Odrabiamy - recenzja

Odrabiam plOdrabianie zadań domowych nie należy do ulubionych zajęć uczniów w różnym wieku. To dla nich poświęcanie ich wolnego czasu niejako na powrót do szkoły, do tego, co czasami jest dla nich nudne lub zbyt trudne. Jak poradzić sobie z niełatwą pracą domową, jak ułatwić rozwiązywanie zadań, jak pomóc sobie w nauce i cieszyć się dobrymi stopniami, niezależnie od tego, do jakiej uczeń chodzi klasy? Nowoczesnym rozwiązaniem jest portal learningowy odrabiamy.pl, gdzie można z pomocą specjalistów rozwiązać zadania domowe, uzyskać fachową pomoc i wsparcie.

Kilka słów o portalu odrabiamy.pl

Serwis odrabiamy.pl to nowoczesna platforma learningowa, której zadaniem jest pomoc dzieciom i młodzieży w odrabianiu zadań domowych, zdobywaniu wiedzy oraz rozwiewaniu wątpliwości. Platforma dostępna jest pod adresem odrabiamy.pl ale i dostępna jest jako aplikacja na smartfony. Możliwe jest jej pobranie ze sklepu Google Play oraz AppStore, co pozwala nam mieć dostęp do serwisu o wiele częściej. Serwis posiada również swój profil na Instagramie.

Dla kogo jest portal odrabiamy.pl?

Portal z założenia ma pomagać w odrabianiu lekcji, tłumaczyć skomplikowane zadania domowe, wspierać uczniów i rozwiązywać trudności w nauce. Dedykowany jest uczniom od 1 klasy szkoły podstawowej aż do klasy maturalnej. Na portalu z pewnością wiele cennych informacji znajdą również rodzice i nauczyciele.

Portal odrabiamy.pl - konstrukcja

Jak skonstruowany jest portal learningowy odrabiamy.pl? jego forma jest bardzo prosta, co znacznie przyspiesza uczniom zdobywanie wiedzy oraz odszukanie pożądanych informacji. Menu portalu składa się z kilku zakładek, zlokalizowanych na górze strony.

Pierwsza z nich to "Książki". W tej zakładce znajdziemy dwie kolejne, pierwsza z nich to "Moje książki", gdzie można zapisywać podręczniki. Druga zakładka pozwala wyszukiwać konkretne książki do różnych przedmiotów. Książki można wyszukiwać po tytule lub numerze ISBN. Podręczniki, znajdujące się w bazie portalu, podzielone zostały na kategorie tematyczne, czyli przedmioty. W serwisie znajdziemy wiele podręczników do matematyki, języka polskiego, języków obcych, historii, geografii, biologii, chemii, fizyki, przyrody, WOS-u, a nawet edukacji wczesnoszkolnej. Znajdują się tam również książki, przygotowujące do egzaminu na koniec klasy 8 oraz matury. Gdy znajdziemy w bazie interesującą nas książkę, otwieramy ją wirtualnie i… mamy dostęp do rozwiązanych zadań, wytłumaczonych tematów. To niezwykła baza wiedzy dla każdego ucznia, zwłaszcza takiego, który ma problemy z nauką konkretnych przedmiotów.

Kolejna zakładka na portalu do "Pytania i odpowiedzi", niezwykle pomocna i bardzo wartościowa. To miejsce, gdzie można z powodzeniem zadać nurtujące nas pytania i czekać na odpowiedź innych. W ten sposób można szybko dowiedzieć się tego, co potrzebujmy, bez konieczności przeszukiwania wielu stron internetowych. Można także sprawdzić, czy udzieliliśmy dobrej odpowiedzi na teście, uzyskując ją od ekspertów i innych użytkowników za pośrednictwem portalu.

Pytania podzielone są na dwa poziomy:

 • szkoła podstawowa
 • szkoła ponadpodstawowa

Pytania możemy wyszukiwać za pośrednictwem otwartej wyszukiwarki ale i kategorii, czyli poszczególnych przedmiotów szkolnych. Jak zadać pytanie? możemy na przykład wpisać do wyszukiwarki frazę: "średniowiecze, Polska", "Królowie Polski", "II wojna światowa, Żydzi" lub na przykład równanie z matematyki czy zadanie z fizyki, którego nie potrafimy rozwiązać.

Kolejna zakładka do "Premium" czyli płatny dostęp do wielu udogodnień w serwisie. Za drobną opłata kilkunastu złotych za miesiąc możemy mieć dostęp do szerokiej bazy wiedzy, opracowań zadań domowych, prac ale i zadań egzaminacyjnych, w tym maturalnych. Możemy wykupić dostęp do płatnej części serwisu dla szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej.

Ostatnia zakładka do "Wiedza", która przekierowuje nas do bloga portalu, który staje się godną zainteresowania bazą wiedzy w postaci ciekawych artykułów z wielu dziedzin.

Odrabiamyrazem.pl - baza praktycznej wiedzy

Portalowy blog zatytułowany jest odrabiamyrazem.pl i stanowi pokaźne źródło wiedzy na różne tematy. Znajdziemy tam ciekawe artykuły dla uczniów różnych klas.

Uczniowie szkoły podstawowej mogą dowiedzieć się m.in.:

 • Jak opisać dzieło sztuki? (język polski)
 • Czym jest odbicie lustrzane? (chemia)
 • Jak napisać wpis na logu po angielsku? (j. angielski)
 • Jak prawidłowo pisać pismem technicznym? (technika)
 • Na uczniów szkół ponadpodstawowych również czekają interesujące artykuły, m.in.:
 • Jak organizm reaguje na ciepło? (biologia)
 • Czym jest fizyka jądrowa? (fizyka)
 • Czym są ruchy górotwórcze? (geografia)
 • Jak napisać dobry artykuł po angielsku? (j. angielski)
 • Czym są ciągi arytmetyczne i logarytmy? (matematyka)
 • Jak prowadzić rozmowy negocjacyjne? (podstawy przedsiębiorczości)
 • Kim był Bolesław Krzywousty? (historia)
 • Skąd się wzięło pojęcie państwa? (WOS)

Kolejna porcja artykułów to przydatne teksty poradnikowe, znajdujące się w kategorii "Efektywna nauka". Możemy tam znaleźć artykuły na temat tego:

 • Jak efektywnie zarządzać swoim czasem?
 • Co musimy wiedzieć przed egzaminem maturalnym?
 • Jak pokonać stres przed egzaminem?
 • Jak tworzyć skuteczne notatki, z jakich łatwo się uczyć do testów?
 • Jak myśleć bardziej kreatywnie?
 • Jak skrócić czas odrabiania lekcji?
 • Jak wybrać szkołę średnią/studia wyższe?

Poznamy również proste tricki do nauki języków obcych oraz dowiemy się, jak myśleć kreatywnie, szybciej czytać oraz poznamy skuteczne metody na zapamiętywanie informacji. Znajduje się tam również wiele ciekawych informacji o tym, co wpływa na efektywną naukę, w tym odpowiednia dieta czy sen, jako regeneracja organizmu. Jak widać, blog portalu jest wyposażony w wiele ciekawych artykułów, które z pewnością warto przeczytać. Choć nie dotyczą one stricte przedmiotów, poruszają bardzo istotne tematy, które mogą nam pomóc w organizacji nauki.

Kolejna kategoria artykułów dotyczy egzaminów, a dokładniej egzaminu ósmoklasisty oraz maturalnego. W tej kategorii uczniowie kończący szkołę podstawową oraz przygotowujący się do egzaminu dojrzałości mogą zapoznać się z wymaganiami egzaminacyjnymi ale również rozwiązanymi arkuszami z poprzednich lat. Artykuły stanowią solidną bazę wiedzy dla młodych ludzi, stresujących się przed tymi ważnymi testami.

Ostatnia zakładka na blogu zatytułowana została "Czy wiesz, że…". Obejmuje zbiór artykułów tematycznych, ciekawostek na różne tematy, które mogą rozbudzić zainteresowania młodych ludzi. Dowiemy się między innymi:

 • Dlaczego krowy w Indiach są święte?
 • Jakie niemieckie wynalazki zmieniły świat?
 • Jaka jest symbolika ozdób świątecznych?
 • Skąd się wzięły żelki?
 • Jakie zwyczaje świąteczne panują w różnych krajach?
 • Kilka słów o leworęczności
 • Czym są i co wyrażają emotikony?

Na blogu znajdują się również ciekawe teksty na temat różnych krajów, np. Czech, Australii czy Islandii. W ten przyjemny sposób możemy więc poszerzyć swoją wiedzę na różne tematy.

Zalety i wady portalu odrabiamy.pl

Portal odrabiamy.pl istnieje w sieci od kilku lat, przez ten czas baza wzbogaciła się o około… 0,5 miliona zadań i ćwiczeń z różnych przedmiotów oraz setki artykułów dla zaciekawionych czytelników. Co stanowi największą zaletę serwisu? Z pewnością to, że jest dostępny dla każdego i proponuje ciekawe i nowatorskie metody pomocy w nauce. Wiele osób, zwłaszcza uczniów z trudnościami w nauce i zaległościami może za jego pośrednictwem pomóc sobie w nadrobieniu braków. Portal może zastępować korepetycje, pomoc koleżeńską czy rodzicielską. Po drugie, serwis jest czytelnie zaprojektowany, korzystanie z niego jest przyjemnością. Po trzecie, odrabiamy.pl stanowi bazę wiedzy pedagogicznej i psychologicznej dla uczniów, mogą oni znacznie poprawić swoją efektywność uczenia dzięki zawartym w artykułom cennym wskazówkom i poradom.

Czy tak nowoczesny i ciekawie skonstruowany portal może mieć więc jakieś wady?

Sam w sobie serwis jest stworzony bardzo profesjonalnie i prezentuje innowacyjne podejście do nauczania i pomocy w nauce młodym ludziom. Jedynym problemem może być zbyt mechaniczne korzystanie z serwisu przez uczniów i oddawanie wszystkiego w ręce specjalistów. Portal powstał aby pomagać w odrabianiu lekcji, a nie w wyręczaniu uczniów. Warto więc pilnować się i korzystać z serwisu mądrze, wspierając się w odrabianiu lekcji, korzystając z porad i wskazówek specjalistów.

Rodzice powinni pamiętać o tym, że odrabiamy.pl jest portalem dla uczniów w różnym wieku ale również dla nich. Warto korzystać z ciekawych artykułów dla rodziców, zamieszczonych w serwisie. Można się z nich wiele dowiedzieć oraz uzyskać porady, jak pomóc naszym pociechom w nauce. Wsparcie na portalu znajdują również nauczyciele. Wspierajmy młodych ludzi w nauce i dążeniu do wiedzy. Pomagajmy im w rozwijaniu zainteresowań, zdobywaniu wiedzy i rozbudzajmy ciekawość otaczającym światem. Jak głosi cytat Dantego, znajdujący się na portalu: "Ważne jest, by nigdy nie przestać pytać. Wielki płomień rodzi się z małej iskry".

Komentarze