Naiwność - przyczyny, objawy. Jak walczyć z nadmierną naiwnością?

NaiwnośćNaiwność to jedna z tych cech charakteru, które związane są z byciem dobrym, życzliwym człowiekiem ale jednocześnie mogą nam przysporzyć wielu problemów. Osoba naiwna jest dobra ale bardzo łatwowierna, wierzy innym w to, co mówią, trudno jej bronić swojego zdania. Najczęściej stara się spełnić oczekiwania innych, przez co bywa wykorzystywana. Jak naiwność może wpływać na nasze życie, jakie trudności może mieć osoba naiwna i kiedy nadmierna naiwność wymaga kontaktu ze specjalistą?

Skąd bierze się naiwność?

Naiwność, jako cecha charakteru, kojarzy się nam z małymi dziećmi, które łatwo "przekupić" słodyczami czy zabawką, aby zrobiły to, o co je prosimy. Zapewne niejeden czytający to rodzic przyznaje się sam przed sobą, że tak zrobił… Czy to wykorzystywanie naiwności dziecka? Nie, ponieważ dziecięca naiwność to normalny i naturalny etap rozwoju. To - tak jak dziecięcy egoizm - po prostu etap, który przemija. Dziecko jest naiwne nie dlatego, że takie będzie już zawsze ale dlatego, że jest dzieckiem. Każdy maluch w wielu kilku lat jest naiwny, wierzy w to, co mu powiemy, ponieważ ma za małą wiedzę, aby odnieść nasze słowa do swoich doświadczeń. Dziecko wyrasta z naiwności, zaczyna powoli analizować nasze słowa, konfrontować je z tym, co już wie i co przeżyło. Po pewnym czasie zaczyna wyrabiać sobie na wiele tematów własne zdanie, "pyskować" i już nie jest tak łatwo przekupić je czymś słodkim lub nową zabawką. To oznaka kształtowania się tożsamości oraz krystalizowania cech charakteru, jak również pewności siebie i samooceny.

Jeśli jednak dziecięca naiwność pozostanie, może stać się jedną z cech charakteru danej osoby, w zależności od przypadku: o słabszym lub silniejszym nasileniu.

Jak zachowuje się osoba naiwna?

Jakie zachowania są typowe dla osoby naiwnej? Jak funkcjonuje taki człowiek? Osoba naiwna przede wszystkim:

  • jest szczera, dobra i oddana innym;
  • jest wrażliwa, empatyczna;
  • łatwo ją zranić i skrzywdzić;
  • jest bardzo łatwowierna, łatwo ją oszukać;
  • jest mało pewna siebie;
  • łatwo ją przekonać do swojego zdania, kierować nią i manipulować;
  • może być infantylna, dziecinna, beztroska, mało odpowiedzialna.
  • Oszukiwanie - wykorzystywanie naiwności

Jaki obraz osoby naiwnej wyłania się z tych cech? Osoba naiwna jest człowiekiem dobrym, oddanym, życzliwym, chętnie pomaga innym, bardzo często jest bezinteresowna. To osoba bardzo empatyczna, wrażliwa na ludzką krzywdę, potrafi wczuć się w emocje drugiego człowieka, doskonale odczytuje jego potrzeby i zamiary. Osoba naiwna jest gotowa do poświeceń, rzadko jednak mówi o swoich potrzebach i pragnieniach. Brakuje jej pewności siebie przez co łatwo wierzy w to, co mówią inni, łatwo daje się oszukać i można nią manipulować. Bardzo często jest przez to wykorzystywana, robi coś dla innych, ale nie dostaje nic w zamian, wielu ludzi wykorzystuje jej dobro i chęć pomocy. Może to prowadzić do wielu negatywnych skutków, w tym nawet depresji osoby naiwnej.

Naiwność - jak z nią walczyć?

Chcesz spróbować walczyć ze swoją naiwnością, sprawić, że będziesz nadal osobą lubianą ale jednocześnie zadbasz o siebie i swoje potrzeby?

1. Pracuj nad pewnością siebie
Osoby naiwne bardzo często cechuje niska pewność siebie. Pracuj nad swoją samoocenę, wtedy o wiele łatwiej będzie Ci bronić siebie i swojego zdania. Pozwoli Ci to na bycie w oczach innych osobą wiarygodną ale i godną zaufania.

2. Naucz się rozpoznawać intencje innych ludzi
Jeśli cechuje Cię naiwność, na pewno jesteś człowiekiem bardzo wrażliwym i empatycznym. Teraz przychodzi pora na doskonalenie w sobie innej umiejętności, a dokładniej rozpoznawania intencji innych ludzi. Skąd wiesz, że ten człowiek ma dobre zamiary, że nie chce Ciebie wykorzystać?

Rozpoznawanie prawdziwych intencji

3. Myśl o sobie
Jesteś osobą życzliwą, dobrą, myślisz o innych, ale czy o sobie również? Pamiętaj, aby myśleć o sobie, swoich potrzebach i pragnieniach, nie rób niczego wbrew sobie! Wypisz na kartce wszystkie swoje zalety i zobacz, jak wartościową osobą jesteś. To cenne ćwiczenie dla wzmocnienia pewności siebie ale również dla przypomnienia sobie o swoich pragnieniach.

4. Ćwicz asertywność
To ważne ale jednocześnie trudne ćwiczenie: nauka odmawiania. Choć czasami trudno Ci powiedzieć "nie", warto zrobić to w trosce o samego siebie, swoje dobro oraz potrzeby. Odmawiaj asertywnie, czyli tak, aby nikogo nie skrzywdzić ale jednocześnie zaznaczyć swoje stanowisko, np. "Przykro mi, nie mogę pożyczyć Ci tych pieniędzy, ponieważ uważam, że nie potrzebujesz aż tak dużej sumy i możesz zaczekać z tym zakupem do wypłaty".

Asertywność

Nadmierna naiwność - kiedy i gdzie szukać pomocy?

Każdy z nas bywa czasami naiwny, co jednak zrobić, gdy nasza naiwność jest tak duża, że może powodować problemy w życiu osobistym i zawodowym? Najlepiej poszukać specjalistycznej pomocy, co pozwoli nam odzyskać pewność siebie i lepiej funkcjonować w relacjach z innymi. Naiwność, jako cecha charakteru, może być powodem wizyty u specjalisty. Psycholog pomoże nam uporać się z emocjami oraz znaleźć sposób na zwiększenie pewności siebie.

Autor: Monika Muzolf, psycholog

Komentarze

Naiwna
Tak, jestem naiwna, wierzę we wszystko mimo swoich 60 lat ciągle daje się oszukać, szczególnie na okazyjne promocje, pracę itp. już tyle kasy straciłam i zawsze mówię sobie to to ostatni raz. Nie potrafię sobie poradzić, przychodzi zaćmienie umysłu i klikam w "okazje".
Chybie
Sylwia, nie bądź naiwna ;). Jeżeli ktoś prosi o hajs to po odpowiedzi nie będzie pytał najczęściej czemu lub po prostu prosił się dalej. Ten argument jest dobry, nie ocenia osoby a sytuację. Każdy ma prawo do swojej opinii. Dlatego ta cała asertywność jest taka trudna. Pozdrawiam!
Sylwia
Odmawiaj asertywnie, czyli tak, aby nikogo nie skrzywdzić ale jednocześnie zaznaczyć swoje stanowisko, np. "Przykro mi, nie mogę pożyczyć Ci tych pieniędzy, ponieważ uważam, że nie potrzebujesz aż tak dużej sumy i możesz zaczekać z tym zakupem do wypłaty".
Z tym że nie jest to dobry pomysł, ponieważ z góry oceniamy sytuację drugiej osoby. To podawanie wyizolowanego przykładu bez określenia konkretnej sytuacji i uczy jedynie tego, by oceniać cudze postępowanie. A nie o to chodzi w asertywnym przekazie. Lepszym przykładem byłoby "Przykro mi, nie mogę pożyczyć Ci tych pieniędzy, ponieważ..." no właśnie, czy powinniśmy w ogóle to argumentować? nie możemy pożyczyć i koniec, to nie jest powód do tego typu stwierdzeń, ponieważ możemy wpędzić drugą osobę w poczucie winy. Reszta artykułu na plus.