Rozwój mowy u dziecka

Komunikacja dzieci - rozwój ich mowyKomunikujemy się ze sobą przez cały czas i to w różny sposób. Wyróżniamy komunikację bezpośrednią oraz pośrednią, komunikujemy się werbalnie, czyli za pomocą słów oraz niewerbalnie, za pomocą gestów. Nie oszukujmy się, najpotężniejszym narzędziem do komunikacji jest nasza mowa. To zdolność mówienia, czyli wypowiadania się słownego tak, aby druga osoba nas zrozumiała i odpowiedziała nam.

Mowa rozwija się w naszym życiu stopniowo, choć tak naprawdę cały czas – jako dzieci uczymy się mówić, a potem wypowiadać poprzez wzbogacanie naszego słownika i zdolności komunikacyjnych. Jak rozwija się mowa u dziecka, kiedy mówić o nieprawidłowościach i jak wspierać rozwój mowy u malucha?

Rozwój mowy u dziecka - etapy

Rozwój mowy u dziecka w łonie matki

Rozwój mowy dziecka w łonie matki - słuchanie muzyki

To, jacy jesteśmy i jak się rozwijamy w dużej mierze uwarunkowane jest tym, jak wygląda okres prenatalny naszego życia, czyli ten, gdy jesteśmy jeszcze… w łonie matki. Od poczęcia trwa już bowiem rozwój każdej komórki naszego ciała, każdej funkcji i umiejętności, które po narodzinach każdego dnia doskonalimy. To już w brzuchu mamy dojrzewają konkretne organy, odpowiedzialne za określone funkcje i czynności.

Gdy w okresie prenatalnym zdarzy się coś nieprzewidzianego możliwe jest, że pewne organy lub ich funkcje zostaną w pewien sposób upośledzone. To właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o siebie w czasie ciąży oraz regularne zgłaszanie się na badania do swojego ginekologa. W tym wypadku jesteśmy w stanie wykluczyć ewentualne nieprawidłowości i im przeciwdziałać.  W okresie płodowym rozwija się również mowa, choć dla wielu z nas jest to stwierdzenie prawie absurdalne: mowa w łonie matki? Jak niby jest to możliwe, skoro dziecko nie mówi jeszcze przez długi czas po narodzinach… Tak naprawdę jednak już w okresie prenatalnym rozwija się aparat mowy oraz zmysł słuchu, niezbędny do prawidłowego nadawania oraz odbierania mowy.

Pierwszym głosem, który maluszek słyszy jest głos mamy, jest w stanie go usłyszeć już około 6 miesiąca ciąży. A po porodzie daje o sobie znać głośnym krzykiem, który jest zarazem pierwszym swoim odgłosem, który dziecko naprawdę w pełni słyszy. Wcześniej bowiem były one tłumione przez wody płodowe, krew przepływającą przez pępowinę oraz odgłosy z zewnątrz.

Autor: Monika Muzolf - psycholog



Spis treści
Rozwój mowy u dziecka
Rozwój mowy w 1 roku życia
Rozwój mowy w 2 roku życia
Rozwój mowy w 3 roku życia
Rozwój mowy w wieku przedszkolnym
Nieprawidłowości w rozwoju mowy
Diagnoza rozwoju mowy
Kiedy do logopedy?
Jak wspierać rozwój mowy u dziecka?

Komentarze