Mały Książę - cytaty

Cytaty z Małego Księcia"Mały Książę" to doskonały przykład klasyki literatury dziecięcej. Dzieło, którego autorem jest Antoine de Saint-Exupery, powstało w latach 40-tych XX wieku - książka w roku 1943 w Nowym Jorku została przetłumaczona na ponad 300 języków. To opowieść o przyjaźni, miłości oraz poznawaniu samego siebie. Cytowana jest do dziś i to nie tylko przez najmłodszych czytelników. Warto przypomnieć sobie ciekawe i inspirujące cytaty z "Małego Księcia", niosące mądre przesłania o życiu.

Poniżej znajduje się 11 cytatów z "Małego Księcia", które skłaniają czytelnika do refleksji

"A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…"
Piękny i znany cytat z "Małego Księcia". Powinien o tym pamiętać, każdy z nas, zwłaszcza w dzisiejszych, konsumpcyjnych czasach. To, co najważniejsze jest niewidoczne dla oczu: najczęściej jest dobrem duchowym, np. uczuciem czy wspomnieniem, wspólnie spędzonym czasem, bliskością drugiej osoby, miłym słowem. Warto pielęgnować te chwile i cieszyć się tym, ponieważ to najpiękniejsze i najcenniejsze, co daje nam życie.

"Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół"
Niestety, to również prawda. Ten cytat z "Małego Księcia" mówi nam dużo o współczesnych ludziach. Żyjemy szybko, nie zawsze pamiętamy o tym, co jest naprawdę ważne. Zdarza się nam iść na tak zwaną łatwiznę, wybieramy zarówno gotowe jedzenie, jak i rozwiązania. Nie chce się nam poświęcać czasu na refleksje, myślenie nad różnymi stronami danego problemu. Niestety, podobnie jest w przypadku kontaktów międzyludzkich, a "nie ma magazynów z przyjaciółmi" co bardzo często sprawia, że nie zadajemy sobie trudu ich poznania i posiadania... Niestety, skutkiem tego jest samotność, co czasami boli bardziej niż cierpienie fizyczne. "Mały Książę" porusza tematykę przyjaźni i samotności w bardzo ciekawy i mądry sposób, dostosowany zarówno do młodych, jak i dorosłych czytelników.

"- Na pustyni jest się samotnym.
- Równie samotnym jest się wśród ludzi"
Kolejny cytat porusza również tematykę samotności - w bardzo ciekawy i trafny sposób odnosi się do dzisiejszego świata. Samotni czujemy się w wielu miejscach oraz sytuacjach, niestety, to uczucie może towarzyszyć nam nawet wtedy, gdy przebywamy wśród innych. Ich obecność może sprawiać, że czujemy się samotni, niezauważeni, bezradni, nieakceptowani. Taka samotność jest o wiele bardziej bolesna i dotkliwa niż faktyczna samotność. Bycie wśród ludzi i mimo to odczuwanie samotności wpływa negatywnie na nasze samopoczucie oraz samoocenę.

Samotność

"- Jeśli chcesz mieć przyjaciela, oswój mnie!
- A jak to się robi? - spytał Mały Książę.
- Trzeba być bardzo cierpliwym. Na początku siedzisz w pewnej odległości ode mnie, ot tak, na trawie. Będę spoglądać na ciebie kątem oka, a ty nic nie powiesz. Mowa jest źródłem nieporozumień. Lecz każdego dnia będziesz mógł siadać trochę bliżej…"

W powieści termin oswojenia równał się zaprzyjaźnianiu się. Mały Książę oswajał lisa i stali się przyjaciółmi. Autor w bardzo innowacyjny i ciekawy dla młodego czytelnika sposób wyjaśnia mechanizm "oswajania", co można przyrównać do przyjaźni lub nawet miłości: najpierw ktoś jest dla nas obcy, ale z dnia na dzień staje się bliższy. Coraz więcej zaczyna nas łączyć, zaczynamy coraz lepiej i pewniej czuć się w swoim towarzystwie. Czasami nie potrzeba nawet rozmawiać, wystarczy czyjaś obecność, abyśmy poczuli, jak ta osoba jest dla nas ważna.

"Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś"
Kontynuując temat "oswajania" przechodzimy do jednego z najbardziej znanych cytatów w całej historii. Mały Książę oswoił lisa, ale wiedział, z czym to się wiążę. Przyjaciel uświadomił mu, że każda więź, a zwłaszcza przyjaźń czy miłość, wiąże się z odpowiedzialnością. Czujemy się związani z drugą osobą oraz za nią odpowiedzialni. Dowodzi to uczucia między nami oraz sprawia, że nam na sobie zależy.

"- Szukam przyjaciół. Co znaczy "oswoić"? - Jest to pojęcie zupełnie zapomniane - powiedział lis. - "Oswoić" znaczy "stworzyć więzy".
- Stworzyć więzy?
- Oczywiście - powiedział lis. - Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. Nie potrzebuję ciebie. I ty mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować"

Kolejny, piękny cytat o przyjaźni. Tym razem tłumaczy pojęcie "oswojenia", czyli nawiązywania relacji z drugim człowiekiem, która może prowadzić zarówno do przyjaźni, jak i miłości. Na początku każdy jest dla nas obcy, podobny do innych, nie znaczy nic i nie potrzebujemy jego obecności. W miarę upływu czasu, gdy jednak się poznamy: zaczyna się tworzyć między nami więź. Następnie, gdy jesteśmy już przyjaciółmi lub wytworzyła się między nami miłość: pojawia się zaufanie, wzajemny szacunek oraz potrzeba bliskości. Jednym słowem: potrzebujemy siebie nawzajem.

"Jeśli będziesz przychodził przykładowo o czwartej, zacznę być szczęśliwy już o trzeciej"
Kontynuując temat przyjaźni i miłości: w "Małym Księciu" znajduje się piękny i obrazowy cytat na ten temat. Przyrównajmy go do swojego życia: czy spotkanie z bliską nam osobą nie sprawia, że czujemy radość już przed nim? Zapewne nie odnosi się to jedynie do pierwszej randki ale i każdego spotkania z bliską osobą, np. powrotu przyjaciela. Bycie z kimś w bliskiej relacji sprawia bowiem, że czujemy radość i szczęście już na samą myśl o tej osobie, na wspomnienie wspólnie spędzonych chwil.

"Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku"
I kolejny, piękny cytat z "Małego Księcia", który zapewne kojarzy większość z nas. To esencja istoty miłości: to wyjątkowe uczucie nie polega bowiem na tym, aby patrzeć na siebie nawzajem, ale na tym, aby obrać wspólny kierunek drogi i nim razem podążać. Niestety, bardzo często na co dzień zapominamy o tym, jak ważne są w miłości wspólne cele oraz pragnienia. Dziecięca opowieść o Małym Księciu powinna nam o tym przypomnieć.

Prawdziwa miłość

"Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko…"
Ciekawe słowa, w które trzeba dobrze się wczytać, aby poprawnie je zrozumieć. Gdy idziemy prosto, przed siebie, to znaczy, że mamy żadnych trudności i problemów po drodze oraz wybieramy tą najprostszą - w takim wypadku nie osiągniemy wiele. Spełnienie marzeń i dojście do tego, czego pragniemy jest możliwe, gdy zdecydujemy się drogę trudniejszą: dłuższą, pełną przeszkód, wyrzeczeń ale i ciekawszą, dającą nam możliwość zdobycia cennych doświadczeń.

"Ludzie? (…) Wiatr nimi miota. Nie mają korzeni - to im bardzo przeszkadza"
Kolejny cytat o nas, ludziach. Warto się w niego wczytać i zrozumieć, jak wiele prawdy jest w tych słowach. To niejako słowa, dotyczące praktycznie każdego, współczesnego człowieka. Czym bowiem są nasze korzenie, jak często wspominamy swoich przodków, odwołujemy się do tradycji, dawnych obyczajów… Często żyjąc szybko po prostu o tym zapominamy. Korzeniami mogą być wspomnienia, ale też nasze wartości - warto je pielęgnować, aby kolejne pokolenia mogły bazować na stabilnych korzeniach i tworzyć z nich coś nowego, jeszcze piękniejszego.

"Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem"
I na końcu chyba najpiękniejszy cytat z "Małego Księcia", mówiący o tym, jak ważne jest posiadanie osoby bliskiej, ukochanej… Dla kogoś może to być zwyczajny człowiek, dla nas jest to osoba bliska, wyjątkowa: mąż, żona, dziecko, rodzic, najlepszy przyjaciel. Bardzo często nie zdamy sobie nawet sprawy z tego, ile znaczymy dla bliskich nam osób.

Zapewne po lekturze tych cytatów przypomniała się nam nieco lepiej treść Małego Księcia. Pilot spotyka na pustyni chłopca, z którym rozmawia o wielu rzeczach, o życiu… Książę spotyka wiele stworzeń, z którym zaczynają łączyć go więzi, zaczyna poznawać smak przyjaźni i miłości… Z każdego spotkania płynie ważna lekcja i cenne doświadczenia. Można więc uznać, że jest to powieść uniwersalna i ponadczasowa, a znane z niej cytaty mogą z powodzeniem stać się życiowym mottem.

Komentarze