Najlepsze polskie komedie, czyli śmieszne filmy polskie

Polska komediaPlanujesz spędzić wolny wieczór przed telewizorem i szukasz zabawnego filmu, który umili Ci czas? A może wspólnie czegoś szukacie? Postawcie na polskie produkcje, które potrafią rozbawić do łez! Poniżej zestawienie 20 najciekawszych, kultowych, znanych i śmiesznych polskich komedii, które warto zobaczyć (nawet kolejny raz z kolei!).

20 najlepszych polskich komedii: romantycznych, śmiesznych, starych, kultowych

1. Poszukiwany - poszukiwana (1973)
Obowiązkowa pozycja dla wielbicieli komedii, autorstwa Stanisława Barei. Stanisław Maria Rochowicz jest historykiem sztuki i pracuje w muzeum. Gdy zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież jednego z dzieł, zaczyna ukrywać się przed grążącym mu więzieniem jako… Marysia, gospodyni domowa. Jednocześnie ukradkiem maluje obraz, będący idealnym odzwierciedleniem skradzionego płótna… Zabawne dialogi oraz mnóstwo ciekawych zwrotów akcji gwarantują śmiech przed telewizorem. Doskonała kreacja nieżyjącego już Wojciecha Pokory z pewnością rozbawi do łez widzów w każdym wieku.

2. Fuks (1999)
Przepustka do kariery Macieja Stuhra: osiemnastolatek, Aleks postanowił zemścić się na pewnym człowieku… okazuje się, że to jego ojciec, gangster Bagiński. Pomaga mu piękna Sonia, sekretarka mafiosa. Każdy ruch Aleksa obserwuje policjant, w tej roli Janusz Gajos. Doskonała propozycja dla wielbicieli komedii sensacyjnych.

3. Kariera Nikosia Dyzmy (2002)
Doskonała kreacja Cezarego Pazury w tytułowej roli. Pechowy grabarz, Nikodem Dyzma, przez przypadek zostaje wzięty za sławnego dyplomatę. Przenosi się z cmentarza na salony, co rodzi wiele zabawnych perypetii.

4. Chłopaki nie płaczą (2000)
Młody skrzypek, Kuba (w tej roli Maciej Stuhr) i jego przyjaciel, nieśmiały Oskar, przez przypadek zostają wplątani w gangsterską aferę. Kuba ścigany jest przed gangsterów, a Oskar rozkochuje w sobie panienkę lekkich obyczajów.

5. Młode wilki (1995)
Kolejny film o gangach, mafii i przemycie. Bohaterami jest trzech młodych mężczyzn o ciekawych pseudonimach: Cobra, Cichy i Biedrona. Pracują dla szczecińskiego gangstera, ale nagle ich dobra passa kończy się.

6. Poranek kojota (2001)
Kuba jest zauroczony nowo poznaną piosenkarką, Noemi. Niestety, jest ona związana z Brylantem, który ma kontakty ze światkiem przestępczym. Kuba wpada w sam środek afery...

7. Miś (1980)
Film w prześmiewczy sposób ukazuje świat PRL-u. Opowiada o losach Ryszarda Ochódzkiego, prezesa klubu sportowego Tęcza.

8. Sami swoi (1967)
Pierwsza część historii o zwaśnionych rodach: rodzinie Karguli oraz Pawlaków. Okazuje się, że dzieci pokłóconych sąsiadów zakochują się w sobie… Rodzi to wiele zabawnych perypetii.

9. Nie ma mocnych (1974)
Druga część lubianej historii o Kargulach i Pawlakach. Pawlak szuka swojego następcy, który przejąłby po nim gospodarstwo. Postanawiają z Kargulem dobrze wydać za mąż jego wnuczkę, Anię, aby jej mąż kontynuował rodzinne tradycje.

10. Seksmisja (1983)
Kultowa komedia z Jerzym Stuhrem oraz Olgierdem Łukaszewiczem. Maks i Albert zostają zahibernowani. W czasie ich snu ma miejsce wojna nuklearna, mężczyźni budzą się dopiero w 2044 roku i okazuje się, że są jedynymi żyjącymi mężczyznami… Opiekująca się nimi doktora Lamia informuje ich, że geny męskie zostały zniszczone, a oni zostają od tej pory poddani wnikliwej obserwacji.

11. Vabank (1981) i Vabank 2, czyli riposta (1984)
Dwie części kultowej komedii Juliusza Machulskiego to obowiązkowe pozycje na liście każdego kinomaniaka. W pierwszej części na wolność po 6 latach wychodzi Henryk Kwinto. Okazuje się, że jego żona ułożyła już sobie życie, a wspólnik jest bogaczem… Kwinto organizuje napad na bank, o co oskarżony zostaje jego wspólnik Kramer. W części drugiej to Kramer wychodzi z więzienia i planuje zemstę na Kwincie…

12. Kogel-mogel (1988)
Kultowa komedia w reżyserii doczekała się sequelu oraz niedawno… trzeciej części! Wszystko zaczyna się jednak w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie młoda Kasia Solska zdaje egzaminy wstępne na pedagogikę. Po powrocie do rodzinnego Grabowa okazuje się, że ojciec zaaranżował jej zaręczyny z fajtłapowatym Staszkiem. Gdy Kasia dowiaduje się, że dostała się na upragnione studia, ucieka z domu w dniu ślubu, zostawiając bez słowa wyjaśnienia rodziców oraz niekochanego narzeczonego. Przybywa do Warszawy i znajduje zatrudnienie jako opiekunka Piotrusia, dziecka docenta Wolańskiego i jego żony, Barbary. W jej życiu pojawia się także przystojny absolwent SGGW, Paweł Zawada…

13. Galimatias, czyli Kogel Mogel 2 (1989)
Druga część historii następuje krótko po pierwszej: Kasia po ślubie z Pawłem zamieszkuje we wsi Brzózki, niedaleko jej rodzinnego domu. Paweł, jak i rodzice obojga stron pragną powiększenia rodziny, Kasia jednak marzy o tym, aby wrócić na studia, czym denerwuje swojego ojca, który ponownie przestał się do niej przyznawać. Gdy już traci nadzieję na kontynuowanie edukacji, w jej domu zjawia się docent Wolański z rodziną. Proponuje jej pomoc w powrocie na studia w zamian na opiekę nad Piotrusiem i babcią w trakcie rodzinnego wyjazdu. Rodzi to wiele zabawnych sytuacji.

14. Misz masz, czyli Kogel Mogel 3 (2019)
Minęło 30 lat od ostatniej części filmu. Kasia mieszka z matką w Brzózkach, jest rozwódką i dyrektorką szkoły. Nadal zaleca się do niej Staszek Kolasa. Pewnego dnia do rodzinnej wsi wraca… syn Kasi, Marcin. Przebywający w Holandii ojciec poprosił go o przysługę. W tym samym czasie w małżeństwie Wolańskich źle się dzieje, Barbara staje się sławna po wydaniu książki, Piotr wyprowadził się z domu, a docent doczekał się córki, Agnieszki. Zbieg okoliczności sprawia, że poznaje ona syna Kasi, Marcina. Zaskakujące zakończenie serii może rozbawić, ale i wzruszyć wielu wielbicieli Kogla Mogla.

15. Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1970)
Fanek Dolas to polski żołnierz, który jest przekonany, że to on jest odpowiedzialny za wybuch drugiej wojny światowej. Film składa się z kilku części.

16. Wyjście awaryjne (1982)
Zabawna komedia z Bożeną Dykiel i Krzysztofem Kowalewskim. Córka naczelniczki gminy obwieszcza matce, że spodziewa się dziecka. Zaradna kobieta angażuje mieszkańców w poszukiwania swojego przyszłego zięcia.

17. Zróbmy sobie wnuka (2003)
Przezabawna komedia z Andrzejem Grabowskim, Małgorzatą Kożuchowską, Zbigniewem Zamachowskim oraz Pawłem Delągiem. Marian Kosela prowadzi z żoną gospodarstwo rolne w samym środku miasta. Słyną z pysznych pomidorów, ale wiele osób chciałby odkupić jego ziemię… Kosela ma jednak inne zmartwienie: chce wydać za mąż swoje dzieci: beztroską Zosię oraz podrywacza Janka. Wie, że dzieci mają ogromne długi, knuje więc intrygę, która rozwiąże wszystkie jego problemy.

18. U Pana Boga za piecem (1998), U Pana Boga w ogródku (2007), u Pana Boga za miedzą (2009)
Do Królowego Mostu, niewielkiej, spokojnej wsi na Kresach przybywa młoda Rosjanka, która została okradziona na ziemiach polskich. Poznaje mieszkańców wsi, w tym księdza proboszcza, który jest autorytetem dla mieszkańców. W drugiej części do Królowego Mostu trafia najgorszy w historii absolwent szkoły policyjnej oraz… świadek koronny mafii. W trzeciej części w Królowym Moście mają odbyć się wybory.

19. Zmiennicy (1987-1988)
Serial odcinkowy w reżyserii Stanisława Barei z Mieczysławem Hryniewiczem oraz Ewą Błaszczyk w rolach tytułowych. 31-letni Jacek Żytkiewicz jest taksówkarzem i pracuje w WPT, jeżdżąc ze swoim zmiennikiem Stanisławem. Gdy zmiennik w wyniku wypadku trafia do szpitala, Jacek poszukuje jego następcy. W tym czasie Kasia Piórecka rzuca swoją dotychczasową pracę i postanawia pracować dla WPT. Niestety, zostaje odrzucona ze względu na to, że jest kobietą. Przebiera się więc za mężczyznę, przyjmuje tożsamość Mariana Koniuszko, syna swojego byłego szefa i zostaje taksówkarzem oraz… zmienniczką Jacka. Serial składa się z 16 odcinków.

20. Ranczo Wilkowyje (2007)
Na koniec propozycja dla wielbicieli serialu Ranczo: wersja kinowa, opowiadająca historię ich ulubionych bohaterów z Cezarym Żakiem w podwójnej roli wójta i księdza. Wersja kinowa nakręcona została między 2 a 3 sezonem serialu. Do wsi Wilkowyje przybywa Amerykanka polskiego pochodzenia, Lucy związuje się z Kusym, niepijącym alkoholikiem i malarzem. Do wsi przyjeżdża jednak jej były mąż.

Komentarze

Krystek
Początek Lutego 2023 roku zaowocował premierą komedii "Masz Ci Los", która opiera się na zauważeniu negatywnych emocji w każdym z nas. Komedia udana, co w przypadku polskich produkcji nie zawsze jest oczywiste. Mateusz Głowacki prezentuje nam całkiem udany film. Co prawda w komedii nie ma żadnej zaskakującej chronologii czy fabuły. Wszystko jest proste jak codzienność. Jeżeli jesteś osobą, która nie oczekuje wyszukanej narracji ale za to preferuje czarny humor, to jest to film idealny dla ciebie. Miłośnicy absurdalnego humoru też będą zadowoleni. Do tego dodaj zakopany wraz z głową rodu Bednarskich kupon Lotka, a dowiesz się, co naprawdę w duszy gra rodzinie i dalszym krewnym. Fabuła jak widać jest codzienna, tak samo jak wątki poruszane w komedii: chciwość, religijność na pokaz, a nawet zazdrość i podziały polityczne, o alkoholizmie nie wspominając. Żeby jeszcze nas nie wyciągać z codzienności komedia Masz Ci los proponuje wulgaryzmy i docinki, które zdaniem twórców charakteryzują przeciętną polską rodzinę. W ten sposób uśmiech, śmiech i identyfikacja z bohaterami ma następować na każdym kroku, podczas oglądania filmu. Polecam
Agnieszka5
Wieczorami często z mężem oglądamy filmy. Oboje lubimy podobne gatunki filmów, więc zazwyczaj łatwo dokonać nam wyboru na wieczór. Uwielbiamy dramaty, najchętniej te oparte na faktach, lub te oparte na czyjejś prozie. Lubimy też oczywiście dobrze się pośmiać, więc od czasu do czasu włączamy sobie komedie, szczególnie, kiedy czujemy, że należy nam się coś na poprawę humoru. Najczęściej wybieramy coś na Netflixie lub na Canal +. Pomimo tego, że produkowanych rocznie jest bardzo wiele filmów, oglądamy na tyle dużo, że czasami mamy wrażenie, że obejrzeliśmy już cały Netflix.
A z przytoczonych wyżej zdecydowany nr 1 to "Miś" - widziałam już tą komedią kilkanaście razy i zawsze dowiem się czegoś nowego.