Skrzepy krwi podczas okresu

Skrzepy krwi podczas okresu, miesiączkiSkrzepy w krwi miesiączkowej u niektórych kobiet są zjawiskiem fizjologicznym i nie świadczą o zmianach chorobowych. Często jednak są one objawem poważnych zmian anatomicznych lub zapalnych w narządach rodnych, a nawet tak poważnych chorób jak nowotwory. Mogą także być spowodowane problemami z krzepliwością krwi.

Najczęstsze przyczyny skrzepów krwi podczas miesiączki

To, co powinno nas zaniepokoić, to znaczna ilość skrzepów, ich duży rozmiar, towarzyszące im niezwykle obfite krwawienie i ból w dole brzucha. Jeśli występują u nas takie objawy, powinnyśmy jak najszybciej udać się do ginekologa. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny występowania skrzepów krwi podczas miesiączki.

Tyłozgięcie macicy

Tyłozgięcie jest zmianą w budowie anatomicznej macicy polegającą na nadmiernym odgięciu jej trzonu ku tyłowi, czyli w stronę kręgosłupa. Stan taki jest dosyć powszechny i może dotyczyć nawet aż 25% kobiet. Przyczyny tyłozgięcia macicy to najczęściej:

  • endometrioza,
  • przewlekłe stany zapalne,
  • zrosty w miednicy mniejszej powstałe po przebytych zabiegach operacyjnych,
  • zdarza się, że pojawia się ono również po ciąży.

W wyniku odgięcia narządu ku tyłowi może dochodzić do zatrzymania krwi żylnej w miednicy małej. Objawy tyłozgięcia macicy to obfite i bardzo bolesne miesiączki z licznymi skrzepami krwi, bóle krzyża, a często też ból podczas stosunku płciowego.

Torbiele, mięśniaki, polipy

Bardzo często obfite krwawienia ze skrzeplinami są objawem włókniaków, znanych jako mięśniaki macicy. Są to niezłośliwe guzy zbudowane z tkani mięśniowej, które utrudniają prawidłowe obkurczanie się macicy. Powstają one z reguły w wyniku zaburzeń stężenia hormonów steroidowych produkowanych przez jajniki, ze szczególnym uwzględnieniem estrogenów. Objawy mięśniaków to krwawienia i bóle w podbrzuszu.

W wielu przypadkach konieczne jest ich zabiegowe usunięcie, ponieważ mogą być przyczyną wyniszczających krwotoków, bezpłodności, nawykowych poronień oraz przedwczesnego porodu.

Również polipy macicy mogą powodować pojawianie się we krwi miesiączkowej różnej wielkości skrzeplin. Stanowią one przerośnięte fragmenty śluzówki macicy i mogą występować zarówno w jej szyjce (polipy szyjkowe), jak i w jamie (polipy endometrialne).

Ich przyczyna jest podobna jak w przypadku mięśniaków. Winna są zaburzenia w pracy jajników prowadzące do nadprodukcji estrogenów. Objawy polipów macicy to: rozregulowanie cyklu miesiączkowego, krwawienia międzymiesiączkowe, krwawienia podczas stosunku, a także trudności z zajściem w ciążę.

Leczy się je przeważnie hormonalnie, a jedynie w rzadkich przypadkach operacyjnie.

Torbiel jajnika to kolejny stan, który może powodować powstawanie skrzepów miesiączkowych. W tym przypadku z reguły są one duże, a same miesiączki często bywają krwotoczne. Charakterystyczne objawy torbieli jajników to także nieregularne cykle miesiączkowe, nudności, wymioty i bóle jajnika, który dotknięty jest torbielą. Niektóre torbiele bardzo dobrze reagują na leczenie hormonalne, inne trzeba usunąć operacyjnie.

Przyczyną występowania skrzepów miesiączkowych mogą być również takie poważne choroby jak:

  • rak jajnika,
  • rak szyjki macicy,
  • rak trzonu macicy.

Dlatego, jeśli kobieta zauważy u siebie niepokojące objawy, nie powinna zwlekać z wizytą u lekarza.

Endometrioza

Występowanie błony śluzowej macicy poza jej naturalnym umiejscowieniem to jedna z najczęstszych przyczyn pojawiania się dużych skrzepów krwi podczas okresu. Na endometriozę cierpi nawet do 15% kobiet w wieku rozrodczym. Do jej objawów należą: silne bóle i obfite krwawienia miesiączkowe, ból podczas stosunku oraz przy oddawaniu stolca i moczu.

Etiologia tej choroby nie jest dokładnie znana, jednak w jej przebiegu często stwierdza się przewlekłe stany zapalne w narządach rodnych oraz różnego rodzaju zaburzenia hormonalne. Chorobę leczy się zarówno farmakologicznie, jak i operacyjnie, w zależności od stopnia jej zaawansowania i przebiegu.

Poronienie

Niestety krwawienie ze skrzepami krwi pojawiające się w terminie miesiączki lub nieco po nim mogą świadczyć o poronieniu wczesnej ciąży, o której kobieta mogła nawet jeszcze nie wiedzieć. Jeśli więc istnieje możliwość, że zaszłyśmy w ciążę, a pojawi się u nas obfitsze niż zwykle, bardzo bolesne krwawienie z nietypowymi skrzepami w dużych ilościach, powinnyśmy udać się do lekarza.

Miesiączki krwotoczne spotykane są czasami u dziewcząt, które dopiero zaczęły miesiączkować oraz u kobiet po ciąży. Przyczyną tego stanu są zaburzenia hormonalne na osi podwzgórze - przysadka mózgowa - jajniki.

Nadmiernie obfite krwawienia miesięczne mogą występować też w przebiegu najczęściej spotykanej skazy krwotocznej, jaką jest choroba von Willebranda. Może się ona rozwinąć u kobiet zmagających się z nieprawidłową pracą tarczycy oraz zespołem zapalenia miednicy mniejszej.

Niekiedy silne krwawienia bywają spowodowane antykoncepcyjną wkładką domaciczną. W takim przypadku należy rozważyć jej usunięcie i zastąpienie innymi środkiem zapobiegania ciąży.

Każda kobieta powinna badać się regularnie i nie lekceważyć żadnych niepokojących zmian zachodzących w naszym organizmie. Jeżeli podczas okresu zauważy ona skrzepy krwi, które nie występowały u niej wcześniej, powinna udać się od lekarza ginekologa, aby sprawdzić, co jest ich przyczyną i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Komentarze