Cytaty o szczęściu - motto życiowe o szczęściu

Cytaty o szczęściuSzczęście to stan docelowy chyba dla każdego z nas: pragniemy być w życiu szczęśliwi... ale co tak naprawdę rozumiemy pod tym pojęciem? Jak szukać szczęścia, jak walczyć o nie i czego nie robić, by go nie odstraszyć?

Poniżej znajduje się 14 ciekawych cytatów o szczęściu

- warto się nad nimi zastanowić, a być może któraś z sentencji o szczęściu stanie się dla kogoś pięknym mottem życiowym.

"Nasze szczęście zależy od nas samych"

Arystoteles
Pierwszy cytat pochodzi już z czasów starożytnych, a mianowicie jego autorem jest Arystoteles. Powiedział on, że szczęście zależy od nas samych i jest tak w istocie: to my podejmujemy decyzję, które kształtują nas i nasze życie, nie możemy przeżyć życia za kogoś, tak jak ktoś nie może tego zrobić za nas. Podejmując w życiu różne decyzje niejako kreujemy swoją codzienność, dostarczamy sobie emocji, pracujemy nad sobą, zmieniamy się, uczymy czegoś nowego, odnosimy sukcesy i porażki. Nierzadko jest nam ciężko i źle ale są i chwile radosne, szczęśliwe, pełne dobrych emocji. Nie bójmy się podejmować decyzji, stawiać czoła wyzwaniom: jak dwa razy się nie uda to próbujmy trzeci - może to właśnie tam jest nasze szczęście?

"Szczęście nie jest czymś co przychodzi gotowe. Ono pochodzi z Twoich własnych działań"

Dalai Lama
Podobnie o szczęściu mówił Dalai Lama: to my działamy na korzyść własnego szczęścia, to nasze starania mają na celu przybliżyć nas do realizacji celów i spełnienia marzeń. Zastanówmy się nad mądrością płynącą z tego cytatu: czy dom, który otrzymamy od kogoś da nam większe szczęście niż ten, który przez wiele miesięcy samodzielnie budowaliśmy?

"Szczęście nie zależy od warunków zewnętrznych. Zależy ono od warunków wewnętrznych"

Dale Carnegie
Inny autor ale bardzo podobne słowa do poprzednich: to my budujemy nasz świat poprzez swoje słowa, decyzje i zachowania, samodzielnie tworzymy swoją rzeczywistość i to nasze zaangażowanie sprawia, że spotyka nas coś dobrego lub złego. Owszem, w niektórych przypadkach zdajemy się na los, np. w wypadku klęski żywiołowej ale w wielu pozostałych: tylko od nas zależy, czy będziemy szczęśliwi, np. czy zdecydujemy się na wejście w nowy związek lub zmianę pracy. W wielu przypadkach wiąże się z to z ryzykiem ale kto nie zaryzykuje nie wie, czy mu się uda. Istotne jest również pozytywne myślenie i wiara w sukces: czasami to wystarczy, aby go osiągnąć.

"Zachowuj się tak, jakbyś już był szczęśliwy, a zobaczysz, że faktycznie będziesz szczęśliwy"

Dale Carnegie
Kolejny cytat tego samego autora, mówiący o tym, aby wierzyć w samospełniające się proroctwo, czyli uwierzyć w szczęście i zachowywać się tak, jakby ono już do na przyszło. Przyciągajmy szczęście, a na pewno już niedługo poczujemy, że to, czego potrzebujemy mamy już od bardzo dawna. Takie podświadome przyciąganie szczęścia to silny mechanizm psychologiczny, który naprawdę warto wypróbować.

"Wszyscy na świecie szukają szczęścia, a jest jeden tylko sposób, aby je znaleźć. Trzeba kontrolować swoje myśli. Szczęście nie przychodzi z zewnątrz. Zależy od tego, co jest w nas samych"

Dale Carnegie
Trzeci cytat tego samego autora rozprawiający o tym samym, co poprzednie: źródłem szczęścia jesteśmy my, a nie świat zewnętrzny. To w nas samych musimy szukać źródeł szczęścia życiowego. Nie warto szukać go daleko, jest ono bowiem bliżej, niż nam się wydaje, czasami tuż obok nas.

"Ze szczęściem czasami bywa tak, jak z okularami, szuka się ich, a one siedzą na nosie"

Phil Bosmans
Bardzo trafny cytat - niestety - tak dobrze opisujący to, co dzieje się obecnie w społeczeństwie. Stale walczymy by mieć to, co najlepsze: piękne mieszkanie, nowy samochód, najnowocześniejszy model telefonu komórkowego, nosić markowe ubrania oraz wyjechać na wakacje do znanego kurortu. Stale również zazdrościmy innym i pniemy się w górę po drabinie kariery zapominając o tym, że źródłem szczęścia może być to, co już posiadamy: zdrowie, kochająca osoba obok nas, dzieci, które marzą o spędzeniu z nami wolnego czasu oraz skromne mieszkanie, które jest naszym azylem, w którym czujemy się dobrze i bezpiecznie. Warto cieszyć się z tego, co mamy, żyć godnie i świadomie, czerpiąc radość z każdej chwili. Zauważymy wtedy, że prawdziwe szczęście jest tym, czego nie możemy kupić za pieniądze: to miłość naszych bliskich, nasze i ich zdrowie oraz chwile, które spędzamy razem. To bardzo cenna rada dla każdego, kto goni za sprawami materialnymi, zapominając, co tak naprawdę jest w życiu ważne.

"Szczęście jest motylem: próbuj je złapać, a odleci. Usiądź w spokoju, a ono spocznie na Twoim ramieniu"

Anthony de Mello
Ciekawy cytat z interesującą metaforą szczęścia: porównane ono zostało do motyla. Według autora, jeśli będziemy na siłę szukać szczęścia, nie znajdziemy go. Gdy jednak pozwolimy życiu płynąc, poczujemy, że szczęście już do nas przyszło.

"Szczęścia szukaj blisko siebie, bo ono jest w drobnych, codziennych radościach"

Joseph Fohat
Kolejny krótki cytat o tym, że warto cieszyć się z tego, co niesie nam każdy dzień - uśmiech ukochanej osoby, słonce za oknem, miłe słowo od szefa - bo właśnie takie drobne radości dnia codziennego budują poczucie życiowego szczęścia.

"Szczęśliwym jest ten, kto przy zachodzie słońca cieszy się wschodzącymi gwiazdami"

Adalbert Ludwig Bolling
Jakże mądry i piękny cytat, który mówi o tym, że tylko od nas zależy, z jakim nastawieniem podejdziemy do tego, co przydarza się nam w życiu, tylko my możemy nadać temu sens i znaczenie: pozytywne lub negatywne, tylko my możemy w każdej rzeczy zobaczyć coś dobrego. Dla jednego zachód słońca może kojarzyć się z ciemnością, mrokiem, nocą, dla innego zaś: to czas wschodzących gwiazd, wyjątkowy, piękny i magiczny. Dostrzeganie w każdej chwili czegoś pozytywnego jest więc sposobem na odnalezienie szczęścia.

"Szczęście bierze się z tego, co człowiek ma w duszy. A nie z tego, co musi zdobyć albo zrobić. Dopełnienie żadnych warunków nie da szczęścia. Jeżeli wyznaczasz sobie cel, który jest warunkiem twojego szczęścia, to nigdy nie będziesz w stanie się nim ucieszyć i nigdy nie poczujesz się w pełni szczęśliwy. Dostaniesz krótką satysfakcję, ale nie szczęście, którego tak uparcie poszukujesz. Bo szczęście nie leży TAM, tylko jest TUTAJ. W Tobie"

Beata Pawlikowska
Piękny cytat znanej podróżniczki, uważa ona, że szczęścia nie da się otrzymać, dostać, wypracować, osiągnąć - szczęście posiada każdy z nas w sobie. To bardzo ważne słowa, niestety, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, podążając za sprawami materialnymi. Warto zastanowić się nad cennymi (i jakże mądrymi) słowami Beaty Pawlikowskiej oraz zrozumieć, że podróżniczka ma wiele racji. Może być właśnie tak, że jeśli osiągniemy wyznaczony cel nie zawsze będziemy odczuwać radość, gdyż może się okazać, że nie tego pragnęliśmy.

"To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia"

Paul Thiry Holbach
Piękny i krótki cytat dla wielu osób, które uważają, że szczęście da im większy dom, lepszy samochód nowszy telefon czy wakacje za granicą. Tak naprawdę bowiem prawdziwe szczęście to uczucie do drugiego człowieka: miłość rodzica, małżonka, dziecka, prawdziwa przyjaźń, szacunek u innych. Cieszmy się więc z tego, że ktoś nas kocha oraz że my możemy kogoś kochać. Czujemy się ważni dla innych, a inni są ważni dla nas. W krytycznych chwilach docenimy ich obecność i wsparcie. Będzie to dla nas cenniejsze niż jakiekolwiek dobra materialne.

"Człowiek jest szczęśliwy tylko wtedy, kiedy kocha i coś daje. Albowiem większym szczęściem jest dawać niż brać"

Max Scheler
Kolejny piękny cytat, nawiązujący do poprzedniego. Według autora dawanie innym i obdarzanie ich miłością daje prawdziwe szczęście. Gdyby się nad tym poważniej zastanowić, w słowach tych jest wiele prawdy - to dawanie innym daje największe szczęście, pozwala nam czuć się potrzebnym, kochanym, czuć bliskość z drugim człowiekiem. Największe bogactwa nie dadzą nam tyle pozytywnych emocji, co obecność drugiego człowieka.

"Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli"

Albert Schweitzer
Ciekawy cytat, który jednak ma w sobie wiele prawdy. Dzielenie z kimś szczęścia to największa radość, która sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej szczęśliwi. Jakie radosne momenty najlepiej dzielić z bliskimi? Praktycznie każdy, od ukończenia studiów, przez zaręczyny i ślub, aż po narodziny dziecka. Z rodziną i przyjaciółmi możemy cieszyć się wspólnie także z wygranej na loterii, otrzymanego awansu, wyzdrowienia z poważnej choroby itd.

"Szczęście nie jest stacją, do której dojeżdżasz, lecz sposobem podróżowania"

Autor nieznany
Ciekawe słowa, wypowiedziane przez nieznanego autora. Według niego nie sam cel daje nam największe szczęście lecz droga, jaką pokonaliśmy, by do niego dotrzeć. Największa wartością jest więc nie to, co osiągnęliśmy ale nasze starania, wysiłki, nauka, jaką po drodze otrzymaliśmy. To piękne słowa, które z pewnością każdy z nas powinien wziąć sobie do serca.

Znalazłaś/eś już swój wyjątkowy cytat o szczęściu?

To świetnie, możesz teraz traktować je jako swoje motto życiowe, cytat motywujący lub stworzyć z niego wyjątkową naklejkę na ścianę - piękną dekoracje Twojego domu czy mieszkania.

Komentarze