W jakie kosmetyki naturalne warto zainwestować?

Nowoczesne kosmetyki naturalneMatka Natura obdarza nas całym bogactwem dobroczynnych składników, które wykorzystać można w kosmetykach. Warto wiedzieć, na jakie zwrócić szczególną uwagę.

Co to są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne to produkty, w których produkcji są wykorzystywane składniki pochodzenia roślinnego i mineralnego, ale również zwierzęcego, pod warunkiem, że pozyskiwane są z żywych zwierząt. Tego rodzaju kosmetyki opierają się na olejkach, ekstraktach z roślin i ziół. Co więcej, proces ich produkcji powinien przebiegać bez wykorzystania chemii, półproduktów syntetycznych. Nie używa się silikonu, parafiny, syntetycznych substancji zapachowych. Stosuje się metody fizyczne, destylację, ekstrakcję lub filtrację. Nawet jako konserwanty stosowane są składniki naturalne - na przykład witamina E czy olejki eteryczne.

Surowce wykorzystywane w produkcji, powinny być pozyskiwane z biologicznych upraw. Ponadto, ulegają one biodegradacji. Kwestie dotyczące kosmetyków naturalnych reguluje także prawo, na przykład przepisy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Warto wiedzieć o jednej kwestii - producenci często reklamują swoje kosmetyki jako naturalne, bo nietestowane na zwierzętach. Zakaz testowania czy to w przypadku kosmetyków naturalnych czy też konwencjonalnych obowiązuje jednak w Unii od 2004 roku, od 2009 - zakaz testowania składników kosmetycznych. W 2013 roku natomiast wprowadzono zakaz sprzedaży kosmetyków, których komponenty były tak testowane. Przepisy te oczywiście nie wykluczają testowania w zupełności (dotyczą na przykład kosmetyków wprowadzanych, nie już istniejących, jest także kilka wyjątków), jednakże w znacznym stopniu ograniczają je. Dlatego, warto tu stwierdzić, że nietestowanie na zwierzętach nie świadczy o tym, czy dany kosmetyk jest naturalny. Kwestia "cruelty free" powinna być oceniana osobno.

Półprodukty do tworzenia kosmetyków naturalnych w korzystnych cenach kupić można tutaj: https://esent.pl/. Żeby skomponować wysokiej jakości krem czy serum, niezbędne będą składniki o wartościowych właściwościach.

Jakie kosmetyki naturalne warto wybrać?

Na rynku mnóstwo jest kosmetyków naturalnych, ostatnio to prawdziwy trend. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, na jakie kosmetyki naturalne zwrócić szczególną uwagę - wszystko bowiem zależy od naszych potrzeb i preferencji. Na pewno dobrze jest zainteresować się produktami, które znane są ze swojego wszechstronnego działania, wtedy z łatwością włączymy je do więcej niż jednego rytuału pielęgnacyjnego. Taką substancją jest na przykład olejek arganowy, który jak niewiele innych produktów nawilża i zmiękcza skórę, dba o włosy i paznokcie. Podobnie wszechstronne działanie ma wyciąg z aloesu, który pielęgnuje, ale także koi wszelkie podrażnienia, działa antyseptycznie. Zwracajmy uwagę na to, aby naturalne były przede wszystkim te kosmetyki, które mają kontakt z dużą powierzchnią skóry - na przykład środki myjące, kremy.

Czy kosmetyki naturalne są odpowiednie dla każdego?

Jeśli przez długi czas stosowaliśmy kosmetyki syntetyczne, nasza skóra czy włosy były przez nie w pewien sposób hamowana. Można to zauważyć na przykład wykluczając z pielęgnacji włosów szampony i odżywki z silikonem. Początkowo, włosy pozbawione zewnętrznej powlekającej je warstwy staną się matowe i suche. Silikony bowiem zabezpieczają niestety pasma także przed ich odżywieniem. Po czasie stosowania kosmetyków naturalnych, włosy odżyją swoim naturalnym, zdrowym blaskiem. Dlatego też, kosmetyki naturalne są przede wszystkim dla osób, które dbają o swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną.

Warto wiedzieć, że same składniki co do zasady nie powinny podrażniać, ani uczulać. Faktem jest, że kosmetyki naturalne alergizują w znacznie mniejszym stopniu. Jednakże, jeśli ktoś ma uczulenie na dany składnik, powinien bezwzględnie danego kosmetyku unikać.

Komentarze