Cytaty Jana Pawła II o miłości, rodzinie, dzieciach

Cytaty z Jana Pawła IIJan Paweł II jest postacią znaną na całym świecie. Choć od jego śmierci minęło już kilkanaście lat, jego nauka wciąż jest żywa, a jego słowa zakorzeniły się głęboko w naszych sercach. Dla nas - Polaków - jest on osobą szczególną: naszym rodakiem, naszym papieżem, człowiekiem, który wprowadził świat i kościół w Nowe Tysiąclecie, który był dla nas opoką w trudnych czasach, który dawał nadzieję i wiarę w lepsze jutro.

Poniżej 25 inspirujących cytatów, których autorem jest Jan Paweł II

Dziś, choć Ojca Świętego Jana Pawła II nie ma już wśród nas, możemy nadal korzystać z jego nauk, mądrych słów, cytatów, które po sobie pozostawił. Warto je sobie przypomnieć.

"Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!"

Inauguracja pontyfikatu, 1978 r.
Te piękne słowa Karol Wojtyła wypowiedział już jako Jan Paweł II. Rozpoczynały one jego wyjątkowy pontyfikat i dla nas, Polaków, stały się symbolem nowej ery w naszym życiu. Otworzyliśmy się, zaufaliśmy mu i pozwoliło to wielu z nas przejść przez trudny okres w naszej historii.

"Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!"

Homilia, Warszawa 1979 r.
Tym razem cytat Jana Pawła II z homilii z Polski, z Warszawy. Jan Paweł II wygłosił te wyjątkowe słowa z okazji rozpoczynania się Nowego Tysiąclecia.

"Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro"

Apel o pokój, Hiroszima 25.02.1981 r.
Jan Paweł II mówił również o przemijaniu, jego pontyfikat obfitował bowiem w wiele trudnych wydarzeń. Papież odwiedził zbombardowaną w czasie II wojny światowej Hiroszimę, apelował tam o pokój mówiąc, że każdy dzień wiąże się z jutrem, z przyszłością i to my powinniśmy ją kreować najlepiej, jak potrafimy.

"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali"

Spotkanie z młodzieżą, Jasna Góra, 1983 r.
Jan Paweł II wielokrotnie spotykał się z młodzieżą, był z młodymi ludźmi blisko już jako ksiądz, przekazywał im swoją naukę. Nie zrezygnował z tego również jako papież, wpajał młodym ludziom, aby mieli wobec siebie wymagania, byli ambitni i realizowani swoje marzenia. Motywował ich i nakłaniał do pozytywnych zmian.

"Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej"

Przemówienie na Okęciu, 1983 r.
Piękny cytat Jana Pawła II na temat Polski. Nasz kraj, jego ojczyzna zawsze - nawet już w czasie pontyfikatu - była dla niego ważna. W powyższych słowach przyrównał ja do matki, która wiele przeszła, zasługuje więc na zrozumienie i szacunek. To cenne słowa dla każdego patrioty, dumnego z historii swojego narodu.

"Nie mam srebra ani złota. Nie mam gotowych odpowiedzi na ważne pytania"

Homilia, Lyon, 1986 r.
Piękne słowa wykształconego, inteligentnego, ale jakże skromnego człowieka. Jan Paweł II potrafił przyznać się do błędu, ale i tego, że czegoś nie wie. Jego skromność oraz szczerość były cechami, których wiele osób mu zazdrościło i jakie stanowiły inspirację dla mas. Czasami w ten sposób potrafił również zachęcić innych do refleksji, sprawić, aby sami zaczęli zastanawiać się nad tym, co dla nich ważne.

"Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować"

Spotkanie z młodzieżą, Gdańsk, 1987 r.
Kolejny cytat Jana Pawła II ze spotkania z młodzieżą, tym razem z Polski, z Gdańska, znad Bałtyku. To miejsce dla naszego papieża było szczególnie, nie bez powodu wspominał w swoim wystąpieniu o Westerplatte. Przyrównał je do ważnych spraw w naszym życiu, idei, dla której warto walczyć.

"Cierpienie człowieka, cierpienie ludzi, którego nie da się uniknąć, przyjęte w duchu wiary, jest źródłem mocy dla cierpiącego i dla innych i jest źródłem mocy dla Kościoła, dla jego zbawczego posłannictwa"

Z przemówienia podczas wizyty w szpitalu pediatrycznym w Krakowie, 1991 r.
Papież często odwiedzał szpitale oraz przebywających w nich chorych. W czasie wizyt udzielał wsparcia oraz wygłaszał motywujące przemówienia. Podczas spotkania z podopiecznymi szpitala pediatrycznego w Krakowie powiedział, że cierpienie krzepi serce, wzmacnia nas oraz zagrzewa do walki.

"Cierpienie nie jest karą za grzechy ani nie jest odpowiedzią Boga na zło człowieka. Można je zrozumieć tylko i wyłącznie w świetle Bożej miłości, która jest ostatecznym sensem wszystkiego, co na tym świecie istnieje"

Przemówienie, szpital dziecięcy Olsztyn, 1991 r.
Kolejny cytat Jana Pawła II pochodzi z innego przemówienia w szpitalu, w tym wypadku jest to szpital dziecięcy w Olsztynie. Jan Paweł II mówił tutaj także o cierpieniu. Nie uważał, że jest ono karą za nasze grzechy ani karą od Boga za nasze złe postępowanie. Cierpienie postrzegał jako dar od Boga, który jest nam zesłany w jakimś celu. Choć pogląd dość kontrowersyjny, może nam pozwolić zrozumieć sens każdego cierpienia.

"Sumienie jest dla każdego człowieka sprawą o zasadniczym znaczeniu. Jest ono jego wewnętrznym przewodnikiem i jest także sędzią jego czynów"

Homilia, Skoczów, 1995 r.
Istotny cytat Jana Pawła II z homilii na temat sumienia jako naszego przewodnika, wewnętrznego głosu oraz sędziego, który ocenia nasze zachowania.

"Musimy pokonać nasz lęk przed przyszłością. Ale nie możemy go do końca pokonać inaczej jak tylko razem"

ONZ, październik 1995 r.
Pontyfikat Jana Pawła II przypadał na okres wielu dynamicznych zmian. Zapewne dla wielu z nas były one zaznaczone lękiem, o którym papież również otwarcie mówił. Jako metodę pokonania tej emocji proponował zjednoczenie się, bycie razem.

"Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne... Tylko dziś jest twoje."

Kalwaria Zebrzydowska, 2002 r.
Piękne słowa o tym, że każdego dnia każdy z nas tworzy lepsze jutro. Warto o tym pamiętać!

"Jeszcze będzie pięknie, tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie"

Jeden z najbardziej znanych cytatów Jana Pawła II. Papież zachęca w nim do pozytywnego patrzenia w przyszłość ale i aktywności, działania, są to słowa motywujące ale i okazujące wsparcie.

"Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb"

Kolejne, motywujące i inspirujące słowa. Dla wielu z nas dojście do czegoś jest sukcesem i miewamy tendencję do spoczywania na laurach. Według Jana Pawła II takie przekroczenie progu to nie wszystko, kluczem do sukcesu jest zrobienie kolejnych, czasami niełatwych kroków.

"Bogatym nie jest ten kto posiada, ale ten kto daje"

I na koniec bardzo mądre słowa o tym, że o wiele bardziej wartościowy jest człowiek, który potrafi się dzielić z innymi, choć czasem sam ma niewiele, a nie ten, który po prostu posiada bogactwo.

Cytaty Jana Pawła II o miłości

"Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą"

Homilia, Rzym, 1979 r.
Wyjątkowy cytat Jana Pawła II o miłości z homilii w Rzymie w drugim roku pontyfikatu wskazywały na rolę i przejawy miłości. Czasami słowa to za mało, bywają niewystarczające. O wiele bardziej prawdziwym symbolem miłości są czyny, które te słowa potwierdzają.

"Człowiek szuka miłości, bo w głębi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym"

Homilia, Turyn, 1980 r.
Jeden z najbardziej znanych i cenionych cytatów Jana Pawła II o miłości. Papież wiele mówił o niej mówił. Według jego słów każdy z nas jej szuka, ponieważ kochanie i bycie kochanym jest naszą ludzką powinnością, tylko miłość sprawi, że odnajdziemy w życiu szczęście.

"Miłość jest potężniejsza niż śmierć"

Dla Jana Pawła II miłość była emocją szczególną. Uważał ją za najważniejszą, stawiał ją na pierwszym miejscu, jako coś najsilniejszego na świecie, silniejszego nawet niż śmierć. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ nawet, gdy ktoś umrze, my o nim nie zapominamy, nie przestajemy go kochać.

"Miłość to zadanie, które Bóg wciąż nam wyznacza, może po to, by zagrzewać nas, abyśmy stawiali wyzwania losowi"

Spotkanie z młodzieżą, Gdańsk, 1987 r.
Z tego samego spotkania pochodzi ważny cytat o miłości. Jan Paweł II uważał, że miłość w naszym życiu pełni rolę motywatora do działania, sprawia, że chcemy realizować swoje marzenia.

Cytaty Jana Pawła II o rodzinie

"Rodzina jest sobą, jeżeli buduje się na takich odniesieniach, na wzajemnym zaufaniu, na zawierzeniu wzajemnym. Tylko na takim fundamencie można też budować proces wychowania, który stanowi podstawowy cel rodziny i jej pierwszorzędne zadanie"

Homilia, Wrocław, 1983 r.

„Rodzina bierze swój początek w miłości, jaką stwórca ogarnia stworzony świat.”
„Dzieje ludzkości przebiegają od początku - i przebiegać będą do końca - poprzez rodzinę.”

Jan Paweł II mówił wiele o rodzinie. Za jej filary uważał wzajemny szacunek i zaufanie. Zaś główną funkcją rodziny było wychowanie, zadaniem partnerów było więc według niego stworzenie rodziny oraz wychowywanie dzieci.

Cytaty Jana Pawła II o dzieciach

"Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka"
"Dziecko jest źródłem nadziei. Mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości"
"Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu. Nigdy nie odrzucajmy tego daru Boga"
"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Są owocem miłości małżeńskiej, która dzięki nim odżywa i się umacnia"
"Zawsze się raduję, spotykając dzieci. Pan Jezus także znajdował w tym radość"

Zapewne dla wielu z nas niejeden z powyższych cytatów okaże się inspirujący. Można z nich korzystać z chwilach zadumy, refleksji, melancholii ale i uczynić z niektórych życiowe motta.

Komentarze

Wierząca
Nasz Papież Polak Jan Paweł II powiedział kiedyś, że "wielkość człowieka poznać można, nie po tym co ma, nie po tym, kim jest, lecz po tym, czym potrafi się dzielić z innymi". Wielu ludzi szczyci się swoimi dobrami materialnymi, zajmowanymi stanowiskami, pozycją społeczną, nie dostrzegając przy tym jak wielu ludzi żyje w ubóstwie i to nie z własnego wyboru. Ubóstwo te spowodowane jest ciężką chorobą, śmiercią najbliższego, bardzo niskimi zarobkami i kilkorgiem dzieci na utrzymaniu. Zamiast wyciągnąć do nich pomocną dłoń, naśmiewają się z nich. Ubogi nie znaczy gorszy, serce może mieć lepsze, swoim życiem dawać może ogromy przykład. Pamiętać należy, że czasami Bóg potrafi wszystko odwrócić, i z bogatego pyszałka dana osoba stać się może również ubogim i także potrzebującym. Niezbadane są wyroki Boskie. Bogaci myślą, że za pieniądze kupić można wszystko. W jak wielkim są błędzie. Środki materialne to rzecz ulotna, łatwo je zyskać, łatwo stracić. Najważniejsze jest czyste serce, dobre uczynki i wiara w Boga, który jest Panem wszystkiego.