Cytaty z piosenek - o miłości, życiu, tęsknocie, motywacji

Cytaty wzięte z piosenek o życiu, przemijaniu, miłości, tęsknocie Słuchanie muzyki jest dla wielu z nas relaksem, przyjemnością, dla innych wręcz pasją. Miłe dla ucha dźwięki to tylko część tej magii, istotą są najczęściej słowa: pewne historie, które nas ciekawią i motywują. Poniżej garść pięknych cytatów z piosenek z kilku kategorii: o miłości i tęsknocie, życiu i przemijaniu oraz inspirujących myśli, które mogą stać się życiowym mottem.

1. Cytaty z piosenek o miłości i tęsknocie

Pierwsza grupa dotyczy ważnych uczuć: miłości oraz innych z nią związanych: szczęścia, ale i tęsknoty. Zapewne znane są nam całe utwory, których słuchamy w różnych momentach naszego życia.

"Tęsknię za Tobą"
Verba
"Tęsknię za Tobą, nie mogę tak,
życie bez Ciebie to nie mój świat.
Czekam na Ciebie, wciąż będę tu,
Proszę wróć."

Polska, znana hip-hopowa grupa ma na swoim koncie wiele ciekawych utworów o życiu, przyjaźni, ale i miłości. Należy do nich piosenka "Tęsknię za Tobą". Ukazuje ona trudniejszą stronę tego uczucia, związaną z cierpieniem i tęsknotą. Cytat traktuje o tym, jak trudne jest życie bez ukochanej osoby, jak bardzo pragniemy jej powrotu.

"Zanim pójdę"
Happysad
"Miłość to żaden film w żadnym kinie, ani róże, ani całusy małe, duże,
ale miłość kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze..."

Kolejna piosenka polskiego zespołu, tym razem jest to Happysad. Piękny i radosny utwór o miłości, który w pogodny sposób przekazuje nam, czym jest miłość. Powyższy cytat mówi o tym, że miłość to nie tylko drobne gesty, ale przede wszystkim bycie obok ukochanej osoby, wspieranie jej w każdej chwili, również momentach trudnych.

"Za szkłem"
Bracia Cugowscy
"Cały mój świat znika za szkłem.
I gdy nie ma Ciebie niewiele wart.
Każdy mój dzień, bo nie ma Ciebie.
Cały mój świat znika za szkłem, gdy nie ma Ciebie.
Niewiele wart każdy mój dzień, bo nie ma Ciebie."

O miłości śpiewają również bracia Cugowscy. Pierwszy utwór, który warto zacytować, nosi tytuł "Za szkłem". Opowiada o tym, jak niewiele warte jest życie bez ukochanej osoby, czujemy się, jakbyśmy żyli za szybą, a dni mijały niezauważone.

"Kto nie kochał"
Bracia Cugowscy
"Kto nie kochał nie wie nic
Kto nie kochał tylko drwi
Kto nie słyszał tych dwóch słów
Nie rozumie co to ból"

Kolejny cytat z twórczości braci Cugowskich. Tym razem muzycy zwracają naszą uwagę na fakt, że życie bez miłości jest puste i pozbawia nas wielu emocji ale i doświadczeń. Tak naprawdę ból i cierpienie są wpisane w miłość i ich doświadczanie jest naturalne, pozwala nam docenić miłość i to, że kogoś kochamy.

"Kiedy tylko spojrzę"
Sylwia Grzeszczak
"Już wiem,
Kiedy tylko spojrzę
W Twych oczach jest to wszystko
Czego szukam"

Piękny cytat z piosenki Sylwii Grzeszczak również traktuje o miłości i to uczuciu bardzo silnym, głębokim. Liryczna metafora może stać się symbolem wielu historii miłosnych, bardzo często bowiem to właśnie najpierw w spojrzeniu zauważamy miłość, która jeszcze nie została wypowiedziana słowami…

2. Cytaty z piosenek o życiu i przemijaniu

Poniżej ciekawe cytaty o życiu, jego różnych barwach, ale i przemijaniu, zmianach, które czekają na każdego z nas. Zapewne poniższe cytaty, jak i całe piosenki staną się dla wielu z nas ciekawą inspiracją oraz sprawią, że poczynimy ciekawe refleksje nad własnym życiem.

"W górę patrz"
IRA
"W górę patrz, żeby mocno żyć
W górę patrz, wciąż przed siebie idź
Każdy dzień jest od dzisiaj twój"

Zespół IRA nagrał wiele piosenek: o życiu, miłości i właśnie przemijaniu. Utwór "W górę patrz" mówi właśnie o upływie czasu, o tym, że warto żyć naprawdę, cieszyć się z każdego dnia oraz realizować swoje marzenia.

"Photograph"
Nickelback
"Every memory of looking out the back door
I have the photo album spread out on my bedroom floor
It's hard to say it, time to say it
Goodbye, goodbye"

Tym razem utwór zagraniczny, a dokładniej znany szlagier kanadyjskiej grupy Nickelback. Muzycy wspominają w nim swoje dzieciństwo i młodość, a teledysk kręcony jest w ich rodzinnym mieście. Piosenka stała się okazją do przypomnienia słuchaczom, jak ważne są wspomnienia. Tak, jak w cytacie: są one drzwiami do przeszłości, każde z nich wiąże się z jakimiś chwilami z naszego życia i czasami trudno jest uzmysłowić sobie, że tamte momenty już nie wrócą.

"Nic nie może przecież wiecznie trwać"
Anna Jantar
"Nic nie może przecież wiecznie trwać,
Co zesłał los, trzeba będzie stracić.
Nic nie może przecież wiecznie trwać,
Za miłość też przyjdzie kiedyś nam zapłacić"

Tym razem klasyka, a dokładniej cytat z utworu Anny Jantar. Jak poprzednie traktuje o przemijaniu, ulotności chwil. Autorka uwrażliwia nas, że nic nie trwa wiecznie, że tak naprawdę wszystko kiedyś stracimy. Może być to cenną lekcją oraz próbą zwrócenia się w stronę wartości duchowych.

"Wszystkiego na raz"
Liber i Natalia Schroeder
"Nie uda nam się mieć wszystkiego na raz,
Coś kończy się żeby coś mogło trwać,
Ta brakująca część ukryta tu gdzieś,
Do pełni szczęścia brak nam jej"

Tym razem duet młodych polskich muzyków, którzy również w bardzo ciekawy sposób śpiewają o życiu i przemijaniu chwil. W piosence przypominają nam, że nie można mieć wszystkiego, że bardzo często przychodzi kres czegoś, aby mogło zacząć się coś innego i to nie tylko w sensie związków. Tak naprawdę zawsze będzie nam czegoś brakować, ale właśnie tego rodzaju tęsknota pozwala nam iść dalej, doskonalić się i stale szukać swojego szczęścia.

"Zaklęty krąg"
Bracia Cugowscy
"I na końcu szarym
Zostajemy sami
Z rachunkami krzywd i pięknych chwil
Każda prawda z nami bawi się słowami
Których w sobie nie ma po co kryć"

Powracamy do twórczości braci Cugowskich, którzy w piosence "Zaklęty krąg" zwracają naszą uwagę na to, że w pewnym momencie naszego życia zostajemy sami z tym, co przeżyliśmy i czego doświadczaliśmy. Przyjdzie nam się z tym zmierzyć, warto więc odpowiednio wcześniej poczynić odpowiednie refleksje.

"Dziwny jest ten świat"
Czesław Niemen
"Dziwny jest ten świat,
gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła.
I dziwne jest to, że od tylu lat
człowiekiem gardzi człowiek."

Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć nieśmiertelnej klasyki, czyli twórczości Czesława Niemena. W piosence "Dziwny jest ten świat" zwraca on naszą uwagę na to, że w świecie wiele jest negatywnych stron, za najbardziej bolesną uważa on pogardę miedzy ludźmi, ale i inne, trudne emocje, w tym zazdrość, złość, frustrację.

"On my way"
Mans Zelmerlow
"I'm on my way
I'm getting closer everyday
To where I'm supposed to be
I know it's only a question of time
If anyone's asking just tell them that I'm on my way"

Ponownie utwór zagraniczny, w ciekawy sposób ukazujący motyw drogi: autor przestawia swoje życie jako bycie w ciągłej drodze, zmierzanie do miejsca, w którym chce być. Okupione jest stałą wędrówką, dążeniem do celu.

"Szczęśliwej drogi już czas"
Ryszard Rynkowski
"Szczęśliwej drogi już czas
Mapę życia w sercu masz
Jesteś jak młody ptak"

O życiu i przemijaniu śpiewał również Ryszard Rynkowski autor w piosence "Szczęśliwej drogi już czas". Zachęca on do życiowej wędrówki, wskazuje, że każdy z nas zna drogę, ma ją bowiem w swoim sercu.

"In the end"
Linkin Park
"I tried so hard And got so far
But in the end It doesn't even matter
I had to fall To lose it all
But in the end It doesn't even matter"

I na koniec dwa utwory zagraniczne, pierwszy z nich to piosenka zespołu Linkin Park. Warto zastanowić się nad przesłaniem z niej płynącym: chociaż całe życie tak ciężko pracujemy to na jego końcu to wszystko i tak nie będzie miało żadnego znaczenia, ani to, ile razy upadniemy ani to, jak wiele posiadamy.

"If today was your last day"
Nickelback
"If today was your last day and tomorrow was too late
Could you say goodbye to yesterday?
Would you live each moment like your last?"

A teraz ponownie zespół Nickelback. W tym utworze mowa o tym, jak byśmy się zachowali wiedząc, że obecny dzień byłby dniem ostatnim, czy umielibyśmy docenić swoje życie i czas, jaki nam pozostał?

3. Cytaty o sobie, myśli inspirujące, aforyzmy, motta

Poniżej ostatnia garść cytatów z piosenek polskich i zagranicznych. Dotyczą one najczęściej as samych, są to myśli inspirujące dla nas, które z powodzeniem mogą stać się ciekawym aforyzmem czy życiowym mottem.

"Długość dźwięku samotności"
Myslovitz
"I nawet kiedy będę sam,
nie zmienię się, to nie mój świat,
przede mną droga, którą znam,
którą ja wybrałem sam."

Tą grupę cytatów rozpoczyna piosenka grupy Myslovitz. To cenne słowa dla każdego z nas: warto zawsze być sobą, robić wszystko, aby czuć się dobrze w swoim ciele, akceptować siebie i podążać w życiu samodzielnie obraną drogą.

"Za to, co mam"
Jacek Stachursky, Mateusz Mijał
"Za to co mam
Za to co było
Za to co jeszcze mogę mieć
Dziękuję ci - za twoja miłość
Za to, że jesteś obok mnie"

Piękny, melodyjny utwór polskiego duetu artystów. Panowie zwracają naszą uwagę na powinność bycia wdzięcznym za to, co mamy, a szczególnie na wdzięczność ludziom, którzy są wokół nas i sprawiają, że nasze życie jest tak wyjątkowe.

"Love my life"
Robbie Williams
"I love my life
I am powerful I am beautiful I am free
I love my life
I am wonderful I am magical I am me
I love my life"

Znany angielski wokalista również ma na swoim koncie wiele inspirujących utworów. Należy do niego "Love my life", w którym znajdują się motywujące dla każdego z nas słowa. warto je codziennie powtarzać: kocham swoje życie, jestem osobą silną, piękną, wolną, itp.

"Małe rzeczy"
Sylwia Grzeszczak
"I będzie jak dawniej
Przestańmy się spieszyć
Zacznijmy od nowa
Od tych małych rzeczy"

Kolejny cytat z utworów Sylwii Grzeszczak. Ta piosenka wskazuje nam zwracać uwagę na małe rzeczy, niewielkie dla nas kwestie, pozornie tylko drobiazgi, które sprawią, że zaczniemy doceniać życie w pełnym jego znaczeniu.

"Teraz Ty"
Liber i Natalia Schroeder
"(…) wierzyć zacznij i z tą wiarą wróć do gry
Twoje wielkie zmiany są możliwe, wciśnij tylko start
A teraz Ty rzucasz karty na stół
Świat należy do Ciebie tylko teraz i tu"

Na koniec piękny utwór polskich artystów, słowa te powinien zapamiętać każdy z nas. Warto wierzyć w siebie i zrozumieć, że to każdy z nas kreuje swoje życie. Nasz świat należy do nas samych i warto z tego korzystać każdego dnia.

Komentarze