Maseczka z sody na wągry

Maseczka z sody na wągrySoda oczyszczona jest złotym środkiem na wszystko, używamy jej do pieczenia ciast, wybielania zębów, usuwania plam z tkanin, jest nieoceniona w walce z kamieniem w kuchni i łazience. A czy wiecie, że maseczka z sody jest również doskonałym sposobem na pozbycie się wągrów?

Maseczka z sody jest naprawdę skuteczna w ściąganiu wągrów czyli perłowo białych i czarnych punkcików powstających na twarzy na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojotokowych.

Wągry

Wągry ( zaskórniki ) powstają w ujściu mieszków włosowych i są widoczne na powierzchni skóry. Wiele osób pozbywa się ich poprzez popularne wyciskanie. Jest to jednak niezwykle niebezpieczna metoda, ponieważ po pierwsze jest to ingerencja wewnątrz skóry i  może się zakończyć spowodowaniem stanu zapalnego, a w skrajnych przypadkach zakażeniem krwi. Wystarczy, że ręce nie są idealnie czyste, lub że zaraz po takim zabiegu przebywamy w miejscu gdzie mamy kontakt z kurzem oraz innymi zanieczyszczeniami.

Prawdę mówiąc każde miejsce poza gabinetem lekarskim i kosmetycznym niesie ze sobą możliwość zakażenia małej ranki powstałej po wyciśnięciu zaskórnika, dlatego lepiej tego nie robić w domu.

Maseczka z sody - maseczka na wągry

Maseczka z sody ma działanie antybakteryjne i oczyszczające, usuwa namiar sebum (substancji, która wywołuje wągry), dodatkowo małe drobinki sody działają peelingująco. Należy jednak uważać by nakładać ten domowy kosmetyk bardzo delikatnie i tak samo zmywać. Zbyt gwałtowne ruchy mogą wywołać podrażnienia.

Jak każda dobra i skuteczna maseczka ta również nie jest przeznaczona dla wszystkich, ponieważ w przypadku cery suchej i naczynkowej może wywołać podrażnienia, nadmiernie wysuszyć cerę lub przyczynić się do uszkodzenia kruchej struktury naczynek.

Maseczka z sody dla cery tłustej i mieszanej

Najlepsze efekty maseczka z sody osiąga w przypadku cery tłustej i mieszanej, doskonale usuwa zaskórniki i wypryski trądzikowe. Kosmetyk stosujemy nie częściej niż dwa razy w tygodniu, należy pamiętać, że bardzo łatwo przesuszyć nawet tłustą i łojotokową skórę, co niesie ze sobą kolejne problemy dermatologiczne. W przypadku cery trądzikowej, przy pierwszym zastosowaniu najlepiej skrócić czas trzymania maseczki na twarzy z 20 do 10 minut. Pamiętajmy, że u osób z trądzikiem występują liczne podrażnienia i stany zapalne wokół białych wykwitów, dlatego lepiej wysuszane i oczyszczanie skóry rozpocząć małymi krokami, tak by nie wywołać dodatkowych podrażnień.

Oczywiście maseczka z sody nie powinna uczulać, ani wywoływać żadnych skutków ubocznych, jednak struktura skóry trądzikowej charakteryzuje się wrażliwością i licznymi rankami pozostałymi po wypryskach. Dlatego w tym wypadku lepiej zachować ostrożność. Najlepiej przy dużym trądziku zacząć od maseczek 5 minutowych i potem stopniowo wydłużać ten czas aż do 20 minut.

Maseczka z sody - przepis

2 łyżki sody mieszamy z dwoma łyżkami wody (niegazowana mineralna, bądź dobrze przefiltrowana woda z kranu, nie należy do mieszanki stosować wody twardej, ponieważ dodatkowo wysuszy skórę). Maseczka jest trudna do nałożenia, jednak jest dość skuteczna.

Komentarze

Anna
Zaskórniki są białe, a wągry czarne. Nie wiedziałam, że wrzucili do jednego wora. Bardzo ciekawe
Magda
Co to za różnica wagry czy zaskorniki. Ważne żeby działało....
ja.
HHmm?? pomaga?
anna
Wągry brzmią dosadniej, nieelegancko, ale po co bawić się w poprawność polityczną? Czy to nie zakłamywanie?
Mona
Obecnie w kosmetyce używamy określenia zaskórniki ( nie wągry!!!)