Cytaty o dzieciach

Cytaty o dzieciachDzieci są wyjątkowe, a bycie rodzicem to najtrudniejsza i najciekawsza przygoda, jaką możemy w życiu przeżyć. Jeśli i dla Ciebie dziecko jest cudem i prezentem od losu, z pewnością przypadną i do gustu piękne aforyzmy o dziecku, które mogą stać się Twoim życiowym mottem.

Posiadanie dziecka jest wyjątkowym darem i doskonale wie o tym każdy rodzic: wszystko zaczyna się od radosnej nowiny o ciąży, następnie ma miejsce pełne wrażeń oczekiwanie na nowego członka rodziny, wzruszające pierwsze spotkanie, po którym następują dni pełne emocji, miłości ale i wyrzeczeń. dziecko każdego dnia się zmienia, uczy czegoś nowego. My z kolei uczymy się naszego dziecka: codziennie na nowo.

Poniżej 10 pięknych cytatów o dzieciach, które z pewnością Cię zainspirują i sprawią, że spojrzysz na swoje pociechy z jeszcze większym wzruszeniem lub zapragniesz mieć dziecko, jeśli jeszcze nie jesteś rodzicem.

"Kiedy śmieje się dziecko - śmieje się cały świat"
Janusz Korczak
Pisarz, Janusz Korczak, pięknie mówił o dzieciach. Pierwszy jest cytat, który w prosty sposób oddaje to, czym dla rodzica jest śmiech czy nawet uśmiech jego dziecka. Młodzi rodzice w napięciu wyczekują tych pierwszych, wspaniałych uśmiechów swojej kilkumiesięcznej pociechy, gdy dziecko bowiem już się do nich uśmiechnie: mija im całe zmęczenie oraz rozdrażnienie. Uśmiech dziecka ma wielką moc, potrafi poprawić nastrój, uspokoić ale i pokazać, jak wiele dla niego znaczymy. Dzieci śmieją się szczerze, są niewinne i bardzo ufne. I na tym właśnie polega ich wyjątkowość. Poza tym, każdy z nas powinien zastanowić się nad tym, kiedy ostatnio śmiał się szczerze: jak dziecko.

"Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie - naucz. Jeśli nie wie - wytłumacz. Jeśli nie może - pomóż"
Janusz Korczak
Kolejny aforyzm tego samego autora. W piękny i ciekawy sposób odnosi się on do rodziców i opiekunów tłumacząc, jak powinni organizować proces wychowania swoich dzieci. Już na samym początku cytatu mówi on, że dziecko chce być dobre i jest tak w istocie. Dzieci cechują się naiwnością oraz szczerością, nie mają zamiaru postępować źle, jeśli coś robią niepoprawnie to dlatego, że inaczej nie potrafią. Korczak uwrażliwia, abyśmy uczyli dzieci tego, co im potrzebne i czego nie potrafią (np. jak zawiązać sznurowadło), tłumaczyli im to, czego nie wiedzą (np. jak zachować się na pogrzebie), a jeśli widzimy, że pociecha z czymś sobie nie radzi: pomóżmy jej (np. ubrać kurtkę). To naszym zadaniem jako rodziców i opiekunów jest kształcić dziecko w każdej sferze jego życia.

"Nie oczekuj, że Twoje dziecko będzie takie, jakim Ty chcesz, żeby było. Pomóż mu stać się sobą, a nie Tobą"
Janusz Korczak
Jeszcze jeden cytat Janusza Korczaka, w tym wypadku pięknie mówi on o tym, jak wychowywać dziecko, a dokładniej: jak go nie wychowywać. Nie należy bowiem tworzyć z dziecka niejako swojego sobowtóra. Owszem, warto opowiadać dziecku, jacy my byliśmy w dzieciństwie, o czym marzyliśmy, co było dla nas ważne, w co lubiliśmy się bawić. Wychowanie jednak powinno być ukierunkowane na pomoc dziecku w dokonywaniu wyborów i w staniu się tym, kim ono chce być. To nasz syn czy córka najlepiej wie, jaki chce być, do czego dąży: na każdym etapie rozwoju. I w tym momencie rodzice powinni porzucić niespełnione ambicje o byciu lekarzem czy prawnikiem i pod żadnym pozorem nie wtłaczać w nie swojego dziecka. Jeśli pociecha chce zostać mechanikiem czy nauczycielką i jest to jej wielkie marzenie, naszym rodzicielskim zadaniem jest udzielenie dziecku wsparcia.

"Dziecko to uwidoczniona miłość"
Novalis
Piękny i jakże wymowny cytat, który z pewnością trafi do każdego, młodego rodzica. W ich życiu po pojawieniu się dziecka - ma miejsce prawdziwa rewolucja, już nie są sami, ale między nimi pojawił się ktoś jeszcze: lub lepiej - obok nich. To mały człowiek, który został stworzony z ich miłości. Teraz to uczucie przybrało namacalne kształty: jest człowiekiem i to jest wspaniałym, pełnym emocji przeżyciem dla każdego, świeżo upieczonej matki czy ojca.

"Człowieka, który patrzy w oczy dziecka, uderza przede wszystkim ich niewinność: owa przejmująca niezdolność do kłamstwa, do zakładania maski, czy chęci bycia kimś innym, niż jest"
Anthony de Mello
Dłuższy, ale jakże piękny cytat, idealny może nie tyle na motto życiowe, co na złotą myśl, którą zapiszemy w kalendarzu. Autora zainteresowały oczy dziecka, co dosłownie można brać za naturę małego człowieka, skupił się on na dziecięcej szczerości i niewinności - o czym była mowa już wcześniej. Te piękne słowa upewniają nas w tym, że dziecko nie kłamie, nie udaje nikogo, jest aż do bólu szczere i niewinne, nie należy więc widzieć w nim winowajcy złego zachowania. Dziecko nie popełnia błędów, ono o prostu wykonuje coś źle, ponieważ dopiero się uczy. Nikogo przy tym nie udaje. Nie oszukujmy się, w dzisiejszych czasach każdy nieco ubarwia rzeczywistość, np. prezentując się na piaszczystej plaży na profilu społecznościowym. Wstydzimy się czasem szarej rzeczywistości. I to właśnie od dzieci powinniśmy uczyć się tej szczerości i naiwności, która w pewnych momentach mogłaby nam pomóc pokazać swoją prawdziwą twarz.

"Spokojne dzieciństwo pozwoli dzieciom patrzeć z ufnością na życie i na dzień jutrzejszy"
Jan Paweł II
Ciekawy cytat Jana Pawła II, traktujący o okresie dzieciństwa, tak istotnego dla każdego, młodego człowieka. To właśnie w tym czasie ma miejsce nauka norm i wartości oraz przygotowanie do życia. Czas dzieciństwa jest, z punktu widzenia psychologii, niezwykle ważny dla każdego dziecka i później dorosłego człowieka: spokojne i szczęśliwe dzieciństwo sprawia, że dziecko wyrasta na spokojnego i szczęśliwego człowieka, ma wiele dobrych wspomnień związanych z domem rodzinnym i wie, jaką rodzinę pragnie stworzyć w przyszłości. Jeśli w okresie dzieciństwa dziecko przeżywa coś traumatycznego, np. jest ofiarą przemocy czy rodzice zaniedbują je emocjonalnie, w dorosłym życiu może powtarzać ich błędy.

"Za każdym razem gdy na świat przychodzi dziecko, świat jest tworzony od nowa"
Jostein Gaarder
Kolejny cytat odwołuje się do momentu narodzin dziecka, tak wyjątkowego dla każdego rodzica, zarówno rodzącej kobiety, jak i jej partnera. Powitanie na świecie maluszka to chwila tak podniosła i wzruszająca, że wszystko przestaje dla nas istnieć, świat niejako rozpoczyna się od nowa, od nowa rozpoczyna się nasze życie, teraz już nie we dwoje - ale we troje: dziecko na zawsze pozostanie częścią nas.

"Dzieci są skrzydłami człowieka"
Przysłowie arabskie
Proste przysłowie arabskie w piękny sposób opisuje rolę dzieci w naszym życiu: porównuje dziecko do skrzydeł, a doskonale wiemy, do czego skrzydła służą: do latania, unoszenia się, do bycia lekkim, wolnym, szczęśliwym. I właśnie tak czujemy się, mając dziecko: naprawdę wyjątkowo.

"Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, ciągle być czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił tego, czego pragnie"
Paolo Coelho
Autor w prosty i wyjątkowo ciekawy sposób opisuje, co do naszego życia wnoszą dzieci. Według niego uczą nas trzech rzeczy. Pierwsza z nich to szczera radość bez wyraźnego powodu: dziecko cieszy się często ze wszystkiego, nawet z tego, że widzi rodzica, który wrócił z pracy. Jego radość jest tak szczera, że aż piękna. Po drugie: ciągle zajmować się czymś ważnym - dziecko cały czas się uczy i większość czasu coś robi: bawi się, rysuje, rozmawia. Każda aktywność jest dla niego cenną lekcją. Warto czerpać z nich przykład i poświęcać się wszystkiemu, co robimy i przede wszystkim - widzieć w tym sens. Po trzecie: każde dziecko może nas nauczyć domagać się z całych sił tego, czego chce, np. niemowlak sygnalizuje nam swoje potrzeby płaczem i zwykle ustępuje on, gdy spełnimy jego prośbę, np. nakarmimy dziecko lub zmienimy mu pieluszkę. Uczmy się tego od dzieci, walczmy o to, co jest dla nas ważne i realizujmy swoje cele i pragnienia.

"Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym"
Phil Bosmans
I na koniec wspaniały cytat o tym, kim jest dziecko. Dla każdego rodzica jego pociecha jest cudem: jest wyjątkowa, wspaniała, ładna, mądra i sprawia, że zmienia się jego cały świat. Nawet jeśli dziecko nas zdenerwuje, np. jest niegrzeczne, nie słucha nas, odpyskuje nam: i tak kochamy je najbardziej na świecie i wybaczymy mu to, co zrobiło źle.

Po przeczytaniu powyższych cytatów, z pewnością każdy rodzic z rozczuleniem spojrzał na swoje pociechy, a osoba bezdzietna zapragnęła posiadać własne potomstwo. Pamiętajmy również, że każdy z nas jest dzieckiem, być może powyższe cytaty okażą się inspirujące również dla naszych rodziców.

Komentarze