Nieszczęście w życiu - czym jest? Jak sobie z nim radzić?

NieszczęścieKażdy z nas pragnie być w życiu szczęśliwym. Co jednak robić, gdy nam się to nie udaje? Los rzuca nam przysłowiowe kłody pod nogi, wszystko sprzysięga się przeciwko nam, spotykają nas przykre wydarzenia… Jak sobie z tym poradzić i dalej cieszyć się życiem?

Szczęście i nieszczęście

Szczęście to stan, którego pragniemy w życiu. Chcemy być szczęśliwi, zadowoleni, radośni, uśmiechnięci, cieszyć się dobrym zdrowiem, mieć piękny dom, szczęśliwą rodzinę. Szczęście do stan, który pozwala nam na bycie człowiekiem radosnym, uśmiechniętym, pełnym życia, posiadającym wysoką samoocenę.

Jak rozumieć można nieszczęście w życiu? Przede wszystkim jako stan odwrotny do opisywanego. Osoba nieszczęśliwa może być samotna, mieć problemy finansowe, borykać się z chorobą lub po prostu mieć w życiu pecha. Jakie jeszcze nieszczęście może nas spotkać w życiu i jak sobie z nim poradzić? O tym w dalszej części tekstu.

Nieszczęście w życiu - co złego nas może spotkać?

Dla każdego z nas termin nieszczęścia oznacza co innego. Dla jednego będzie to prawdziwa katastrofa i trauma, jakiej może doświadczyć w życiu, a dla innego: brak możliwości zakupienia nowoczesnego telefonu czy udania się na zagraniczne wakacje. Nie mniej jednak zwykle nieszczęście postrzegamy nieco inaczej. Jakie najtrudniejsze i najbardziej bolesne nieszczęścia życiowe mogą nam się przydarzyć, czego możemy doświadczyć?

  • Zdiagnozowanie ciężkiej, w tym nieuleczalnej lub śmiertelnej choroby u nas lub kogoś bliskiego
  • Śmierć bliskiej osoby
  • Rozwód, rozstanie z bliską osobą
  • Trauma emocjonalna, np. bycie ofiarą przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej
  • Katastrofa naturalna, np. doświadczenie pożaru, powodzi, tornada, wichury, itp.
  • Doświadczenie pobicia, kradzieży lub innej tego typu utraty
  • Bycie uczestnikiem poważnego wypadku, np. drogowego
  • Doświadczenie kalectwa, np. utrata władzy w nogach, utrata wzroku, amputacja kończyny, itp
  • Poważne problemy finansowe

Dla wielu z nas nieszczęściem w życiu może być również utrata pracy, zdrada małżeńska, brak partnera życiowego.

Szczęście w nieszczęściu - co to znaczy? Co dają nam trudne doświadczenia?

Jaki sens ma cierpienie? Dlaczego musimy znosić tak bolesne i trudne wydarzenia i czuć tyle negatywnych emocji? Czemu musimy płakać, patrzeć na cierpienie bliskich, sami doświadczać bólu i nieszczęścia? Osoby wierzące wytłumaczyły sens tych doświadczeń wiarą. A co na to psychologia? Jej wyjaśnienie jest bardzo ciekawe.

Trudne doświadczenia w życiu sprawiają, że jesteśmy - paradoksalnie - silniejsi i bardziej świadomi, potrafimy więcej rzeczy dostrzegają i rozumieć. Mimo tego, że dziś cierpisz, płaczesz i nie wyobrażasz sobie jak można żyć dalej jutro wszystko nabierze nowych kolorów. Życie będzie inne, nie znaczy, że lepsze ale inne. Wejdzie w nie nowa jakość. Nie da się uniknąć cierpienia, złych emocji w życiu. Według Dana Browna "Cierpienie jest częścią dorastania. Dzięki niemu się uczymy". Jak z kolei powiedział Marcel Proust: "Możemy uleczyć się z cierpienia tylko przeżywając je do końca". To piękne słowa, które z pewnością staną się pokrzepieniem dla wielu osób, szczególnie osób w żałobie.

Jak radzić sobie z nieszczęściem w życiu? Kiedy do specjalisty?

Gdy spotyka nas ogromne nieszczęście, jak wymienione wyżej sytuacje, np. śmierć bliskiej osoby czy zdiagnozowanie ciężkiej choroby - wszystko niejako wali się nam na głowę. Nie wiemy, co dalej, w jaką stronę pójść, co ze sobą zrobić, jak przewartościować swoje życie, czy w ogóle coś jeszcze ma sens… Jak sobie z tym poradzić? Jeśli nieszczęście, które nas dotknęło utrudnia nam normalne funkcjonowanie i czujemy, ze sami sobie z nim nie poradzimy, np. nie potrafimy poradzić sobie z żałobą po śmieci dziecka czy ukochanej osoby lub przytłacza nas myśl o śmiertelnej chorobie rodzica, nie wstydźmy się prosić o pomoc i wsparcie.

Spokojnie, dla każdego z nas - jak wspomniano wcześniej - nieszczęście jest pojęciem subiektywnym. Jeśli dla Ciebie rozwój z wieloletnim partnerem jest traumą, z jaką nie możesz sobie poradzić, nie słuchaj znajomych, którzy radzą Ci "wziąć się w garść". Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy: poproś o nią. Udaj się do psychologa i opowiedz o tym, co czujesz. Rozmowa ze specjalistą pomoże Ci nazwać emocje, uporządkować je i poradzić sobie z tym, co czujesz. W gabinecie psychologicznym możesz pracować nad swoim żalem.

Od śmierci bliskiej osoby minęło wiele miesięcy, a Ty nadal nie radzisz sobie ze stratą, a przyjaciele wyciągają się na wycieczki i oczekują "normalności"? Nie zmuszaj się do niczego. Odwiedź specjalistę, porozmawiaj z kimś zaufanym, wypłacz się: nieważne ile czasu upłynęło od straty, masz prawo cierpieć i mówić o tym. Pamiętaj jednak, że życie toczy się dalej i wieczne rozpamiętywanie bólu nic nie wznosi do Twojego życia. Musisz jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: co dane wydarzenie wniosło do Twojego życia, czego się nauczyłaś/eś i co się zmieniło. W każdym nieszczęściu należy - paradoksalnie - szukać pozytywów, lekcji dla samych siebie, np. po rozwodzie kobieta ma więcej czasu dla siebie, odkryła swoją pasję i z perspektywy czasu uważa, że rozstanie z partnerem bardzo jej pomogło w poznaniu siebie.

Czy to naprawdę nieszczęście? Czyli o tym, jak cieszyć się tym, co mamy

Wielu z nas twierdzi, że nie odczuwa życiowego szczęścia, że nic im nie wychodzi, że chcieliby tyle osiągnąć… warto zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę chcemy i czym jest dla nas szczęście życiowe. Być może jest też tak, że… osiągnęliśmy już to szczęście i po prostu o tym nie wiemy? Warto więc cieszyć się tym, co już mamy, co daje nam los każdego dnia. Jak cieszyć się tym, co mamy?

Poniżej 7 sposobów na to, jak w prosty sposób osiągnąć szczęście w życiu.

1. Pozbądź się perfekcjonizmu i zazdrości
Chcesz być idealna/y i zdarza Ci się odczuwać zazdrość wobec tych, którzy mają – w twoim odczuciu – lepiej? Pozbądź się tego, to negatywne uczucie, które na pewno Ci nie służy…. Zamiast tego spróbuj cieszyć się szczęściem innych, a zobaczysz: do Ciebie też zawita!

2. Bądź sobą
W życiu najlepszym co możemy zrobić dla samych siebie jest… bycie sobą. Nie udawaj kogoś innego, nie staraj się nikomu dorównać, aby być w życiu szczęśliwym, bądź po prostu sobą: miej i zalety i wady, nie bądź doskonały ale wyjątkowy!

3. Nie oczekuj za wiele od życia
Oczywiste jest, że nie każdy zrobi oszałamiającą karierę i będzie mieszkał w pięknej willi, wielu z nas będzie wiodło zupełnie normalne życie, co nie znaczy, że nie będzie to życie szczęśliwe… Wyobraź siebie siebie za 10, 20 lub 50 lat, czy mając skromny dom, do którego co sobotę będą przyjeżdżały Twoje dzieci z wnukami, w jakim będzie pachniało świeżym ciastem i który będzie wypełniony śmiechem dzieci nie osiągniesz szczęścia? Czy nie wolisz swojej własnej działalności, przynoszącej skromy dochód od pracy w korporacji, kiedy nie miałbyś tyle czasu dla dzieci i ukochanej osoby? Czy naprawdę chcesz być człowiekiem sławnym i poważanym, nie wystarczy czy grono oddanych znajomych i szacunek ludzi dookoła?

4. Określ swój życiowy cel i misję
Wiesz czego chcesz od życia? Nie? W takim razie trzeba się nam tym zastanowić, aby wiedzieć, do czego zmierza Twoje życie, co jest dla Ciebie ważne. Warto zastanowić się również nad swoimi dotychczasowymi osiągnięciami, nad tym, co już robiliśmy dobrego i co zostawimy po sobie na świecie, np. wybudowaliśmy dom, mamy dzieci, własną firmę, itp.

5. Ciesz się tym, co daje Ci los
Każdego dnia przydarza się nam coś nowego: spotykasz dawno nie widzianego znajomego, gubisz się w nowym miejscu, ktoś przynosi Ci prezent, znajdujesz przepis na nową potrawę, dostajesz awans… Wszystko to, lepsze lub gorsze, ma znaczenie w Twoim życiu, bez względu na to, czy to wydarzenie jest szczęśliwe czy nie. Doceniaj każdą chwilę, ciesz się wszystkim, co dostajesz od życia.

6. Zauważaj drobne radości i ciesz się nimi
Zwykle nie zwracamy uwag na drobne radości, jakich doświadczamy od życia. Sąsiadka uśmiechnęła się do Ciebie? Koleżanka zrobiła Ci kawę w pracy? Szef powiedział miłe słowo? Ukochana osoba przygotowała kąpiel? A może dziecko namalowało obrazek w przedszkolu specjalnie dla Ciebie? Te drobne radości mogą poprawić Ci humor na cały dzień, sprawić, że uśmiechniesz się nawet w chwili kiedy jest Ci źle. Pamiętaj, by dostrzegać te drobne gesty i cieszyć się nimi.

7. Nawet w nieszczęściu dostrzegaj plusy
Tak, o tym już była mowa. O tym, aby nawet w nieszczęściu widzieć coś pozytywnego. Wiemy już jak to zrobić: odnaleźć niejako terapeutyczną wartość nieszczęścia, próbować zrozumieć jego sens i lekcję, jaką niosło.

Choć wielu osobom wydaje się, że cierpienie jest złe i chcą go unikać, doskonale wiemy, że nie jest to możliwe. Wielu rodziców pragnie za wszelką cenę uchronić swoje dzieci przed nieszczęściem: przed upadkiem, oparzeniem się, przyjaźnią z nieodpowiednimi - naszym zdaniem - osobami, nieszczęśliwą miłością… Nie jest to niestety możliwe do wykonania. Za to warto swoje pociechy przygotować na to, że życie bywa trudne ale każde takie doświadczenie nas w pewien sposób wzbogaca. Bądźmy dla nich wsparciem i służmy pomocą, jako osoby bardzo doświadczone. Sami również nie bójmy się cierpienia, poznajmy jego "moc". Człowiek ma bowiem zdolność przekształcania czegoś negatywnego, np. cierpienia w coś pozytywnego, np. w samorozwój. Skutkuje to bogatszą osobowością oraz większą świadomością życiową we wszystkich jego aspektach.