Cytaty o rodzinie, domu rodzinnym, rodzicach

Cytaty o rodzinieRodzina to grupa społeczna, w jakiej przychodzimy na świat, wychowujemy się, dorastamy i którą później sami tworzymy: z naszą żoną czy mężem oraz dziećmi. Wielu znanych mówiło o rodzinie, domu rodzinnym. W poniższym artykule przytoczone zostały piękne cytaty o rodzinie, które z pewnością wydadzą Ci się inspirujące.

O rodzinie

Rodzina jest grupą, w jakiej się rodzimy i poznajemy świat. Rodzina pochodzenia jest ważnym dla nas środowiskiem, uczy nas i kształtuje naszą tożsamość. Gdy dorastamy, opuszczamy rodzinę pochodzenia i tworzymy własną: biorąc ślub i podejmując decyzję o posiadaniu dzieci. Zawsze jednak, na każdym etapie naszego życia, rodzina powinna być dla nas najważniejsza.

Poniżej 10 ciekawych i pięknych cytatów o rodzinie, domu rodzinnym, rodzicach.

Mogą stać się mottem życiowym, inspirującą sentencją oraz wytłumaczeniem wielu nurtujących nas kwestii.

"Najważniejsza rzecz w życiu to rodzina. Najpierw ta, w której się urodziłeś, później ta, którą sam stworzyłeś"
Peter Sellers
Bardzo trafny cytat, opisujący rodzaje rodzin, w jakich żyjemy. Przychodzimy na świat w rodzinie, zwykle tworzą ją matka i ojciec, później poznajemy rodzeństwo, dziadków i dalszych krewnych to rodzina pochodzenia, która nas wychowuje i uczy wszystkiego, w jakiej dorastamy i przygotowujemy się do ważnego, życiowego zadania: założenia własnej rodziny. Nie każdemu się to udaje, ale większość z nas o ty marzy: o kochającym współmałżonku, dzieciach, własnym mieszkaniu czy domu i kontynuowaniu rodzinnych tradycji z dwóch połączonych rodzin: swojej i swojego męża czy żony. Nie mniej jednak, nie ma nic ważniejszego niż rodzina w naszym życiu i powinniśmy kochać i cenić obie rodziny: tę, w której przyszliśmy na świat, która nas wychowała i ukształtowała oraz tę, którą udało się nam stworzyć.

"Rodzina to niekoniecznie ci ludzie, wśród których człowiek się rodzi. Można ją sobie znaleźć samemu. Tam, gdzie jest bezpiecznie i ciepło. Tam gdzie człowiek czuje, że właśnie tu jest jego miejsce"
Judy Westwater - Dziecko ulicy
Autorka w bardzo trafny sposób polemizuje z poprzednim cytatem. Owszem, bywa i tak, że rodzina, w jakiej się przyszliśmy na świat lub nawet się wychowaliśmy do pewnego momentu - nie jest naszą rodziną bo np. rodzice nam umarli, porzucili nas lub wychowujemy się w domu dziecka. Co wtedy z pojęciem rodziny? Wtedy stają się nią dla nas ludzie, którzy są nam bliscy, np. krewni lub też osoby całkiem obce, z jakimi nie wiążą nas więzy krwi, np. rodzina adopcyjna. W tym sensie można również mówić o rodzinie jako rodzinie, którą tworzymy w małżeństwie. Spotykamy się bowiem z zupełnie obcym nas człowiekiem, który staje się nam bliski i z jakim łączy nas uczucie. To właśnie ono staje się podwaliną nowej rodziny, której dajemy początek.

"Myślimy, że jesteśmy tacy oryginalni, że wszystko w nas jest takie wyjątkowe i niespotykane. Ale to niesamowite, do jakiego stopnia jesteśmy tylko echem innych, własnej rodziny i tego jaki kształt nadaje nam dzieciństwo"
Michel Schneider - Marilyn, ostatnie seanse
W tym zdaniu również jest wiele prawdy: zwykle dopiero w wieku dorosłym przekonujemy się, jak wiele jest z nas tego, czym niejako "nasiąknęliśmy" w domu rodzinnym. Bardzo na nasze życie wpływ mieli nasi rodzice i środowisko, w jakim się wychowywaliśmy. Czasami niestety zauważamy, że dziedziczymy te złe cechy i zachowania, jest to jednak skutek długotrwałego oddziaływania w domu rodzinnym i nie zawsze udaje się nam z tym walczyć.

"Jaką wdzięczność okażesz rodzicom, takiej spodziewaj się od swoich dzieci"
Tales z Miletu
Bardzo cenne zdanie na temat rodziny, a dokładniej rodziców i przekazywania z pokolenia na pokolenie pewnych zachowań i emocji. Mawia się, że jacy my jesteśmy dla swoich rodziców, takiego samego traktowania możemy spodziewać się od swoich dzieci. Ma to na celu uzmysłowienie, aby traktować rodziców z szacunkiem i miłością. Nie zawsze jednak ta zależność ma rację bytu. Jeśli bowiem ktoś wychowywał się w rodzinie patologicznej lub został odrzucony przez rodziców, stara się, aby jego dzieci nie doświadczyły tych negatywnych wydarzeń.

"Dom rodzinny jest zwykle miejscem, gdzie wyładowuje się nagromadzone w ciągu dnia urazy. Jest miejscem oczyszczenia, w którym można pozwolić sobie na więcej niż poza domem"
Antoni Kępiński
Trafny cytat opisujący czym jest dla nas dom rodzinny. To miejsce bezpieczne, pozwalające na rozładowanie emocji, napięć. Czekają tam na nas ludzie nam bliscy, nasi rodzice, współmałżonek, dzieci. To tam możemy być sobą, możemy wyżalić się bliskim, wypłakać, przeżywać z nimi smutki i radości bez skrępowania. To właśnie dom rodzinny jest miejscem, gdzie najlepiej odpoczywamy, relaksujemy się i na jego podobieństwo najczęściej chcemy budować swój dom rodzinny. Zwykle bowiem nie możemy się doczekać powrót do domu z pracy, do miejsca, gdzie możemy być sobą, zrzucić niewygodne biurowe ubranie i stać się sobą: w najczystszej postaci.

"Rodzina to nie krew. To ludzie, którzy cię kochają. Ludzie, którzy cię wspierają"
Cassandra Clare
Autorka trafnie stwierdziła, że rodzina to ludzie. To bardzo ważne, ponieważ to tak naprawdę ludzie i łączące ich emocje tworzą rodzinę. Nie zawsze są to osoby, z jakimi mamy wspólne więzy krwi, o czym już była mowa przy jednym z poprzednich cytatów. Możemy mówić o rodzinie w kontekście bliskich przyjaciół, którzy są dla nas "jak rodzina".

"Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze jest, aby żyć dla powrotu"
Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry
Autor ciekawie opisuje to, do czego warto dążyć w życiu: mianowicie do posiadana miejsca, do jakiego warto wracać, do wspomnień, zwyczajów. Jeśli nawet fizycznie nie ma już naszego domu, zawsze pozostanie w naszych sercach pamięć o nim, będziemy nadal celebrować rodzinne zwyczaje i tradycje, już w swojej rodzinie - i przekazywać je dalej z pokolenia na pokolenie.

"Rodzina to coś najważniejszego, nie można jej bezkarnie założyć, a potem bezkarnie odłożyć, zlikwidować, nie pamiętać, nie czuć się zobowiązanym, rodzina to jest coś świętego, tego się w domu nauczyłam, to mi wbijano do głowy"
Katarzyna Grochola
Piękny cytat polskiej autorki, która uwrażliwia nas na to, że rodzina jest niejako świętością, a decyzja o jej założeniu nie może być pochopna. Założenie rodziny to dla wielu osób spełnienie marzeń, pragną bowiem wziąć ślub i mieć dzieci. Pamiętajmy jednak, że zdecydowanie się na ten krok obliguje nas do dbania o rodzinę, współmałżonka i dzieci. Decydując się na ślub oraz posiadanie potomstwa musimy pamiętać, aby były to decyzje przemyślane.

"Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca - to miłość macierzyńska"
Józef Ignacy Kraszewski
Autor w piękny i prosty sposób opisał jedną z najpiękniejszych typów miłości w rodzinie: miłość macierzyńską. Uczucie matki do dziecka jest najsilniejszym i najtrudniejszym do pojęcia, zwykle bowiem rodzi się jeszcze zanim przyjdzie na świat dziecko. W okresie ciąży rodzi się między nimi niezwykła więź, która przybiera na sile, gdy matka urodzi maluszka i może go po raz pierwszy przytulić. Jej uczucie jest szczere, prawdziwe, bezwarunkowe i na tym polega piękno miłości matki do dziecka. Matka jest w stanie wiele wybaczyć swojemu dziecku, nawet, gdy pociecha ją skrzywdzi, obrazi lub skrytykuje.

I nas koniec wspaniały cytat, który bardzo trafnie opisuje, czym jest rodzina:

"Rodzina jest dla człowieka niczym płótno dla artysty. Przelewamy na nie nasze najwspanialsze marzenia. Kreślimy je często w sposób niedoskonały i nieudolny, ale wszyscy jesteśmy przecież zaledwie amatorami w sztuce życia. Jeśli jednak nie skupiamy się na roztrząsaniu własnych pomyłek, z czasem powstają w ten sposób prawdziwe arcydzieła. Z czasem uczymy się także, że to nie piękno końcowego efektu godne jest najwyższej pochwały, lecz wysiłek, jaki wkłada się w jego malowanie"
Richard Paul Evans
Tak piękne słowa nie wymagają już żadnego komentarza.

Komentarze