Cytaty o życiu - mądre, smutne, inspirujące, krótkie, piękne

Cytaty o życiuJakie jest nasze życie? Trudne, łatwe, przyjemne, pełne niespodzianek? Jak żyć, aby być szczęśliwym i cieszyć się z każdego dnia? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak niektóre piękne i wartościowe słowa - mogą stać się życiowym mottem lub inspirującym cytatem dla Ciebie i Twoich bliskich.

Poniżej zbiór 15 ciekawych cytatów o życiu: o tym, jak żyć, jak znaleźć szczęście oraz co jest w życiu ważne

"Nie chcę pod koniec życia stwierdzić, że przeżyłam tylko jego długość. Chcę przeżyć też pełną jego szerokość"

Diane Ackerman
Piękny cytat o tym, jak żyć. Według autorki istotne jest nie tylko to, jak długo żyjemy ale przede wszystkim to, jak żyjemy. Porównała ona te dwa aspekty do długości życia i jego szerokości, czyli jakości. Powinno być to ważne dla każdego z nas: aby żyć pełną piersią, pełnią życia, cieszyć się z każdej chwili. Nigdy nie mamy pewności, jak wiele dni dane nam będzie przeżyć z bliskimi i im z nami, należy więc znajdować radość w każdej z nich i cieszyć się z każdego, wspólnego dnia.

"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach"

Maya Angelou
Cytat o podobnym znaczeniu do poprzedniego: autorka wskazuje na to, aby nie mierzyć długości życia ale mieć na uwadze jego jakość. Ktoś może dostać od życia niewiele czasu ale może mieć życie pełne wrażeń. Inny z kolei może żyć wiele lat ale jego życie będzie nudne, jałowe i pozbawione emocji. Warto więc zadbać o to, by cieszyć się każdym dniem i przezywać chwile, godne zapamiętania.

"Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same"

Phil Bosmans
Piękny cytat, który pewnie każdy z nas słyszał przynajmniej raz w życiu. Jeśli planujemy przeżyć w życiu coś pięknego i bardzo w to wierzymy, np. pragniemy się zakochać i usilnie szukamy swojej drugiej połówki, bardzo możliwe, że jej nie znajdziemy, a upragniona miłość nie przyjdzie. Jeśli zaś przestaniemy na siłę szukać uczucia, może się ono pojawić zupełnie niespodziewanie i będzie najpiękniejszą rzeczą, jaka nas w życiu spotkała. Czasami również coś, czego się nie spodziewamy i co nas na początku przeraża, może się okazać czym, na co czekaliśmy, np. kobieta w ciąży może być na początku przerażona wizją porodu i posiadania dziecka, gdy jednak weźmie dziecko w ramiona, opuszczą ją wszelkie wątpliwości. Warto więc czasem zdać się na los.

"Jeśli kiedykolwiek zamierzasz cieszyć się życiem - teraz jest na to czas - nie jutro, nie za rok. Dzisiaj powinno być zawsze najwspanialszym dniem"

Thomas Dreier
Każdy z nas chce cieszyć się życiem ale nierzadko czekamy na lepszy czas, na to, abyśmy byli bardziej szczęśliwi niż teraz, snujemy plany, mamy swoje marzenia. Tak naprawdę jednak najlepszym momentem na cieszenie się życiem jest dzień teraźniejszy, być może za jakiś czas będziemy wspominać jako jeden z najpiękniejszych w życiu.

"Życie jest wspaniałe, należy tylko spoglądać na nie przez właściwe okulary"

Aleksander Dumas, ojciec
Ciekawy cytat, traktujący o tym, ze tylko od nas, od naszego nastawienia zależy, jakie będzie nasze życie. Wszystko co nam się przydarza, można bowiem zaklasyfikować jako dobre, złe, szczęśliwe, smutne, przerażające… w każdej sytuacji można znaleźć i coś dobrego i złego. Dla przykładu: otrzymanie spadku może być wielkim szczęściem, za odziedziczone pieniądze możemy bowiem postawić dom marzeń ale z drugiej strony odczuwamy smutek po stracie bliskiej osoby oraz obawiamy się, że ktoś nas okradnie wiedząc, jak majętni się staliśmy. Z drugiej strony utrata pracy może kojarzyć się nam z czymś bardzo negatywnym, może napawać lękiem o przyszłość. Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na to pozytywniej, możemy skorzystać i spełnić swoje marzenia o własnej działalności, być może okaże się ona spektakularnym sukcesem.

"Życie jest ciągiem doświadczeń, z których każde czyni nas silniejszymi, mimo że czasem trudno nam to sobie uświadomić"

Henry Ford
Ciekawe słowa znanego autora, mówiące o tym, że każde z życiowych doświadczeń czegoś nas uczy, nawet - a może przede wszystkim - te trudne, które wywołują w nas negatywne emocje. Dla przykładu rozwód czy śmierć bliskiej osoby dla każdego z nas zasługują na miano traumy emocjonalnej… W pierwszej chwili czujemy smutek, żal, rozpacz, po pewnym czasie jednak dostrzegamy, ze to wydarzenie miało istotny cel, nauczyło nas czegoś i wzbogaciło o nowe doświadczenia.

"Urodziłeś się, by być prawdziwym, nie perfekcyjnym"

Autor nieznany
Mądre i jakże piękne słowa nieznanego autora, które mogą stanowić dewizę życiową każdego z nas. Wielu z nas dzisiaj dąży do tego by być idealnym i chce być perfekcyjnym w każdym calu. Zwykle jednak i te starania nie dają nam szczęścia. Co naprawdę da nam radość każdego dnia? Kluczem do sukcesu jest bycie sobą, bycie prawdziwym w swojej niedoskonałości. Bliscy i osoby, które nas kochają - pokochają nas z naszymi wadami i zaakceptują nas takimi, jakimi jesteśmy.

"Dramatem życia jest to, że starzejemy się zbyt szybko, a mądrzejemy zbyt późno"

Beniamin Franklin
Smutny i mądry cytat znanego polityka o tym, jak czas nieładnie się z nami obchodzi… Według niego zbyt szybko płyną lata naszego życia, a zbyt późno zdajemy sobie sprawę z tego, jak cennych doświadczeń nabywamy. Każde wydarzenie w naszym życiu czegoś nas uczy, jest w jakimś sensie edukacyjne, ważne, cenne: często jednak zdajemy sobie z tego sprawę dopiero po czasie. Warto więc wyciągać lekcję ze wszystkiego, co dzieje się w naszym życiu i uczyć na własnych błędach.

"Nigdy nie zapomnij najpiękniejszych dni swojego życia! Wracaj do nich, ilekroć w twoim życiu wszystko zaczyna się walić"

Jim Rohn
Piękne i inspirujące słowa, które mogą pocieszyć niejedną osobę w trudnej chwili… Warto pamiętać dobre, radosne, bardzo szczęśliwe chwile, które mogą stać się dla nas bardzo pomocne w chwili kryzysu. Wspominanie ich stanie się wtedy niejako motywacja do dalszego działania i pokonywania wszelkich przeciwności.

"Co należy zrobić po upadku? To, co robią dzieci: podnieść się"

Aldous Huxley
Kolejny inspirujący cytat o tym, co należy robić w przypadku poniesienia porażki, według autora dokładnie to, co robi dziecko podczas nauki chodzenia: podnieść się. Proste słowa, które wielu osobom mogą wydać się zbyt trudne, zwłaszcza w chwili wielkiego kryzysu życiowego tak naprawdę są najlepszą poradą dla każdego z nas. Jasne jest, że nie podniesiemy się od razu, że dojście do siebie wymaga czasu. Wiemy jednak, co jest naszym celem i do czego musimy dążyć: do podniesienia się po każdym, życiowym upadku.

"W życiu każdego człowieka są dwa wielkie dni - pierwszy, w którym się rodzimy i drugi, w którym odkrywamy po co"

William Barclay
Jeden z tych cytatów, który powinien wziąć sobie do serca każdy z nas. Mówi o sensie życia oraz o tym, że każdy z nas - prędzej czy później - go odkryje. Według autora każdy z nas ma w swoim życiu dwa dni. Jeden z nich to dzień jego narodzin, a drugi to dzień, w którym rozumiemy po co się urodziliśmy, czujemy się wtedy ważni, potrzebni, kochani… Co takiego może się wydarzyć w tym drugim dniu? Możemy się zakochać, wziąć ślub, dostać awans w pracy, zostać rodzicem… Zwykle właśnie narodziny dziecka są dla nas momentem, w którym odkrywamy sens swojego życia, zaczynamy rozumieć, że danie życia takiego bezbronnemu maluszkowi to była nasza powinność, nasze życiowe zadanie.

"Nie jest ważne, co przydarza ci się w życiu. Ważne jest, jakie przypisujesz temu znaczenie"

Robert Kiyosaki
Kolejny piękny cytat o życiu, mówiący nam o tym, jak traktować to, co nam się w życiu przydarza. Według autora tylko od nas zależy, jak będziemy klasyfikować swoje przeżycia i wspomnienia, bowiem to my - i tylko my - przypisujemy znaczenie temu, co nam się przydarza. Jeśli jakaś sytuacja zostanie przez nas oceniona jako trudna, ale ważna, cenna i dająca nam lekcję: tak właśnie ją zapamiętamy.

"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów"

Isaac Newton
Cenny aforyzm i bardzo ważne słowa dla każdego, współczesnego człowieka… Według autora ludzie - metaforycznie - budują za dużo murów, a za mało mostów. Oznacza to, że zbyt często zamykamy się przed drugim człowiekiem, podkreślamy jak wiele nas dzieli… Za rzadko zaś skupiamy się na tym, co łączy nas z drugą osobą, za mało rzeczy robimy, by się pogodzić, być blisko. Warto więc zacząć tworzyć "mosty", czyli wyciągać rękę do drugiego człowieka, a burzyć "mury", czyli niszczyć to, co nas dzieli.

"Jeśli osądzasz ludzi, nie masz czasu, by ich kochać"

Matka Teresa z Kalkuty
Jakże mądre i smutne słowa znanej zakonnicy i misjonarki: według niej najbardziej istotne jest to, aby kochać drugiego człowieka. Przez całe swoje życie niosła pomoc biednym, chorym i potrzebującym, patrzyła na ludzkie cierpienie, towarzyszyła innym w najtrudniejszych chwilach… Zauważyła, że gdy skupiamy się na ocenianiu innych, tracimy swoje najpiękniejsze ludzkie odruchy, a naszą powinnością jest obdarzanie innych wsparciem i miłością.

"Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia, w każdej minucie każdego dnia"

Michael Landon
Ostatni cytat z pewnością dla każdego z nas stanie się motywujący. Autor podkreśla, jak ważna powinna być dla nas świadomość nieuchronnej śmierci i tego, że każde życie ma kres. Dla wielu osób takie myślenie może wydawać się dziwne: po co cały czas myśleć o śmierci? Nie trzeba o niej myśleć ale zdawać sobie sprawę, że nie żyjemy wiecznie: należy więc korzystać z każdego dnia, który jest nam dany.

Z pewnością po przeczytaniu powyższych cytatów już masz ten jeden, wyjątkowy, który stanie się Twoim życiowym mottem. Podoba Ci się kilka? To świetnie, możesz mieć kilka życiowych aforyzmów, które będą Cię motywować i poprawiać nastrój.

Komentarze