowana woda z kranu, nie należy do mieszanki stosować wody twardej, ponieważ dodatkowo wysuszy skórę). Maseczka jest trudna do nałożenia, jednak jest dość skuteczna.

Ocena: 4.0

Komentarze

Magda
Co to za różnica wagry czy zaskorniki. Ważne żeby działało....
ja.
HHmm?? pomaga?
anna
Wągry brzmią dosadniej, nieelegancko, ale po co bawić się w poprawność polityczną? Czy to nie zakłamywanie?
Mona
Obecnie w kosmetyce używamy określenia zaskórniki ( nie wągry!!!)