Cytaty o śmierci i przemijaniu - śmierci bliskich osób i własnej

Cytaty o śmierciŚmierć to temat niezbyt przyjemny, dla wielu z nas straszny, okrutny, a dla innych tajemniczy i intrygujący. Jakbyśmy jednak śmierci nie postrzegali i jak bardzo byśmy chcieli o niej nie myśleć, jest ona wpisana w nasze życie, czy jako strata osób bliskich, przyjaciół, znajomych czy finalnie nasza własna.

Czy musimy myśleć o śmierci, mówić o niej? Zamartwiać się nią? Oczywiście, że nie, naszym zadaniem jest cieszenie się życiem, celebrowanie każdego dnia.

Poniżej znajduje się 15 inspirujących cytatów o śmierci, które przypomną nam o tym, że śmierć kiedyś nadejdzie, a my do tej pory powinniśmy doceniać każdy dzień życia.

"Sposób, w jaki spędzasz każdy kolejny dzień, kiedyś zsumuje się w sposób, w jaki spędziłeś życie"

Susan Wiggs
Piękny cytat o tym, jak ważny jest w życiu każdy dzień. Żyjąc z dnia na dzień bardzo często tego nie doceniamy: wagi jednego dnia, konkretnej chwili. Tak naprawdę jednak każdy dzień, każdy moment jest ważny. To właśnie suma tych momentów jest naszym życiem - historią jedyną w swoim rodzaju, wyjątkową i niepowtarzalną. Doceniajmy wiec każdy dzień, starajmy się go przeżyć jak najlepiej. Po pewnym czasie te chwile będą już tylko wspomnieniami.

"Bliskość śmierci zawsze sprawia, że staramy się żyć lepiej"

Paulo Coelho
Niezastąpiony Paulo Coelho, dla wielu mistrz zaskakujących i inspirujących cytatów, które są zazwyczaj cytatami z jego książek. Powyższy cytat cenionego pisarza jest znakomitym aforyzmem dla każdego z nas. Zastanówmy się, ile jest w tych słowach prawdy? Czy to nie bliskość i nieuchronność śmierci sprawia, że zaczynamy doceniać to, co mamy i żyć jak najlepiej? Dbajmy o to, by doceniać życie każdego dnia.

"Zazwyczaj widmo śmierci sprawia, że bardziej szanujemy życie"

Paulo Coelho "Alchemik"
Kolejny cytat tego samego autora: bardzo podobny i również doskonały jako życiowe motto.

"Bóg widzi śmierć inaczej niż my. My widzimy ją jako ciemny mur, Bóg - jako bramę"

Walter Flex
Ciekawy aforyzmy, idealny dla ludzi pobożnych, ale nie tylko. Wielu z nas wierzy, że po śmierci coś lub ktoś na nas czeka, czy to Bóg? To już indywidualna sprawa każdego z nas. Wiele zależy od tego, jak samą śmierci postrzegamy. Jeśli wierzymy, że po niej "coś" jest, przestajemy ją wiedzieć jako koniec, czyli mur z cytatu. Staje się właśnie bramą, wejściem do innego świata, czy lepszego?

"Kiedy przychodzi śmierć, dobra tego świata tylko przeszkadzają. Nie zabierzemy ich ze sobą"

Jan Maria Vianney
Francuski duchowny i mistyk również ciekawie wypowiedział się na temat śmierci. To bardzo cenny cytat dla każdego, kto podąża za dobrami materialnymi. Pamiętajmy, że możemy się cieszyć nimi jedynie tu i teraz, kiedy żyjemy. Po śmierci możemy jedynie przekazać je dzieciom, potomnym. Z tego świata nie zabierzemy niczego, czy warto więc za wszelką cenę dążyć do bogactwa zamiast cieszyć się dniami, które są nam dane? Może lepiej spędzić te chwile z najbliższymi?

"Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"

Ksiądz Jan Twardowski
Cytat, który zna chyba każdy z nas: piękne słowa księdza Jana Twardowskiego przypominają nam, aby doceniać obecność bliskich, spędzać z nimi czas, nie marnować na kłótnie… Nigdy nie wiadomo, ile chwil będzie nam dane jeszcze razem przeżyć - wszystko w życiu przemija.

"Na starość już się tak nie boję śmierci jak wtedy, gdy byłem w pełni życia"

Adam Boniecki
Trafny cytat, ukazujący nasz stosunek do śmierci w poszczególnych etapach życia. Ludzie młodzi obawiają się śmierci, nie chcą umierać, ale cieszyć się życiem i jest to zupełnie zrozumiałe. Mają siłę, energię, plany, marzenia - chcą się realizować. Osoby dojrzałe, które już doświadczyły życia w pełnym jego wymiarze, inaczej spoglądają na śmierć. Nie tyle się z nią godzą, co rozumieją, że ona niedługo nadejdzie.

"Własną śmierć, jeśli się o niej w ogóle rozmyśla, traktuje się z największym szacunkiem. Jak coś jedyne i wyjątkowe. Tak jak jedyne i wyjątkowe jest dla każdego własne życie. Każdy jest przekonany, że jego śmierć będzie końcem świata. Nie wierzy, że będzie to koniec tylko i wyłącznie jego świata"

Janusz Leon Wiśniewski
Ciekawy i na pierwszy rzut oka dość trudny do zrozumienia cytat znanego autora. Co miał na myśli? Przede wszystkim to, że śmierć dla każdego z nas oznacza coś innego. Pamiętajmy jednak, że każda śmierć jest końcem życia: tej jednej osoby, a świat istnieje dalej - już inny, bo bez tej osoby. Jaka refleksja płynie z tego aforyzmu? Żyjmy tak, aby zostawić coś po sobie, aby świat - nawet, gdy nas już nie będzie o nas pamiętał.

"Świadomość, że jesteśmy skazani na śmierć, powinna kazać nam zaprząc wszystkie siły w służbę teraźniejszości, w sadzenie drzew, pisanie książek, picie kawy z kimś miłym (…)"

Zbigniew Mikołejko
Piękny cytat o tym, że ze śmierci trzeba zdawać sobie sprawę praktycznie cały czas, ale w sensie nieuchronności losu i kruchości życia. Powinniśmy skupić się na życiu i cieszyć się nim w pełnym wymiarze, czerpiąc radość z każdej chwili.

"Przemijamy. Stare ustępuje miejsca nowemu, w ten sposób świat posuwa się naprzód. Ale pamiętajmy o tych, którzy odchodzą - ta pamięć daje im nieśmiertelność"

Rafał Kosik
Piękne słowa o życiu i śmierci. To prawda, przemijamy, wszystko przemija, każdy z nas otrzymał życie, które ma przeżyć jak najlepiej. A co gdy nas zabraknie? Wtedy pozostanie innym pamięć o nas. Póki więc żyjemy, pamiętajmy o bliskich zmarłych, nasza pamięć sprawia, że są oni dalej wśród nas.

"Liczy się każda chwila, którą można spędzić z bliskimi - póki jeszcze są tutaj. Za chwilę będzie za późno. Tak mało czasu zostało. Za mało, za mało czasu, żeby z każdym porozmawiać, żeby odpowiedzieć na całą tę miłość, żeby ogarnąć wszystkie te potrzeby, żeby zadbać o każdego, kto tego potrzebuje..."

Małgorzata Musierowicz
Piękne słowa znanej autorki. W prosty, ale jakże obrazowy sposób przekazuje nam w tym aforyzmie, jak ważne jest spędzanie czasu z najbliższymi. Jak istotne jest pamiętanie o każdym, poświecenie mu choć chwili, gdyż kolejna może nie nadejść. Cieszmy się tymi momentami i celebrujmy je.

"Nic nie jest wieczne, ani dane raz na zawsze, każdy dzień, gdy budzimy się razem, silni i zdrowi, pełni miłości, to dzień, którym należy się cieszyć i który trzeba przeżywać najlepiej, jak się potrafi"

John Green
Kolejny cytat o tym, jak ważne jest docenianie każdego dnia. Budzisz się i co? Jesteś zdrowa/y, masz energię do działania, obowiązki do wypełniania, ktoś na Ciebie czeka, uśmiecha się do Ciebie? To wielkie szczęście i pamiętaj o tym. Zdrowie, energia, szczęście może w każdym momencie przeminąć. Nie goń za czymś, czego nie możesz mieć ale skup się na tym, co już masz.

"Korzystaj z czasu, który masz. Nie martw się o to, co przyniesie jutro. Ciesz się tym, co masz w danej chwili"

J.A. Saare
I jeszcze raz - ale tym razem nieco inaczej: żyjmy teraźniejszością, myślmy o tym, co było i co będzie, ale nie zamartwiajmy się przyszłością. To, co przyniesie jutro jest tajemnicze i ciekawe. Cieszmy się chwilą obecną, doceniajmy ją. Jutro będzie ona już tylko wspomnieniem.

"Jednego dnia chodzimy po ziemi, następnego już nas nie ma"

Jostein Gaarder
Krótki i treściwy cytat. Pozwala on nam zdać sobie sprawę z tego, że nie ma rzeczy wiecznych, wszystko przemija, a tym nasze życie. Nasze i naszych bliskich. Warto o tym pamiętać i doceniać chwile, jakie są nam dane. Nie warto trafić czasu na kłótnie, nieporozumienia, nie wiadomo, czy dane nam będzie się z drugą osobą pojednać.

"U progu życia i śmierci nie ma katolika, ateisty, agnostyka - jest człowiek i jego los"

Roman Kotliński
Prosty, ale jakże trafny aforyzm o tym, że w obliczu śmierci wszyscy ludzie są równi: żyją inaczej, ale umierają tak samo. Warto więc porzucić uprzedzenia i stereotypowe myślenie, a skupić się na drugim człowieku oraz tym, aby doceniać każdą chwilę swojego życia.

Z pewnością powyższe cytaty wydały Ci się inspirujące i skłaniające do refleksji. Taka właśnie jest rola aforyzmów o śmierci: mają uwrażliwiać na to, że życie jest kruche i mamy je jedno. To nasz najcenniejszy dar, dbajmy więc o życie swoje i swoich najbliższych.

Komentarze